Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-09-23 09:03:00

Osteoporoza kręgosłupa – wszystko co musisz wiedzieć

Osteoporoza to choroba kości, która powoduje złamania i może wystąpić nawet po niewielkim urazie (tzw. złamania osteoporotyczne). Choroba ta najczęściej dotyka kręgosłupa, przedramion i kości biodrowych, ale mogą również wystąpić w innych obszarach. Jest to cichy zabójca naszych kości. O chorobie dowiadujemy się po dokonanym fakcie złamania kości, w trakcje rehabilitacji nad morzem fizjoterapeuta oznajmia, że prawdopodobnie możemy chorować na osteoporozę. Podatność na złamania wpływa ze zmniejszonej gęstości mineralnej kości. Jak rozpoznać objawy osteoporozy i gdzie ona się zaczyna? Czym leczyć oraz jak zapobiegać?

Osteoporoza kręgosłupa – przyczyny choroby

Przyczyny występowania osteoporozy wtórnej to:
 • Choroby przewlekłe trwające dłużej niż 6 tygodni.
 • Zaburzenia hormonalne
 • Niedobory żywieniowe, w szczególności witaminy D i wapnia
 • Nietolerancja laktozy lub alergia na mleko krowie
 • Choroby układu pokarmowego, które doprowadzają do zaburzenia wchłaniania wapnia, fosforu, magnezu oraz witamin D i K.
 • Zespół Cushinga – występuje z powodu zwiększenia stężenia kortyzolu we krwi
 • Jadłowstręt psychiczny-występuje u młodzieży, szczególnie dziewcząt, które drastycznie się odchudzają i intensywnie ćwiczą. Niszczy to ich kości i zaburza proces miesiączkowania. Niedobór estrogenów, nieodpowiednia podaż wapnia oraz wycieńczający wysiłek fizyczny powodują szybko postępujące odwapnienie szkieletu.
 • Choroby przewlekłe tkanki łącznej takie jak wrodzona łamliwość kości oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Osteoporoza kręgosłupa – objawy

 1. W przebiegu osteoporozy dochodzi do stopniowego zmniejszenia gęstości tkanki kostnej, co prowadzi do osłabienia struktury kości i podwyższenia ryzyka ich złamań. Choroba ta przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo.
 2. Złamania kości następują nawet przy niewielkich urazach. Uderzenie i pozornie niegroźne upadki mogą doprowadzić do złamania szyjki kości udowej, nadgarstków, kości promieniowej i ramiennej oraz złamań w obrębie kręgosłupa.
 3. Złamania kręgów doprowadzają do powstania nadmiernej kifozy piersiowej i stopniowego obniżenia wzrostu. Prowadzi to do bólu i dyskomfortu, a nawet do niepełnosprawności.
 4. Po nadmiernym obciążeniu osoba chora może odczuwać ból kości długich.

Osteoporoza kręgosłupa – cichy zabójca naszych kości

Osteoporoza jest chorobą polegającą na postępującym ubytku masy kostnej i dezorganizacji struktury przestrzennej kości. Do pewnego stopnia ubytek ten u ludzi dorosłych jest zjawiskiem fizjologicznym.
 
Po osiągnięciu 30. roku życia, tzw. szczytowej masy kostnej, procesy utraty kości zaczynają przeważać nad procesami odbudowywania tkanki kostnej.

Jednak ok. 50. roku życia rozpoczyna się, zwłaszcza u kobiet, faza przyspieszonej utraty masy kostnej. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do grupy osteoporozy można kwalifikować aż 30% kobiet po menopauzie.
 
Osteoporoza początkowo przebiega na ogół bezobjawowo. W późniejszej fazie najbardziej spektakularnymi i dramatycznymi objawami osteoporozy są złamania kości, w tym niebezpieczne złamania szyjki kości udowej. A przy takich poważnych złamaniach mogą pomóc tylko ośrodki rehabilitacyjne nad morzem.


Osteoporoza kręgosłupa – ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia

U osób zagrożonych wystąpieniem osteoporozy kluczowe znaczenie ma profilaktyka.
 1. Konieczna jest dieta bogata w wapń, witaminę D i białka. Wskazane jest uprawnianie sportu by wzmocnić kości i mięsnie opowiadające za stabilizację. Nie należy palić papierosów i pić znacznych ilości alkoholu. Niektóre leki, np. kortykosteroidy, stosowane w chorobach reumatycznych także mogą doprowadzić do osteoporozy.
 2. Istotne jest najszybsze rozpoznanie choroby oraz wczesne rozpoczęcie leczenia i wybranie pakietu rehabilitacyjnego nad morzem. W leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie bardzo ważna jest hormonalna terapia zastępcza. U wszystkich chorych niezbędne jest zapobieganie upadkom i ubytkom masy kostnej. W fizjoterapii stosuje się ćwiczenie mięśni posturalnych, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia oporowe dostosowane do możliwości pacjenta, naukę prawidłowej postawy ciała i gimnastykę.
 3. Unikanie używek takich jak kawa i papierosy są podstawą w zapobieganiu osteoporozie u dzieci i młodzieży.
 4. Dieta misi być także odpowiednio zbilansowana energetycznie. Zbyt niska waga w stosunku do wzrostu w istoty sposób wpływać na rozwój osteoporozy.

Osteoporoza kręgosłupa – u dzieci i młodzieży

Coraz częściej pojawiają się publikacje potwierdzające występowanie zmian typu osteoporotycznego w kośćcu u dzieci młodzieży. Wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że osteoporoza w wieku dojrzałym jest często konsekwencją niedostatecznej mineralizacji kośćca w pierwszych dwóch dekadach życia.
 • Bardzo ważny jest sposób karmienia noworodków i niemowląt, szczególnie tych cierpiących na nietolerancję białka mleka krowiego. Przez to że pozostają na diecie beznabiałowej są zagrożone niedostateczną podażą wapnia w diecie. Karmienie piersią do końca pierwszego roku życia jest tanim i skutecznym sposobem zapewnienia dostatecznej ilości wapnia w organizmie dziecka.
 • Mineralizacja kości obniża się podczas przyspieszonego wzrostu kości. Około 11 roku życia u dziewcząt i 13 roku życia u chłopców następuje największa dysproporcja między przyrostem długości, a akumulacją wapnia w kości.
Nietolerancja laktozy objawia się między innymi skurczami i wzdęciami spowodowanymi niemożliwością trawienia laktozy. Przy nietolerancji laktozy można spożywać jogurty zawierające żywe kultury bakterii, które również zmniejszają objawy jelitowe. Zapewnienie odpowiedniej ilości wapnia w diecie jest szczególnie ważne u osób cierpiących na nietolerancję laktozy w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia osteoporozy.
Objawy przedstawione te występują dość rzadko, jednakże osteoporozę idiopatyczną można zdiagnozować także mimo braku powyższych objawów. Istotne jest wczesne rozpoznanie idiopatycznej osteoporozy młodzieńczej ze względu na profilaktykę złamań. Część pacjentów zdrowieje spontanicznie, natomiast u innych powstałe deformacje kostne wymagają niekiedy interwencji chirurgicznej, ale najczęściej ratują tutaj turnusy rehabilitacyjne dla dzieci. Pozostałością po ciężkim przebiegu idiopatycznej osteoporozy młodzieńczej może być kifoskolioza, klatka kurza, szpotawa lub koślawa deformacja osi kończyn