Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2020-02-13 14:36:00

Co to jest rwa kulszowa - jak ją leczyć, ile trwa, jakie są objawy?

CO TO JEST RWA KULSZOWA?

             Przyczyną jest podrażnienie struktur nerwowych  przez krążek międzykręgowy, lub inne dające łudząco podobne objawy do rwy kulszowej np. podrażnienie nerwu kulszowego przez wzmożone napięcie mięśni w obrębie pośladka np. mięśnia gruszkowatego zwaną „syndromem mięśnia gruszkowatego”.

 

RWA KULSZOWA – OBJAWY

            Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest silny, często „elektryzujący” ból biegnący od pośladka sięgający aż po udo a nawet do samej stopy.

 

ILE TRWA RWA KULSZOWA?

Nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak duże jest zwyrodnienie, jaki jest rodzaj bólu i jak długo pacjent zwlekał z leczeniem.

 

RWA KULSZOWA – JAK LECZYĆ? 

Leczenie uzależnione jest od stanu pacjenta i okresu choroby w którym się znajduje.

W okresie ostrym, kiedy ból jest silny, wręcz paraliżujący uniemożliwiający wykonanie jakiegokolwiek ruchu, chory przyjmuje niesteroidowe środki przeciwbólowe:

  • Ibuprofen
  • paracectamol
  • środki rozluźniające mięśnie

Dodatkowo stosowana jest terapia ułożeniowa, to znaczy pozycje odciążające, nie wywołujące drażnienia struktur nerwowych przez krążek:

Dalsze leczenie polega na rehabilitacji i ćwiczeniach.

 

RWA KULSZOWA - ĆWICZENIA PRZY RWIE KULSZOWEJ

Stosowane ćwiczenia przy rwie kulszowej to:

  • Ćwiczenia przeprostne (Metoda McKenziego)
  • Ćwiczenia ze zgięciem kręgosłupa

Jednak przed przystąpieniem do ćwiczeń bardzo uważnie trzeba zdiagnozować dolegliwości. Dobierając odpowiednie ćwiczenie na rwę kulszową musimy brać pod uwagę mechanizmy powstawania bólu, w tym wypadku drażnienia zakończeń nerwowych – aby to zrozumieć spójrzmy jak zmienia się ułożenie naszego kręgosłupa kiedy siedzimy oraz gdy stoimy:

 

LECZENIE RWY KULSZOWEJ – ĆWICZENIA PRZEPROSTNE KRĘGOSŁUPA

            Ćwiczenia przeprostne należy zastosować u osób, które odczuwają ulgę podczas osiągania pozycji stojących czy chodzenia. Dlaczego tak się dzieje? Podczas chodzenia oraz pozycji stojącej kręgosłup w odcinku lędźwiowym uwypukla się do przodu przez co zmniejsza się ciśnienie oddziałowujące na krążek międzykręgowy podrażniający struktury nerwowe. Kiedy siedzimy miednica i kręgosłup lędźwiowy zaokrągla się do tyłu powodując zwiększone drażnienie korzenia nerwowego.

 

LECZENIE RWY KULSZOWEJ – ĆWICZENIA ZE ZGIĘCIEM KRĘGOSŁUPA

Ćwiczenia zgięciowe zastosowanie będą miały u osób, u których ból nasila się podczas stania i chodzenia, a ulgę przynosi siedzenie w szczególności w pochyleniu do przodu. Dlaczego się tak dzieje? Kręgosłup w trakcie siedzenia zaokrągla się , przestrzenie międzykręgowe po stronie tylnej się otwierają zmniejszając nacisk na „uwypukolny” po tej stronie krążek.

  

LECZENIE RWY KULSZOWEJ – DALSZA GIMNASTYKA

Kręgosłup kocha ruch – okres unieruchomienia zawsze ograniczamy więc tylko do kluczowego minimum. Celem leczenia jest „odżywienie” chorego krążka. Odpowiednio prowadzona gimnastyka ma bardzo istotne zadanie w leczeniu rwy kulszowej, warto zadbać o systematykę prowadzonych ćwiczeń. Cele rehabilitacji w rwie kulszowej to:

  • zmniejszenie ucisku na korzeń -poprzez „optymalne” ustawienie kręgosłupa, stosując odpowiednie ćwiczenia oraz pozycje złożeniowe w stanach ostrych
  • rozciąganie mięśni, przeciwdziałanie przykurczom mięśniowym (m.in. m biodrowo-lędźwiowego, mm kulszowo-goleniowych)
  • zabiegi rehabilitacyjne – masaż, punkty spustowe
  • stosowanie ćwiczeń wzmacniające gorset mięśniowy w zależności od stanu pacjenta, w stanach podostrych ćwiczenia izometryczne mm brzucha, w zespołach przewlekłych ćwiczenia „Core stability”
  • przywracania prawidłowej postawy pacjenta, siedzenia, oraz podnoszenia ciężarów w sposób jak najbardziej ergonomiczny dla naszego kręgosłupa

 

RWA KULSZOWA - PROFILAKTYKA

Kiedy nasz stan jest już na tyle dobry że możemy wrócić do poprzedniej aktywności zadbaj o odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego w siedzeniu. Warto zainwestować w niewielki „półwałek” lub zwinięty w rulon kocyk, który na pewno przyniesie komfort. Polecane jest to w szczególności osobom spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej, które bardziej narażone są na ataki rwy kulszowej.

 

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij