Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2020-12-31 10:00:00

Terapia manualna - czym jest i kiedy może ci pomóc?

Kiedy układ mięśniowo-szkieletowy jest uszkodzony, pojawia się ból, w tym ból pleców i kręgosłupa. Zastosowanie terapii lekowej może wyeliminować lub złagodzić objawy, ale nie może wyeliminować przyczyny dysfunkcji, a ból z czasem powróci. Inaczej powinno być w przypadku terapii manualnej.

Terapia manualna co to jest


Terapia manualna jest jedną z metod fizjoterapii. Opiera się na indywidualnej pracy z pacjentami. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent zostanie przesłuchany, a układ mięśniowo-szkieletowy zostanie sprawdzony pod kątem funkcji i badania palpacyjnego. Po takich badaniach lekarz przepisuje skierowanie na rehabilitacje z czym wiążą się turnusy rehabilitacyjne nad morzem.

Terapia manualna- najpopularniejsze techniki

 • MOBILIZACJA I MANIPULACJA- Mobilizacja odnosi się do translatorycznych ruchów w stawach, które prowadzi się biernie do granicy ruchu fizjologicznego.
 • TRAKCJA -To ruch translacyjny mający na celu utrzymanie pewnej odległości między jedną kością a drugą. Dlatego do wykonania tej techniki wykorzystuje się siłę działającą wzdłuż długiej osi ciała lub kręgosłupa.
 • ŚLIZG- Odnosi się do biernego zwichnięcia kości, które powoduje liniowe przesuwanie się między powierzchniami stawu. Może być realizowany jako element gry stawowej.
 • GRA STAWOWA- Obejmuje separację oraz prostoliniowy ślizg. Separacja występuje, gdy wykonywana jest trakcja kości, a z kolei ślizg wystąpi podczas przesunięcia kości.
 • KOMPRESJA-To proces wykonywany z siłą działające wzdłuż osi ciała, ale jego celem jest ściskanie tkanek miękkich wokół stawów, nawet jeśli ich powierzchnie są blisko. Technikę kompresji stosuje się do celów diagnostycznych.

Terapia manualna jak często

Głównym celem jest leczenie dysfunkcji narządu ruchu pacjenta. Poprzez nacisk, chwyty i różne techniki terapeuta dociera do chorego miejsca w celu zmniejszenie bólu i przywrócenie prawidłowej ruchomości ciała. Pacjenci mogą wykonywać niektóre ćwiczenia w domu, ale największą robotę wykonywają ośrodki rehabilitacyjne nad morzem. Należy jednak pamiętać by nie przesadzić z ćwiczeniami.
 
Jak często korzystać z terapii manualnej od czego to zależy?
 1. Wszystko zależy od choroby i stanu zdrowia pacjenta.
 2. W sytuacjach ostrych, takich jak nagła utrata dysku, wykonuję zabiegi manualne około trzy do czterech razy w tygodniu.
 3. W przypadku przewlekłych schorzeń kręgosłupa lekarze lub fizjoterapeuci zalecają takie zabiegi raz lub dwa razy w tygodniu.
 4. Jeśli leczenie manualne wiąże się ze stanem pourazowym, początkowo powinno się je leczyć trzy lub cztery razy w tygodniu, a następnie, w zależności od przebiegu leczenia, raz lub dwa razy w tygodniu w celach profilaktycznych.
 5. Najdłużej trwa leczenie chorób zwyrodnieniowych, co osiem lub dziesięć dni pacjenci ćwiczą w domu i odwiedzają fizjoterapeutę.
 

Terapia manualna przeciwwskazania

Z uwagi na fakt, że terapia manualna jest metodą traktującą ciało pewne sytuacje nie pozwalają nam na takie leczenie.
 
Przykładami przeciwskazań są:
 • Uszkodzenie mechaniczne świeżej tkanki
 • Choroba ogólnoustrojowa
 • Niewydolność krążenia mózgowego
 • Gruźlica kości
 • Pęknięcie/zwichnięcie stawów
 • Zaburzenia rozwojowe i wady wrodzone
 • Zaawansowana osteoporoza
 • Kręgozmyk