Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-10-19 15:44:00

Jak szybko wyleczyć katar? Sprawdzone sposoby!

Wszyscy go znają i wszyscy nienawidzą. Dopada nas zawsze w najmniej oczekiwanym momencie przed ważną imprezą czy wymarzonymi wczasami nad morzem i zwykle trwa o wiele za długo niż byśmy chcieli. Kończy się zawsze zaczerwienionym nosem, załzawionymi oczami, wysuszonym i łuszczącym się naskórkiem oraz toną zużytego papieru różnej maści i przeznaczenia, ale w tej chwili służącego nam jedynie do pozbycia się nieustająco cieknącej wydzieliny w ilościach wręcz zatrważających. 
 

Jak szybko wyleczyć katar - co musisz wiedzieć o katarze?

Niby tylko taki sobie niewinny katarek, a jednak potrafi zrobić sobie niezłą rewolucję w naszym życiu. Ta uciążliwa przypadłość dorwie nas, jeżeli śluzówka naszego nosa zostanie zaatakowana przez wirusy, drobnoustroje czy też alergeny. Za taki stan możemy również obwiniać zanieczyszczone powietrze, ale też nadmierne wychłodzenie organizmu. Nieżyt błony śluzowej nosa potocznie nazywany przez nas katarem to reakcja obronna naszego organizmu, jeśli zwiastuje on przeziębienie będzie mu towarzyszyło:

 • ból głowy
 • złe samopoczucie
 • zatkany nos
 • drapanie lub ból w gardle
 • kichanie

Na całe szczęście kichanie nie zawsze jest zapowiedzią kataru i infekcji,  powoduje go również różnego rodzaju podrażnienie śluzówki, nawet takie jak ostre zapachy czy nawet światło. Dlatego, że katar może mieć różnego rodzaju pochodzenie to i ta wydzielina może mieć różnego rodzaju konsystencję i kolor. Wszystko to jest uzależnione od rodzaju infekcji jaka nas dopadła.
 

Jak szybko wyleczyć katar - czy musimy wiedzieć jaki jest jego rodzaj?


Wodnisty i bezbarwny jest wynikiem infekcji wirusowych bądź alergii. Jednak zdarza się, że w miarę rozwoju choroby może zmienić się w gęstą i ciemną zawiesinę. Jeżeli jest to połączone z pogarszającym się samopoczuciem to wtedy może okazać się konieczna konsultacja lekarska, a nawet antybiotykoterapia. Bo ten niewinny katarek może być całkiem poważną infekcją bakteryjną. Patogeny rozmnażają się na błonie śluzowej nosa, no i jedyną reakcją obronną naszego organizmu będzie zwiększona produkcja śluzu, aby pozbyć się tych namnażających się nieproszonych gości.
 

Jak szybko wyleczyć katar? Skuteczne metody 

Tyle z teorii samego kataru, ale skupmy się na skutecznych  metodach walki z nim. Oczywiście, że apteczne półki się wręcz uginają od cudownych produktów mających jak najszybciej pognać ciągnące się za nami gile. Połyskujące reklamy zapewniają nas o skuteczności i wyjątkowości każdego z produktów. A warto może zacząć od sprawdzonych domowych sposobów, ponieważ są zawsze dostępne i jest to opcja wyjątkowo ekonomiczna.

 1. Czosnek

Zacząć można jak najbardziej klasycznie od wykorzystania w tym temacie super mocy czosnku. I najlepiej go zjadać w ilościach łatwo przyswajalnych dla naszego organizmu i w formie jaka najbardziej nam służy i która nam najbardziej smakuje. Najlepiej oczywiście surowy i tutaj nasza wyobraźnia kulinarna ma szerokie pole do popisu. Mogą być kanapki, sałatki i syropki połączone z miodem czy mleczkiem.  Ma on bowiem moc zmniejszania stanów zapalnych , a dodatkowo ma działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz pomaga usuwać wydzielinę z nosa. Z babcinej apteczki polecam również inhalacje z 1 lub 2 pokrojonych ząbków czosnku, ale tutaj maksymalnie 2 razy dziennie. W nadmiarze może działać wysuszająco na śluzówkę. Stanowczo jednak odradzamy metodę popularną  w internecie polegającą na wkładaniu ząbka czosnku do nosa. To może być niebezpieczne i dodatkowo podrażni śluzówkę. Metoda absolutnie odradzana przez lekarzy. No i niestety tego rodzaju eksperyment może się skończyć koniecznością wizyty na oddziale laryngologicznym.

 1. Nawodnienie organizmu

Ważne aby pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu, a mowa tutaj aż o 3 litrach płynu. W tym przypadku świetnie sprawdzą się napary z rumianku, szałwii, imbiru, kurkumy, herbaty z cytryną, soku malinowego no i oczywiście naszego narodowego dobra czyli ROSOŁKU.


 1. Kąpiel z olejkami eterycznymi 

Przeziębienie i katar to też czas kiedy bezgrzesznie możemy się wylegiwać w kąpielach, ale tym razem z dodatkiem dobroczynnych olejków eterycznych. Udrażniają one nasz nos, pomogą pozbyć się uciążliwej wydzieliny, no i zrelaksują nasze wymęczone ciało. A należy mu się, ponieważ toczy ono wojnę z wirusami i bakteriami.

 1. Irygacja

Z metod sprawdzonych i skutecznych należy również wspomnieć o irygacji nosa przy użyciu soli fizjologicznej. W ten sposób oczyszczamy nos, pozbywamy się wydzieliny, ułatwiamy oddychanie oraz łagodzimy stan zapalny. Sposób dozwolony i bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży. 

 1. Preparaty farmakologiczne

Wszystkie preparaty farmakologiczne działają doraźnie i mają za zadanie ułatwić nam oddychanie. Jeżeli nasz komfort znacznie się obniży przez zalewający nas katar, to wtedy warto po nie sięgnąć. Należy jednak pamiętać, że wszystkie one wysuszają śluzówkę i należy je stosować bardzo krótko.

 1. Woda morska

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego będąc na plaży podczas wakacji nad morzem tak dobrze Ci się oddycha? To właśnie przez cudowne właściwości wody morskiej, która oczyszcza i nawilża śluzówkę nosa. Zanim jednak zarezerwujesz hotel nad morzem, uspakajamy - nie musisz specjalnie jechać nad morze, aby poznać jej wspaniałe właściwości. Wodę morską dostaniemy bowiem w każdej aptece!
 

Jak szybko wyleczyć katar? To da się zrobić!

Wśród lekarzy od dawna krąży mądrość, że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tylko tydzień. Możliwe, że dzięki sprawdzonym, domowym sposobom naszych babć uda nam się go pozbyć nieco szybciej i będziesz mógł wziąć oddech pełną piersią!