Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2019-07-11 15:16:00

Ból kręgosłupa lędźwiowego? To objaw dyskopatii lędźwiowej!

DYSKOPATIA KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO

Dyskopatia to najczęściej diagnozowana dysfunkcja kręgosłupa lędźwiowego. Występuję u większości osób po 40 roku życia, a coraz częściej stwierdzana jest u coraz to młodszych ludzi. Co dokładnie dzieje się wtedy z naszym kręgosłupem i jak sobie radzić z dyskopatią, tłumaczy nasz fizjoterapeuta, którego miejscem pracy jest rehabilitacja nad morzem w Panoramie Morskiej.

 

turnusy rehabilitacyjne nad morzem

 

CO TO JEST DYSKOPATIA KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO

Dyskopatia to zespół objawów spowodowanych zachodzącymi zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie krążka międzykręgowego. Cały proces prowadzi do pojawienia się dolegliwości bólowych kręgosłupa, ograniczających codzienne funkcjonowanie lub może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Zmiany zwyrodnieniowe są nieuniknione, dotyczą każdego z nas starszych i młodszych, osób aktywnych i prowadzących siedzący tryb życia. U jednych pojawiają się szybko, u innych problem ten stwierdzany jest w późniejszym okresie, wszystko zależy od „zużycia” kręgosłupa.

 

DYSKOPATIA LĘDŹWIOWIA – NA CZYM POLEGA

Krążek międzykręgowy zbudowany jest z centralnie ułożonego jądra miażdżystego,  okalającego jądro pierścienia włóknistego oraz blaszek granicznych oddzielających od góry i od dołu krążki od trzonów kręgów. Każda z tych elementów pełni określoną funkcję. Jądro rozkłada i ukierunkowuję siły działające na kręgosłup. Pierścień włóknisty wraz z płytkami granicznymi odgrywa rolę stabilizującą oraz nadaję kształt całej strukturze jądra.

Prawidłowo funkcjonujący krążek międzykręgowy jest dobrze uwodniony. To uwodnienie pozwala na amortyzacje obciążeń jakich doznaje kręgosłup w ciągu dnia. W chwili nacisku na segmenty kręgosłupa krążek oddaję wodę do struktur znajdujących się wokół, gdy obciążenie się zmniejsza, woda wraca do wnętrza krążka. W warunkach powodujących nadmierne obciążenie krążka uwodnienie to systematycznie maleje. Są to m.in:

  • wady wrodzone i nabyte kręgosłupa
  • przeciążenia
  • zmiany pourazowe
  • starzenie się organizmu
  • utrata elastyczności
  • odporności na uszkodzenia

Taki złożony mechanizm prowadzi do dyskopatii.

 

rehabilitacja nad morzem

 

BÓL PLECÓW W ODCINKU LĘDŹWIOWYM? TO MOŻE BYĆ DYSKOPATIA LĘDŹWIOWA!

Zachodzące zmiany zwyrodnieniowe prowadzą do deformacji krążków międzykręgowych, co w późniejszym etapie może skutkować pojawieniem się wypukliny lub przepukliny dysku. Wypuklina to pierwszy etap zmian zachodzących w krążku. Jądro miażdżyste przemieszcza się przez osłabiony pierścień włóknisty. Natomiast przepuklina, to proces dalszej penetracji jądra w kierunku już rozerwanych warstw pierścienia włóknistego coraz bardziej uwypuklając się na zewnątrz. Pojawienie się dolegliwości bólowych powinno być sygnałem alarmującym, który zmusi pacjenta do odwiedzenia gabinetu fizjoterapeuty. Dobierze on odpowiedną terapię w celu niwelowania dalszych procesów degeneracyjnych. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do całkowitego przerwania pierścienia włóknistego i wylania się jądra do kanału rdzenia kręgowego co nazywane jest sekwestracją. Jest to stan, w którym dochodzi do  zaburzeń neurologicznych i w tym przypadku jedynym ratunkiem jest operacja.

 

DYSKOPATIA LĘDŹWIOWA – LECZENIE

Kluczem do spowolnienia zmian zwyrodnieniowych jest dbanie o swój kręgosłup. Składa się na to prawidłowa ergonomia kręgosłupa zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. Uprawianie aktywności fizycznej, dzięki której dochodzi do lepszego odżywienia dysku. Ważny jest także odpoczynek, podczas którego dochodzi do regeneracji uwodnienia krążków.

Jak sobie radzić, gdy zmiany degeneracyjne występują, a dolegliwości bólowe ograniczają codzienne funkcjonowanie? Warto wykorzystać w tym celu nasze zabiegi rehabilitacyjne nad morzem. Jest wiele metod działających regenerująco, od zabiegów fizykoterapeutycznych po terapie manualne, masaż, mobilizację kręgosłupa oraz ćwiczenia. Głównym celem tych zabiegów jest niwelowanie istniejących stanów zapalnych, redukcja bólu, przywrócenie równowagi napięć mięśniowych. Ważna jest także edukacja pacjenta, na którą składa się nauka minimalizowania ryzyka przeciążeń zewnętrznych. W leczeniu dyskopatii lędźwiowej z pomocą przychodzą nasze turnusy rehabilitacyjne nad morzem, gdzie nasi fizjoterapeuci pomogą w wybraniu odpowiednich ćwiczeń oraz metody leczenia choroby.

zabiegi rehabilitacyjne nad morzem

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij