Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-03-02 10:37:00

Co to są haluksy i jak je leczyć?

Co łączy kobietę pracującą na co dzień za biurkiem z najlepszymi modelkami świata? Odpowiedź może być zaskakująca – są to haluksy! Niestety kobiety, przez to, że ich stopy są delikatniejsze, częściej narażone są na uciążliwe schorzenie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest słabsza wytrzymałość ich torebek stawowych, a także więzadeł i geny.  
 

Co to są haluksy?

Haluksy nie są, jak powszechnie się uważa, jedynie defektem kosmetycznym, ale poważny problem zdrowotnym, często kończący się zabiegiem operacyjnym. Powszechna nazwa haluks pochodzi z łacińskiej nazwy hallux valgus i brzmi o wiele ciekawiej niż jej spolszczona wersja, czyli paluch koślawy. Nie mniej obie nazwy dotyczą tego samego schorzenia, którym jest deformacja stopy spowodowana nadmiernym odchyleniem palucha w kierunku pozostałych palców, co dodatkowo przyczynia się do zmian w ułożeniu kości śródstopia . W wyniku tego odchylenia u podstawy tego palucha powstaje bolesne wybrzuszenie. Są to objawy, które szybko zauważamy, a pozostałe bardzo odczujemy.

 

Jak sprawdzić czy mam haluksy?

Oto kilka dolegliwości, które towarzyszą przy posiadaniu palucha koślawego:

 • czerwona lub zrogowaciała skóra na wewnętrznej krawędzi dużego palca,
 • ból w okolicach dużego palca,
 • nienaturalny kąt dużego palca.
 • problem przy wyborze obuwia,


Haluksy - przyczyny

Powstałe zmiany zwyrodnieniowe są przyczyną zaburzeń biomechaniki chodu, a wewnętrzna krawędź stopy jest nadmiernie przeciążona. Zwyrodnienia ograniczają funkcje naszej stopy, osłabiają jej mięśnie i przyczyniają się do stanu zapalnego torebki stawowej.

 


 

Zmiany najczęściej zaczynają być widoczne po 40 roku życia, ale bywa, że wcześniej zaczynają już nam doskwierać. Możemy spowolnić rozwój haluksów, jednak nie istnieje skuteczna metoda, która pozwoliłaby na pełne zwycięstwo na tym schorzeniem.

 

Haluksy – leczenie domowe

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają na celu złagodzenie bólu haluksów podczas chodzenia i przyczyniają się do zahamowania procesu deformacji stawu. Jest również kilka sposobów, które przyniosą Ci ulgę w bólu:

 1. Unikaj wąskich butów i wysokich szpilek. Postaw na szersze buty z miękką podeszwą.
 2. Zimne kompresy- to szybki sposób na ulgę. Przyłóż zimny kompres do wyrośli kostnej i trzymaj od 3 do 5 minut. Pamiętaj, aby kontakt skóry i lodu nie był bezpośredni.
 3. Odpowiednia masa ciała – zadbaj o aktywność fizyczną. U osób z nadwagą zwiększa się ryzyko powstawania haluksów.
 4. Fizjoterapia i ćwiczenia- walcząc z haluksem warto wesprzeć się dodatkową rehabilitacją.


Wkładki na haluksy

Możemy poprawić komfort swojego zycia używając separatorów lub opasek na haluksy. Dostępne są w aptekach i sklepach ortopedycznych. Przynoszą ulgę w bólu i niwelują problemy podczas chodzenia. Mogą zahamować proces powiększania się haluksów, nie przywrócą jednak prawidłowego ustawienia stopy.
 

Zabiegi i ćwiczenia na haluksy

Świetnym rozwiązaniem jest turnus rehabilitacyjny nad morzem podczas, którego pod czujnym okiem fachowców możesz skorzystać z zabiegów takich jak krioterapia, laseroterapia czy też zabiegi z użyciem pola magnetycznego. Przyniosą one ulgę biednym stopom, a dodatkowo podczas turnusu możemy zregenerować nasze ciało i duszę. Jeżeli jesteśmy naprawdę zdeterminowani to możemy również sami ćwiczyć nasze zbolałe stopy w domu.
 

Leki przeciwzapalne na haluksy

Bywa również, że konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych, których zadaniem jest także łagodzenie bólu. W tym celu stosować można niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, m.in. ibuprofen, ketoprofen, meloksykam oraz diklofenak. Działają one doraźnie i nie zmieni to faktu, że w przypadku zaawansowanego stopnia  rozwoju choroby jedyną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny.
 

Operacja haluksa

Jeśli rozwój choroby jest zbyt zaawansowany, by pomogła sobie z nim rehabilitacja, konieczne jest przeeprowadzenie operacji. Tutaj chirurdzy mają szerokie pole do popisu, ponieważ oprócz operacji tkanek miękkich muszą skorygować kości śródstopia. Metod jest wiele - w zalezności od rodzaju i stopnia zaawansowania są to m.in.:

 • korekcja torebki stawowej i ścięgien
 • osteotomia Chevrona
 • metoda Scarf
 • metoda Ludloff
 • osteotomia klinowa i półkulista

Odpowiednią metodę wybiera lekarz na podstawie wywiadu, obserwacji oraz wyników badań obrazowych.
 

Ból haluksa to nie wyrok!

Przed podjęciem jakichkolwiek działań zmierzających do zmniejszenia bądź całkowitego wyeliminowania problemu haluksów należy pamiętać, że koślawe paluchy są często jedynie częścią wielu jednocześnie istniejących patologii stopy. Najlepiej udać się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, który fachowo zdiagnozuje źródła wszystkich dysfunkcji. Tylko wtedy możliwe jest dobranie stosownego leczenia i uzyskanie rzeczywistych efektów.