Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2022-04-07 11:07:00

Ćwiczenia relaksacyjne – Najskuteczniejsze metody

W codziennym życiu narażeni jesteśmy na ciągły stres. Ma on negatywne skutki na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Stres przyczynia się między innymi do uczucia chronicznego zmęczenia, problemów ze snem, ogólnego rozdrażnienia i zmniejszenia odporności organizmu. W radzeniu sobie z tymi problemami pomóc może zarówno rehabilitacja nad morzem jak i ćwiczenia wykonywane w domu– każdy sposób jest dobry dla naszego ciała, lepsze czy gorsze rozwiązania są pozytywnym aspektem dla naszego ciała.

Cele ćwiczeń relaksacyjnych:

 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego
 • Poprawa samopoczucia
 • Zmniejszenie częstotliwości bólów głowy
 • Normalizacja rytmu serca
 • Regulacja ciśnienia krwi
 • Ogólne odprężenie organizmu
 • Regeneracja psychiczna

Ćwiczenia relaksacyjne – gdy żyjesz w pośpiechu i w ciągłym stresie

Relaksacja progresywna Jacobsona

Stosowana jest w ośrodkach rehabilitacyjnych jako terapia wspomagająca leczenie chorób somatycznych, lęków społecznych, bezsenności, wysokiego ciśnienia krwi, napadów paniki, bólów głowy i pleców. Terapia ta ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę jakości snu, przeciwdziałanie stanom lękowym i redukcję stresu.


Technika amerykańskiego psychiatry, Edmunda Jacobsona polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych. Trening ten powinien byś wykonywany w wygodnej pozycji, najlepiej w leżeniu na placach. Dana partia mięśniowa napinana jest przez 5-10 sekund następnie z wydechem rozluźniana. Pacjent następnie skupia się na odczuciach jakie mu towarzyszą i stara się zauważyć różnicę między napiętym, a rozluźnionym mięśniem. Napięcie wywołane jest przez określone ruchy rękami, nogami, tułowiem i twarzą. Zanim skoncentruje się na następnej partii mięsni pacjent powinien przez około 15 sekund odpocząć. Podczas pracy nad jedną częścią ciała, reszta powinna być rozluźniona. Trening powinien zakończyć się całkowitym rozluźnieniem całego ciała. Naukę treningu Jacobsona należy rozpocząć od głowy, a skończyć na stopach.

Osoby po urazach mięsni, ścięgien i kości przed terapią powinny skonsultować się z lekarzem.

Ćwiczenia relaksacyjne- metoda zbliżona do hipnozy oraz medytacji

Trening autogenny Schultza

 • Ćwiczenia powinno wykonywać się 1-2 razy dziennie przez 12 tygodni
 • Początkowy czas ćwiczeń powinien trwać od 5 do 20 minut. Następnie można go wydłużyć do 30 minut.
 • Miejsce do ćwiczeń powinno być odizolowane od hałasu, przyciemnione, przewietrzone
 • Pacjent powinien mieć na sobie wygodne i luźne ubranie
 • Podczas ćwiczeń zaleca się słuchać relaksacyjnej muzyki

Trening autogenny Schultza, autorstwa Johannesa Heinricha Schultza - niemieckiego psychiatry, stosuje się w wspomaganiu leczenia nerwic, dolegliwości hormonalnych, zaburzeń psychosomatycznych i neurologicznych oraz u dzieci z nadpobudliwością ruchową.

Trening autogenny Schulza składa się z 6 etapów. Każdy z nich trwa około 2 tygodni. Podczas pierwszego etapu pacjent uczy się odczuwać ciężar ciała, wprowadzając go w stopniowy bezwład. Rozluźnione zostają wtedy mięsnie szkieletowe. Drugi etap skupia się na odczuwaniu ciepła w poszczególnych częściach ciała, które prowadzi do rozluźnienia mięśni gładkich i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Regulacja pracy serca to zadanie trzeciego etapu. Ćwiczenia podczas czwartego etapu mają za zadanie nauczyć spokojnego i miarowego oddechu. Piaty etap skupia się na wywołaniu uczucia ciepła w okolicy splotu słonecznego. Wywołanie uczucia zimna w okolicy czoła to zadanie szóstego etapu.

Ćwiczenia relaksacyjne – czy dla wszystkich?

Przeciwwskazania:

 • Autyzm
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Choroby psychotroniczne
 • Stosowanie środków psychotropowych
 • Nadmierne pobudzenie emocjonalne
Wybierając rodzaj ćwiczeń relaksacyjnych, należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby oraz skłonności i możliwości psychofizyczne. Spędzanie dużej ilości czasu w pracy nie poprawia jakości życia, co może nasilać problemy związane z uczuciem niepokoju, napięciem mięśni lub nawracającymi bólami głowy. Zacznij korzystaj z turnusów rehabilitacyjnych lub wybierz się do spa. Ćwiczenia relaksacyjne to świetny sposób na wyciszenie organizmu – przywróć swoją radość życia i poczuj wewnętrzny spokój