Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-03-28 15:29:00

Choroba Scheuermanna – co to jest? Objawy i ćwiczenia

Jak wiadomo najbardziej podobają nam się subtelne łuki i wygięcia. Matka natura wzięła te nasze upodobania pod uwagę i stworzyła takie wygięte cudo jakim jest nasz kręgosłup. Tworzy on delikatne wygięcie w przód nazywane lordozą i takie samo w tył zwane kifozą, tak właśnie kształtuje się nasz kręgosłup tworząc wydłużoną literę S. Tak wygląda idealna sylwetka, która to niestety coraz rzadziej się zdarza, a każdy fizjoterapeuta maniakalnie wręcz próbuje ją nam przywrócić.


 

Choroba Scheuermanna – co to jest?

I tak zaczniemy opowieść o tym, że Duńczykom zawdzięczamy nie tylko Hansa Chrystiana Andersena i jego wspaniałe bajki, czy też wyjątkowe klocki pobudzające wyobraźnię nie tylko u najmłodszych, ale też odkrycie wyjątkowo uciążliwej jednostki chorobowej jaką jest choroba Schauermanna. To duński chirurg jako pierwszy w roku 1920 opisał symptomy tej choroby u pacjentów.  I w ten właśnie sposób trwale zapisał się w medycynie  Holger Worfel Schauermann.  Ta choroba nęka już ludzkość od wieków, co udowodniły nawet wykopaliska liczące sobie 9000 lat. Tak więc temat stary, jednak w pełni zdiagnozowany stosunkowo niedawno. Z jej konsekwencjami będziemy się borykać całe życie, a atakuje dzieci w okresie wzmożonego wzrostu czyli w okresie dojrzewania. 
 

Choroba Scheuermanna – przyczyny powstawania

Jej przyczyny nie są do końca jednoznaczne, z całą pewnością wiemy, że są to zaburzenia ukrwienia tkanki kostnej, przez co kręgi nie otrzymują odpowiednich ilości substancji odżywczych. Proces ten jest przyczyną martwicy, osłabia strukturę i odporność na zgniatanie trzonów kręgów oraz krążków międzykręgowych. Prowadzi to do zaburzeń rozwoju najważniejszych struktur kręgosłupa i deformacji jego kręgów, które to zaatakowane chorobą przybierają kształt klinów co prowadzi do stopniowego wygięcia pleców i powstanie garba. W momencie zakończenia  zaburzeń ukrwienia, struktura kości zostaje odbudowana, jednak trzony kręgów są już trwale zniekształcone.

Najczęstszą formą tej choroby jest hiperkifoza w odcinku piersiowym i piesiowo-lędźwiowym kręgosłupa, może też niestety występować w połączeniu z bocznym skrzywieniem czyli skoliozą. Oprócz tych widocznych objawów choroby powodujących deformacje, to należy podkreślić, że przyczynia się ona do obniżenia jakości życia utrudniając wykonywanie codziennych czynności i ból. Zdecydowanie też częściej nęka ona chłopców niż dziewczęta. 

Choroby Scheuermanna - leczenie i rehabilitacja

  • odpowiedni materac do spania - aby zminimalizować dolegliwości bólowe ważny jest dla chorego odpowiedni sen i wypoczynek. Tutaj bardzo istotny jest prawidłowo dopasowany materac i najlepiej takiego wyboru dokonać pod okiem fizjoterapeuty. Nie powinien on być zbyt twardy i najlepiej jeżeli jego górna warstwa ma właściwości łatwo dopasowujące się.  
  • odciążenie kręgosłupa - chorzy zdecydowanie powinni unikać długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej, ponieważ one zdecydowanie nasilają dolegliwości bólowe. Odciążenie kręgosłupa jest wyjątkowo ważne w leczeniu choroby Schauermanna.
  • rehabilitacja - pod bacznym okiem doświadczonego fizjoterapeuty można zwiększyć ruchomość w obrębie kręgosłupa. Jednak należy sobie zdawać sprawę, że to długa i mozolna praca. Dlatego też wybierając wczasy nad morzem warto szukać miejsc, gdzie mamy dodatkową możliwość skorzystać  zabiegów rehabilitacyjnych.

 

Choroba Scheuermanna u dorosłego a u dziecka

Jako osoby dorosłe niestety bardzo często o przebyciu tej choroby dowiadujemy się przez przypadek, wykonując RTG kręgosłupa. Objawy, które odczuwa osoba dorosła są bardzo zbliżone do tych odczuwanych przez dzieci. Bóle przeciążeniowe, między łopatkowe oraz uczucie sztywności. Jednak wszyscy pacjenci bez względu na wiek powinni unikać intensywnych ćwiczeń, które to mogą tylko jeszcze bardziej nasilić dolegliwości.

        Jak w przypadku wszystkich schorzeń najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. To właśnie dzięki niej możemy sięgnąć po ten jakżeby istotny oręż do walki z chorobą jaką jest odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb rehabilitacja. Nawet jeżeli łuki i wygięcia w naszym kręgosłupie odbiegają od wymarzonego ideału to warto zawsze pamiętać, że współczesna medycyna nie pozostawi nas bezbronnych w tej sytuacji. Długa i mozolna praca jest też po stronie chorych, można ją jednak umilić rehabilitacją nad morzem efekty są zawsze powalające i zawsze warto o nie zawalczyć.