Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2022-02-10 08:00:00

Taping – działanie, zastosowanie i leczenie

Zdrowotne plastry na mięśnie

Chyba już niemal każdy spotkał się z kolorowymi plastrami jeżeli jeszcze nie osobiście to choćby w telewizji. Zaznaczyć tutaj należy, że nie mają one na celu przykuwania naszego wzroku i nie są elementem szałowego outfitu lecz pełnią bardzo ważną funkcję w rehabilitacji nad morzem.

Taping – co to jest?

Taping to coraz bardziej popularna i chętnie stosowana przez terapeutów metoda wspieranie leczenia uszkodzonych i bolących tkanek.
Japonia dała światu nie tylko Godzille, animę, niezniszczalne samochody i super nowoczesną technologię ale też Kenzo Kase, który to już w latach 70 stworzył i opracował metody naklejania tapów.
Jednak jej ogromną popularyzację zawdzięczamy głównie olimpiadzie w Pekinie, kiedy to mogliśmy podziwiać wyczyny światowych mistrzów sportu, którzy to powszechnie stosowali kolorowy taping.

Taping – działanie zdrowotnych plastrów

  • Dziwo świat naukowy ciągle nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego taping tak korzystnie wpływa na ciało, ale niezaprzeczalnie jego głównym zadaniem jest działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.
  • Najistotniejsze jest to, że korzystne działanie tapingu jest udokumentowane licznymi publikacjami, a dodatkowo warto również podkreślić fakt, że metoda ta jest bardzo bezpieczna.
  • Szerokie spektrum działania taśm wykorzystywane jest w przypadku różnego rodzaju zwichnięć, bólów mięśniowych ale także jest to wyjątkowo skuteczny i bezpieczny sposób na wsparcie kobiet w ciąży.
  • Magiczna moc owych plastrów polega głównie na tym, że odpowiednio przyklejony plaster unosi skórę do góry, co przyspiesza przepływ krwi i proces regeneracyjny, ponieważ zwiększa się przestrzeń między skórą a mięśniami.
Dzieje się tak dlatego, że w miejscu gdzie dochodzi do kontuzji zwiększa się ciśnienie, którego przyczyną jest stan zapalny i zaczynają zalegać płyny. Nasz mózg dostaje sygnał od receptorów, że są uciskane - co nasze ciało odczuwa jako ból, a plastry unosząc tkankę przyspieszają cały proces regeneracyjny.

Taping – Zastosowanie i leczenie w rehabilitacji

Taping jest idealnym rozwiązaniem w terapii takich dolegliwości jak:
-bóle kręgosłupa
-bóle kolan
-łokieć tenisisty
-dolegliwości bólowe barku
-ostroga piętowa
 
Taśmy dzięki temu, że mają wpływ na mięśnie i powięź to doskonale nadają się również do leczenia stanów po urazach takich jak:
-zwichnięcia
-skręcenia
-niestabilność stawów
-uszkodzenia mięśni i więzadeł
 
Coraz częściej jest to metoda stosowana w korekcji wad postawy, a także leczeniu zaburzeń równowagi, pomocniczo w obniżonym napięciu mięśniowym i z powodzeniem jest stosowana również u pacjentów neurologicznych.

W przypadku sportowców jej działanie opiera się przede wszystkim na tym, że podnosi sprawność oraz wydolność mięśni i jednocześnie zmniejsza ryzyko kontuzji, a jak wiadomo o to głównie w sporcie czy to zawodowym czy też amatorskim chodzi.
Taping dzięki swoim mocom naprawczym doskonale sprawdza się również w leczeniu blizn i krwiaków.
Jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów i stanowi wręcz idealne uzupełnienie innych stosowanych form leczenia w ośrodku rehabilitacyjnym. Zdrowotne plastry sprawdzą się także u wszystkich którzy mają przeciwskazania do jakichkolwiek innych form leczenia.

Taping – przeciwskazania

Jednak nie dla każdego są te kolorowe paski. Jeżeli borykasz się z zaawansowanymi chorobami skóry czy też z łuszczycą to niestety to nie jest metoda dla Ciebie. Jeżeli masz nie zagojone rany to też nie możesz jej stosować. No i oczywiście wszelkiego rodzaju alergie na klej lub włókno używane do produkcji tapów.

 
Jeżeli problem jest niewielki i chcemy sami spróbować tej metody to z łatwością kupimy taśmy w sklepach medycznych. Jeżeli chodzi o metody naklejania to tutaj internet okaże się całkiem niezłym i pomocnym instruktorem. Jednak jeżeli borykamy się naprawdę z poważnym urazem to najlepiej i najbezpieczniej będzie udać się do wykfalifikowanego specjalisty, który zajmie się nami w sposób kompetentny i bezpieczny. Warto też zainteresować się planując swój urlopowy wyjazd czy miejsce do którego się wybieramy ma w swojej ofercie turnusy rehabilitacyjne.
 
Kiedy więc los z nas zakpi i przydarzy nam się jakiś uraz to będziemy potrzebowali natychmiastowej ulgi, wtedy z pewnością warto sięgnąć po kolorowe taśmy, które to w magiczny sposób przeniosą nas do bezbolesnej krainy szczęśliwości.