Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-10-20 08:58:00

Ćwiczenia dla seniora – jak wpływają ćwiczenia oporowe na osoby starsze?

Starzenie się organizmu jest naturalnym i fizjologicznym procesem. Prawie każdy człowiek kiedyś się zestarzeje. Na to jak będzie wyglądał nie ma dużego wpływu. Może jednak zmienić to, jak się będzie funkcjonował. Dobre nawyki żywieniowe oraz regularna gimnastyka mają pozytywny wpływ na jego organizm. Ważne jest by codziennie ćwiczyć przez pół godziny, jeśli jednak czas nam na to nie pozwala lub nie mamy sił trzeba się wspomóc inną alternatywą. Dokładnie mowa tu o turnusach rehabilitacyjnych nad morzem. Warto wyrobić w sobie dyscyplinę i mobilizować się do ćwiczeń, by jak najdłużej być sprawnym i samodzielnym.

Ćwiczenia oporowe dla osób starszych –kontroluj ciało przed bólem


Najlepiej dobrać ćwiczenia do indywidualnych potrzeb osoby starszej, aby przedłużyć okres życia, kiedy jest sprawna i samodzielna. Ważne jest by podczas wysiłku fizycznego kontrolować tętno i ciśnienie u tych osób.

Trening siłowy to stopniowe zwiększanie oporu przeciwstawianego pracującym mięśniom. W treningu oporowym osób starszych szczególną rolę pełnią względy bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane obciążenie to takie, które umożliwia wykonanie 10-15 powtórzeń, oraz odpowiednio dozowana skala progresji (obciążenie zwiększamy, gdy dotychczas stosowane, pozwala na bezproblemowe wykonanie 12-15 powtórzeń). Ćwiczenia muszą być tak dobrane by nie sprawiały ćwiczącemu bólu.

Ośrodki rehabilitacyjne prowadzące ćwiczenia ogólnousprawniające i oddechowe mogą być wykonywane przez wszystkich pacjentów. Mają one pozytywny wpływ na wszystkie układy organizmu. Poprawiają jego wydolność i sprawność. Dzięki nim pacjentowi poprawia się zakres ruchu w stawie i płynność tego ruchu. Zwiększa się także koordynacja ruchowa oraz siłą mięśni. Aktywność fizyczna dobrze wpływa także na samopoczucie.
 

Kiedy przerwać ćwiczenia?

 1. Gdy poczujesz ból (jakikolwiek, nie tylko w części ciała poddawanej ćwiczeniom)
 2. Gdy odczujesz ucisk w klatce piersiowej i duszności
 3. Przez zawroty głowy
 4. Przez Skurcze

Ćwiczenia dla seniora – na co wpływają?

 • Ćwiczenia dla seniora (oporowe) wpływają na zwiększenie masy mięśniowej i wzmocnienie układu kostnego.
 • Wykonywanie ich trzy razy w tygodniu przeciwdziała zachwianiom równowagi, zwiększa jakość chodu, pomaga w wykonywaniu trudniejszych czynności jak na przykład podnoszenie ciężkich rzeczy.
 • Sprzyja to zwiększeniu samodzielności i zaradności osoby starszej, a także wpływa na jej lepsze samopoczucie i zwiększa poczucie własnej wartości.
 • Ćwiczenia oporowe przeciwdziałają sarkopenii. Sarkopenia to obniżenie się masy mięśniowej wraz z wiekiem wynikające z tego zmniejszenie się siły i sprawności funkcjonalnej mięśni.

Ćwiczenia oporowe dla osób starszych – ćwiczenia z fizjoterapeutom

 1. Przed rozpoczęciem rehabilitacji nad morzem zaczynamy od dokładnego wywiadu starszej osoby – jaki dotychczas sport uprawiała, jak się czuje na ten moment czy ma problemy z którymiś kończynami, by niepotrzebnie nie obciążać pewnych stawów itp.
 2. Następnie przechodzimy do ćwiczeń które poprzedzone są rozgrzewką, gdyż zmniejsza to ryzyko kontuzji.
 3. W ćwiczeniach oporowych można stosować piłki lekarskie, ciężarki, woreczki z piaskiem, taśmy thera-band, a także opór ręką fizjoterapeuty.
 4. Tępo, długość i stopień trudności należy dopasować do sprawności fizycznej i stanu zdrowia pacjentów.
 5. Do ćwiczeń można używać woreczków, piłek różnej wielkości, laski gimnastyczne i taśmy thera band.
 6. Ćwiczenia z fizjoterapeutom można wykonywać w różnych pozycjach: w leżeniu na plecach, brzuchu, siadzie i staniu. Dobrze, gdy ćwiczenia są wykonywane w równym tempie, prowadzący liczy oraz liczba powtórzeń jest z góry ustalona.
 7. Pacjentom lepiej ćwiczy się do muzyki, którą lubią w przewietrzonym pomieszczeniu lub na dworze.
 8. Trening zakończony jest spokojnymi ćwiczeniami oddechowymi.
Bardzo często osoby starsze obawiają się ruchu. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że seniorzy boją zrobić sobie krzywdę podczas wykonywania ćwiczeń czy innych aktywności. Jednak brak ruchu może zaszkodzić, zarówno ich samopoczuciu, jak i stanu zdrowia. Pamiętaj, że ruch to zdrowie, a jego regularne uprawianie zaowocuje poprawą Twojego szczęścia! Jednak dostosuj jego intensywność do swoich możliwości. Pomocny w tym będzie fachowy fizjoterapeuta, ortopeda lub trener.