Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-04-08 08:30:00

Zdrowe stopy – jak dbać o poprawną budowę stopy

Lato to najbardziej dokuczliwy okres chorób stóp. W efekcie zaostrza się problem nadmiernej potliwości, a niewygodne obuwie sprzyja pojawianiu się odcisków i modzeli. Niedostateczna pielęgnacja, zwłaszcza podczas pedicure, może prowadzić do wrastania paznokci, natomiast częste wizyty na basenach do rozwoju kurzajek.

Zdrowa stopa – Jakie obuwie unikać na co dzień ?

Większość problemów ze stanem stóp, na szczęście da się rozwiązać. Wystarczy odpowiednia higiena, profilaktyka i odpowiednie obuwie, a konsultacja z ekspertem od metod terapeutycznych dobierze najlepszą kurację. Rehabilitacja nad morzem zdziała cuda, aby latem cieszyć zdrowymi i pięknymi stopami.
 
W dbaniu o stopy bardzo ważne jest noszone przez nas obuwie.
 • Buty, w których chodzimy powinny być wygodne, dobrze wyprofilowane i dopasowane
 • Należy je dopasować w ten sposób, by można było w nich swobodnie poruszać palcami i by do wnętrza dochodziło do nich powietrze
 • Należy unikać niewygodnych obcasów, sztucznych materiałów, niewygodnych i wysokich obcasów
 • Jeśli buty, które przymierzamy w sklepie, są ładne, ale uwierają nas lub uciskają, nie warto ich kupować
 • W szpilkach dobrze się wygląda, jednak chodzenie w nich negatywnie wpływa na nasz kręgosłup, biodra i kolana oraz przyczynia się do powstania halluksów
 • Lepiej zamienić szpilki na czółenka, o niższym obcasie i zakładać je tylko na specjalne okazje.
 • Unikać japonek i balerinek. Dobrze jest nosić sandały z regulowanymi paskami, na solidnej powierzchni.
 • Dobrym rozwiązaniem są zwykłe adidasy lub espadryle.

Buty zdrowotne – Uratuj swoje stopy przed chorobami.

Prawidłowy rozwój stopy, a wraz z nim prawidłowa postawa ciała – decydują o zdrowych stawach i kręgosłupie. Natomiast skupmy się na chorobach stóp. Deformacje i choroby, które latami powodują bóle prowadzą do ciężkich schorzeń. Które w wyniku musimy leczyć chirurgicznie, a następnie potrzebujemy czasu na pobyty rehabilitacyjne nad morzem – dzięki której wrócimy do zdrowego stanu naszych stóp.
 1. Paluch koślawy potocznie nazywany halluksem to tak naprawdę deformacja stawu śródstopno-paliczkowego. Najczęściej deformacja ta dotyka kobiet. Przyczynia się do tego słabsza budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa ich stóp. Duży wpływ, na ten problem, ma niewłaściwie dobrane obuwie. Wysoki obcas i ciasne buty obciążają przednią część stopy i obniżają poprzeczny łuk stopy. Palce stopy są ustawione w nieprawidłowej pozycji przez wąski nosek buta.
 2. Ostroga piętowa jest potoczną nazwą zapalenia rozcięgna podeszwowego. Powstaje ono na skutek długotrwałego przeciążania rozcięgna i jego stanu zapalnego. Proces ten powoduje dolegliwości bólowe, ponieważ każdy krok prowadzi do napięcia i podrażniania przyczepu do guza piętowego. Przyczynić się mogą do tego ucisk na piętę przez niewygodne buty, używanie butów o słabej amortyzacji, nadwaga, urazy i nieprawidłowa budowa stopy oraz brak elastyczności ścięgna Achillesa.

Zdrowe stopy – Pracuj nad poprawną budową stopy

Stopy ze względu na swoją budowę, mechanikę i wykonywane zadania często doznają kontuzji, siniaków i przeciążenia, które objawiają się na różne sposoby. Tych nieprawidłowości nie należy lekceważyć, ponieważ zaniedbanie dotyczące stóp mogą nie tylko spowodować poważne konsekwencje dla ciała, ale także spowodować przeciążenie kolan, bioder i stawów powyżej kręgosłupa. Dlatego tak bardzo ważna jest prawidłowa budowa stopy, nie tylko dla efektów estetycznych ale także dla naszego zdrowia.
 
Rehabilitacja stóp polega na zwracaniu całego zakresu ruchu w stopie, leczeniu stanu zapalnego i zniesienia bólu.
 • Na bazie doświadczeń i nowoczesnych metod, fizjoterapeuta przy rehabilitacji stopy stosuje techniki terapii manualnej.
 • Po indywidualnych ćwiczeniach dochodzą ultradźwięki oraz fale uderzeniowe.
 • Fizjoterapeuta wykonuje także jonoforezę, kinezyterapie oraz zaprasza pacjenta na pole magnetyczne.
 • Wszystko to w jakim natężeniu i jaki typ zajęć dostaniemy - ocenia lekarz, a następnie specjalista fizykoterapii.
Stopy to bardzo ważna część naszego ciała. Pełnią bardzo ważne funkcje statyczne, ponieważ wspierają całą masę ciała, a także funkcje dynamiczne, dzięki czemu możemy z łatwością poruszać się i pokonywać przeszkody. Zdrowe stopy to nie tylko pomalowane paznokcie i gładkie pięty. Budowa kości, genetyka, sposób chodzenia oraz rodzaj obuwia ma na nasze ciało duży wpływ. Nie bagatelizujmy problemów. Jeśli widzimy zmiany deformacji np. pod postacią wystającej kości, częste potykanie się, przekrzywianie stóp w trakcie chodzenia lub mieliśmy styczność ze skręceniem kostki. To dla nas znak, by przebadać się i pomyśleć o wyjeździe na turnusy rehabilitacyjne.