Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-08-26 08:23:00

Jak dbać o układ krwionośny– w 4 punktach

Dowiedz się o higienie układu krwionośnego i jak ważne jest jego zdrowie.

Higiena to nauka, która bada wpływ środowiska zewnętrznego na zdrowie człowieka i dba o jego utrzymanie w jak największym stopniu. Higiena osobista i jej zasady są niezbędne dla właściwej pielęgnacji i utrzymania zdrowia. Na zdrowie człowieka wpływa higiena fizyczna, a także aktywny tryb życia i odpowiedni wypoczynek.
Najwięcej zgonów w naszym kraju to choroby związane z układem krążenia. Układ krążenia to zamknięty układ naczyniowy, w którym krew jest pompowana dzięki ciężkiej pracy serca znajdującego się w centrum naszego organizmu. Zaburzenia z nim związane można odczuć w każdej części ciała. Według badań najczęściej wybieraną formą leczenia w schorzeniach układu krwionośnego jest rehabilitacja nad morzem.

Jak dbać o układ krwionośny - diagnostyka

1.Badania

a) Morfologia krwi badająca:ilość krwinek czerwonych
 • ilość i rodzaj krwinek białych,
 • ilość hemoglobiny w krwinkach czerwonych,
 • OB ( odczyn Biernackiego-określa szybkość opadania krwinek w surowicy krwi. Przyspieszone opadanie może świadczyć o stanie zapalnym w organizmie),
 • oznaczenie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
b) Badania pracy serca
 • ciśnienie krwi
 • EKG - elektrokardiogram

Jak dbać o układ krwionośny – dieta

2,Jesteśmy tym co jemy

 • Powinna być urozmaicona, z duża ilością produktów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Kwasy tłuszczowe występują w olejach roślinnych i tłuszczu ryb.
 • Należy także jeść dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców.
 • Bardzo ważne jest ograniczenie spożywania produktów wysoko przetworzonych tzw. żywności przemysłowej: zup w proszku, frytek, ciasta, pizzy, burgerów i wyrobów cukierniczych. Zawierają one sztuczne izomery trans kwasów tłuszczowych, które blokują enzymy przemian cholesterolu.
Pilnowanie diety w niektórych momentach może okazać się trudne, np. w trakcie wyjazdu na urlop. Jednak determinacją organizm odwdzięczy się końskim zdrowiem. Dowiedz się czy twój hotel może przygotować dla ciebie dietę lub czy ma opcję All Inclusive przy której sam wybierzesz co chcesz jesz.
Obowiązkowe jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała i dostarczanie wraz z pokarmem wystarczającą ilość witamin A, B12, B6, kwasu foliowego, żelaza i miedzi.
Bardzo ważne jest także ograniczenie spożywania soli do 5 gramów dziennie.

Jak dbać o układ krwionośny – sport

3.Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest niezbędna w leczeniu otyłości, nadciśnienia, miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Na pracę układu sercowo-naczyniowego pozytywnie wpływają codzienne wykonywane ćwiczenia. Najlepiej ćwiczyć regularnie, o stałej porze, przy muzyce, przez pół godziny. Ważne jest by aktywność fizyczna sprawiała przyjemność. Może to być taniec, spacery, nornic-walking, aerobik w Aquaparku, sporty drużynowe, fitness czy bieganie.

Ćwiczenia wytrzymałościowe wpływają pozytywnie na układ oddechowy i pracę serca. Celem tych ćwiczeń jest zwiększenie wydolności aerobowej. Aktywność fizyczna o dużej intensywności powinna być poprzedzona badaniem lekarskim i próbą wysiłkową. Spacery, jazda na rowerze, marsz, marszobieg, pływanie, nornic-walking, a nawet lekkie prace ogrodowe należą do ćwiczeń wytrzymałościowych. Zwiększają one pojemność płuc i ilość krwi bogatej w tlen przepływającej przez mózg i serce.

Jak dbać o układ krwionośny – uzależnienia

4.Zerwanie z nałogami

 • Alkohol
Nadużywanie alkoholu wpływa na zwiększenie zachorowania na chorobę wieńcową, zawały serca, wzrost ciśnienia tętniczego i udar krwotoczny mózgu. Może także prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Przewlekłe spożywanie alkoholu może prowadzić do niewydolności serca
 • Palenie tytoniu i inne używki
Nikotyna podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca i upośledza przepływ krwi w naczyniach. Mniej substancji odżywczych i tlenu dociera do serca, co może przyczynić się do zawału serca i martwicy mięśniówki.

Ciała smoliste, fenole, cyjanowodór, arsen i dwutlenek węgla znajdujący się w dymie tytoniowym może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca oraz nadciśnienia tętniczego. W dalszej konsekwencji może dojść do trwałej i trudnej do wyleczenia niewydolności serca. Palacze mogą także cierpieć na miażdżycę i zespół płucno-sercowy. Na choroby serca mogą cierpieć także bierni palacze.

Jak dbać o układ krwionośny – fizjoterapia

W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, lekarz wypisuje skierowanie na rehabilitację, a następnie fizjoterapeuta robi rozpoznaje i wybiera dla pacjenta indywidualnie rodzaj leczenia.

Przykładowe formy leczenie na turnusach rehabilitacyjnych to:
 • Parafina
 • Krioterapia
 • Laseroterapia
 • Promieniowanie UV
 • Światłoterapia
 • Magnetoterapia
 • Ultradźwięki
 • Hydroterapia
 • Kinezyterapia
 • Masaże
Na schorzenia układu krążenia cierpi duża liczba Polaków (choruje co 7 Polska, co 10 Polak). Wiek ludzi chorujących w ciągłym tempie się obniża, coraz więcej młodych ludzi choruje. Dlatego tak ważna jest higiena układu krążenia. Zachęcamy dlatego : Chodźmy na badania, stosujmy dietę, dwa razy w tygodniu uprawiajmy sport i leczmy się profilaktycznie za pomocą rehalibitacji Zdrowie mamy jedno i nie kupimy je za żadne pieniądze.