Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-05-09 15:13:00

Pinoterapia - co to jest i na co pomaga? Wiedza w pigułce!

Jeżeli dopada nas wyjątkowo dokuczliwy ból kręgosłupa, chcemy zniwelować nasze wady postawy lub szukamy ciekawych metod rehabilitacji. Szperamy, dopytujemy znajomych lub standardowo googlujemy szukając ratunku w sieci. I to jest właśnie ten moment kiedy to możemy się natknąć na PINOTERAPIĘ.
 

Pinoterapia – co to jest?

Istnieją różne terapie odruchowe, ta jednak jest wyjątkowa, ponieważ stworzona została przez dr Radosława Skłodowskiego i odznacza się dużą skutecznością. Jest ona doskonałym połączeniem różnych technik terapii manualnej. Znajdziemy w niej różnorodne elementy masażu, akupunktury, akupresury, refleksoterapii, terapii trzewnej no i oczywiście pracy powięziowej. Została tak opracowana, aby szybko leczyć ostre stany bólowe, a jej cechą charakterystyczną jest stosunkowo duża bolesność i intensywność. Ten rodzaj terapii manualnej to doskonała kompozycja klasycznej ortopedii, biomechaniki i neurofizjologii.

Metoda ta opiera się na ogromnym potencjale naszego ciała do regeneracji i autoregulacji. Okazuje się bowiem, że nasz organizm to super inteligentna maszyna, posiadające niezwykłe moce samonaprawy, doskonalone przez tysiące lat naszej ewolucji..

Doktor Składowski swoją autorską terapię oparł na znajomości anatomii, fizjologii oraz na koncepcji Pięciu Układów Regulacyjnych tzw. FRSc. W oparciu o tę wiedzę powstały jego autorskie, manualne techniki leczenia, których celem jest przywrócenie prawidłowej funkcji tkankom i utrzymanie ich w stanie zapobiegającym pogłębianiu się patologii.
 

Pinoterapia – na co pomaga?

Pinoterapia sprawdza się doskonale nie tylko w leczeniu dolegliwości bólowych, w terapii schorzeń neurologicznych i ortopedycznych, ale również jest doskonała w leczeniu blizn. Doktor Składowski klasyfikuje pacjentów opierając się na medycynie chińskiej w ten sposób mamy podział na 5 żywiołów: ziemię, ogień, wodę powietrze i eter. Każdy pacjent ma dominujący jeden z żywiołów i to właśnie określenie tego dominującego pozwala wskazać najwłaściwszy kierunek terapeutyczny i rodzaj reaktywności na bodźce.To spojrzenie wymaga dużej otwartości od terapeuty i wykroczenia poza konwencjonalne metody leczenia, ale efekty są zdumiewająco szybkie i co najważniejsze skuteczne.
 

Pinoterapia – na czym polega zabieg?

Pinoterapia traktuje organizm ludzki jako strukturalną i funkcjonalną całość, terapeuta przy użyciu stalowych lub mosiężnych pinów lub katów stymuluje tkanki i w ten sposób uruchamiane są fizjologiczne procesy samo naprawcze. Nie powodują one żadnych zranień jednak w okolicy poddanej terapiii nawet 48 godzin po zabiegu może utrzymywać się miejscowa tkliwość. Wszyscy, którzy zaczną zgłębiać meandry tej metody trafią na koncepcję łańcuchów synkinetycznych, które to tworzą swego rodzaju mapę, dzięki której odnajduje się przyczyny dysfunkcji i na tej podstawie prowadzi terapię. Pinoterapia pobudza krążenie krwi i odżywia tkanki, dzięki czemu znosi napięcie mięśniowe i odtruwa organizm.

Skuteczność tej metody potwierdzona jest w leczeniu takich schorzeń jak:

  • neuropatie,
  • stany reumatoidalne,
  • zaburzenia naczynioruchowe,
  • różnego rodzaju bóle głowy,
  • wady postawy,
  • ograniczona ruchomość w stawach,
  • choroby o podłożu psychosomatycznym,
  • terapia blizn.

Wybierając wczasy nad morzem, warto szukać miejsca z rehabilitacją  nad morzem. Tam sprawne i doświadczone ręce fizjoterapeuty pomogą nam wygrać z uporczywymi dolegliwościami, a oprócz wyjątkowych wakacyjnych wspomnień to nasze ciało odzyska spokój i równowagę, a to jest bez wątpienia najcenniejsze co możemy mieć.