Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-06-10 09:23:00

Ćwiczenia dla dzieci – zestaw 6 ćwiczeń, które musisz znać!

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci i młodzież w wieku 5-17 lat powinny mieć co najmniej godzinę ruchu dziennie o przynajmniej umiarkowanej intensywności. Dodatkowo dziecko powinno co najmniej trzy razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia poprawiające gibkość i wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci – Dlaczego są ważne?

Nie bez przyczyny mówi się, że sport to zdrowie.
Dzięki niemu ciało i umysł są utrzymywane w dobrej kondycji.
  • Zajęcia gimnastyczne dla dzieci umożliwiają im uwolnienie nadmiaru energii.
  • Ponadto ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia mogą sprawić, że sen w nocy będzie bardziej relaksujący.
  • Gimnastykę warto uprawiać na świeżym powietrzu. Dzięki temu organizm dziecka będzie lepiej dotleniony
  • Ćwiczenia pomagają w kształtowaniu koordynacji i równowagi
Nie wszystkie dzieci mają jednak naturalny talent do gimnastyki. Prawidłową postawę ciała naszego dziecka należy pilnować od małego. Jeśli widzimy, że domowymi sposobami nie potrafimy pomóc dziecku w kształtowaniu koordynacji i równowagi należy się wspomóc fizjoterapią i zafundować swojemu dziecku turnus rehabilitacyjny dla dzieci.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci – zestaw 6 ćwiczeń

Ćwiczenia dla dzieci powinny być jednym z podstawowych
elementów ich dnia. Poznaj metodę Sherborne i łatwy zestaw 6 ćwiczeń.

 
ZESTAW ZABAW PROWADZONYCH METODĄ SHERBORNE

1.Powitanie grupy.

Powitanie – przez ukłon, potem dotykanie głowami, prawym łokciem, lewym łokciem

2. Ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni.

Powitanie swoich własnych dłoni, a następnie – palców( symetrycznie) Stanie w kole, skoki obunóż do środka koła, potem powrót tyłem z zamkniętymi oczami

3. Relacje „z” Leżenie na brzuchu 

Naciskanie różnych części ciała z dość dużą ale kontrolowaną siłą. Potem – lekki masaż pleców Zabawy na czworakach „komórki do wynajęcia” W trójkach: kołysanie się na boki, w przód i w tył Podwójny koń – kołysanie dziecka leżącego na brzuchu, następnie na plecach

4. Relacje „Przeciwko”

Obciążanie stawów dziecka leżącego na plecach: kolanowych, łokciowych, skokowych i przegubów

5. Relacje „Razem”

Zabawa w „Zrób to co ja”: jedna osoba demonstruje ruchy rąk i nóg ( zaznaczając za każdym razem jaka to jest strona ciała) pozostali naśladują

6. Odpoczynek

W leżeniu na plecach, stopy w centrum koła Próby czołgania się na plecach w stronę zewnętrzną okręgu 7. Pożegnanie Każdy każdego głaszcze po głowie i przybija „piątkę”

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci – Rehabilitacja

Gimnastyka korekcyjna to ćwiczenie skierowane głównie do dzieci i młodzieży przejawiającej nieprawidłową postawę ciała. Przyczyną ich powstawania może być słaby rozwój mięśni różnych częściach ciała, choroby wrodzone czy złe nawyki.
 
Najczęstszymi problemami leczonymi przez ośrodki rehabilitacyjne w trakcie gimnastyki korekcyjnej są:
-postawa zgarbiona – plecy okrągłe
-pogłębiona lordoza lędźwiowa – plecy wklęsłe
-plecy wklęsło-okrągłe
-boczne skrzywienie kręgosłupa – skolioza
-koślawe kolana
-płaskostopie
 
Właściwie prowadzona terapia, zależności od wady postawy i jej nasilenia może całkowicie wyeliminować lub znacznie zmniejszyć wadę postawy. Przykładowo, w przypadku skoliozy, obecnie stosowane techniki, pozwalają uniknąć poważnych skrzywień kręgosłupa, aby uniknąć operacji w przyszłości i znacznie poprawić wygląd, zdrowie i funkcjonowanie dzieci. W przypadku profilaktycznego stosowania gimnastyki zwykle można zapobiec powstawania wad.

Ćwiczenia dla dzieci – Na co zwracać uwagę podczas planowania gimnastyki?

  • Aktywność fizyczna powinna być dopasowana do możliwości dziecka i jego zainteresowań.
Dziecko w wieku 1-3 lat przejawia znaczną aktywność ruchową. Ponieważ ma ona charakter spontaniczny warto stworzyć mu warunki do jego naturalnej ekspresji.
  • W wieku przedszkolnym i szkolnym ćwiczenia powinny przybierać formę zabawy by dziecko chętniej brało w nich udział.
Bardzo ważne są ćwiczenia korekcyjne, kształtujące prawidłowa sylwetkę i odciążające kręgosłup. Są to ćwiczenia wykonywane w pozycjach niskich: klęk podparty, siad skrzyżny, leżenie przodem tyłem i czworakowanie.
  • Dla małych dzieci bardzo atrakcyjne są ćwiczenia w formie udawania zwierząt. Mogą one na przykład chodzić jak kot, skakać jak żabki lub stać na jednej nodze jak bocian. Turlanie do siebie piłki, rzucanie jej i łapanie także jest atrakcje.
Aktywność fizyczna dzieci młodszych, w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym, powinna być oparta na grach i zabawach ruchowych. Bardzo ważne jest wplatane w zabawę ćwiczeń kształtujących poprawną postawę ciała.
  • Dla dzieci cierpiących na nadwagę zalecane są ćwiczenia, które nie będą nadmiernie obciążały kolan, bioder i kręgosłupa, takie jak pływanie, ćwiczenia w wodzie, lekka gimnastyka czy spacer.
Należy pamiętać że u dzieci starszych w wieku 10–13 lat oraz młodzieży aktywność fizyczna powinna wynikać z zainteresowań.

Wybór form aktywności fizycznej jest ogromny. Możesz zapisać swoje dziecko na naukę tańca towarzyskiego lub sztuki walki, zabrać na plażową siatkówkę, jazdę na rowerze czy do Aquaparku. Nie ma sensu zmuszać dziecka do biegania jeśli tego nie lubi. Nie każdy chłopak musi lubić piłkę nożną. Warto dać dziecku możliwość wyboru by ćwiczenie danego sportu wiązało się dla niego z pozytywnymi emocjami. Sprawi to że chętniej będzie ono chętniej ćwiczyć teraz i w przyszłości. Warto też pamiętać, że wzorem do naśladowania dla dziecka są przede wszystkim rodzice.