Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-02-01 11:10:00

Ból pleców na wysokości łopatek - co może oznaczać?

Może dopaść absolutnie każdego i to w najmniej oczekiwanej chwili. Nie możemy mieć pretensji do nikogo, reklamacji też nie złożymy, kiedy dopadnie nas podczas rodzinnych wczasów nad morzem i uniemożliwi korzystanie z najlepszych  atrakcji. A mowa tu oczywiście o bólu pleców, który to okazuje się wyjątkowo wiernym i bardzo uciążliwym towarzyszem. Chcemy się go pozbyć za wszelką cenę i z rozrzewnieniem wspominamy czasy kiedy to się z nim nie znaliśmy. No ale doskwiera nam  i trzeba go zwalczyć, co też  okazuje się wcale nie taką oczywistą sprawą. Temat bólu pleców jest bardzo obszerny i niejedną bibliotekę można by zapełnić opisując przygody tego niewygodnego bohatera.

 

Ból pleców na wysokości łopatek

Teraz jednak skupimy się tylko i wyłącznie na tym bólu pleców, który  pojawia się na wysokości łopatek. Tak, ten bezwzględny niszczyciel naszego dobrego samopoczucia i tam potrafi się zlokalizować. Bywa kłujący lub też piekący najgorzej  jednak, że jeszcze potrafi promieniować do pachy, klatki piersiowej, a czasami bezlitośnie jeszcze obejmuje naszą kończynę górną. A wszystko przez to, że nie polujemy już na bezkresnych polach i lasach tylko siedzimy przy biurkach, podziwiając zamiast piękna przyrody bezduszne monitory. I ten ból jest właśnie pokłosiem przyjmowania nienaturalnej pozycji ciała, a wielogodzinne siedzenie nam absolutnie nie służy. Dlatego wszystkich wykonujących pracę przy komputerze prosimy stosowanie się do prawidłowej ergonomii pracy przy biurku.


 

Ból pleców na wysokości łopatek – przyczyny powstawania

Niestety przyczyn powstawania bólu  jest sporo, więc musimy mieć świadomość, że wróg się czai i szykuje do ataku z wielu kierunków. Ze względu na fakt iż między łopatkami znajduje  się wiele struktur to kontuzje ścięgien, mięśni i zmiany zwyrodnieniowe mają duże pole do popisu.


 

Nie zapominajmy jednak, że ze względu na swoje położenie przyczyną bólu  pleców na wysokości łopatek mogą być również choroby wewnętrzne takie jak np. :

  • refluks
  • choroba niedokrwienna serca
  • nowotwory wątroby i przełyku

No i oczywiście swoje poletko objawowe znajdzie tu również nerwica. W tym przypadku ból jest bardzo  realny, chociaż przyczyna nie ma podłoża medycznego, a emocjonalne.  Tak więc, jak to zwykle bywa najistotniejsza wydaje się tu prawidłowa diagnoza, dlatego też aby trwale poprawić swój komfort życia należy zacząć od tego.  

 

Ból pleców na wysokości łopatek a prawidłowa diagnoza

Nie możemy bagatelizować tego problemu, ponieważ nieleczony jest przyczyną ograniczenia ruchomości kręgosłupa i może prowadzić do zmiany mechaniki oddychania, a tego raczej byśmy nie chcieli. Pamiętajmy, że farmakologiczne preparaty na chwilę tylko uśpią ból, ale nie sprawią, że na zawsze zniknie. Program leczenia należy rozpocząć od specjalistycznej diagnostyki. Lekarz ustali rodzaj i metody leczenia, które należy sumiennie realizować. Leczenie dolegliwości rozpoczyna się od wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń ruchowych i zmiany nawyków w codziennym funkcjonowaniu.
 

Ból pleców na wysokości łopatek – zwalcz go dzięki rehabilitacji!

Rehabilitacja bólu pleców między łopatkami ma na celu zwiększenie ruchomości grzbietu, rozluźnienie i wzmocnienie mięśni, a także naukę prawidłowej postawy. W  leczeniu bólu kręgosłupa istotne jest nasze zaangażowanie i chęci. Kilka pojedynczych zabiegów rehabilitacyjnych nie wystarczy, aby pokonać tego przeciwnika. Musimy być konsekwentni w utrzymywaniu zdrowych nawyków oraz prawidłowej postawy ciała. Świetnie może pomóc nam w tym kilkutygodniowy turnus rehabilitacyjny nad morzem. Sztab profesjonalistów zapewni nam fachową opiekę i rehabilitację, która wprowadzi nas w systematyczny schemat ćwiczeń  które musimy wykonywać aby nasz stan zdrowia się polepszał. W przypadku braku leczenia, objawy zmian strukturalnych w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą się nasilać, rozprzestrzeniać i tworzyć dodatkowe obciążenia.