Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-03-30 08:50:00

Drżenie rąk - przyczyny i diagnostyka

Drżenie rąk to problem, który może spotkać każdego z nas. Ale spokojnie nie panikujmy, rozlana rano kawa wcale nie świadczy zaraz o tym, że mamy poważny problem. Niewyspanie, zaburzenia lękowe, stres no i oczywiście po imprezowe zmęczenie mogą stać za naszym problemem z drżeniem rąk. Musimy sobie również  zdawać sprawę, że niestety nadmiar kofeiny także może być tego przyczyną. Wtedy warto przeanalizować,  czy też tego dnia nie zaliczyliśmy o te trzy mocne kawki za dużo? Jeżeli jednak wszystko już wykluczyliśmy, a nasze dłonie dalej złośliwie rozlewają każdy zbawienny napój życia no to czas na głębszą analizę problemu.
 

Drżenie rąk – czym właściwie jest?

Zacznijmy od początku, czyli definicji z czym mamy do czynienia? Nieumyślne i pozostające całkowicie poza naszą  kontrolą rytmiczne ruchy rąk uznajemy za DRŻENIE. Generalnie wyróżniamy  dwa typy drżenia rąk ze względu na ich pochodzenie:

 • drżenia fizjologiczne - nagłe drżenie rąk u ludzi zdrowych, występujące w normalnych warunkach
 • drżenia patologiczne - jego przyczyną jest współistnienie innych chorób

 

Drżenie rąk – najpopularniejsze przyczyny

 • zbyt intensywny trening - jeżeli drżenie dopadło nas nagle, to ewentualnej przyczyny możemy doszukiwać  się w przeciążeniu mięśni. W tym przypadku skuteczną metodą naprawczą będzie zwykły  odpoczynek. Mięśnie się zregenerują i wrócą  do pełnej sprawności, a nasze skołatane serce się uspokoi;
 • niedobór witamin z grupy B i mikroelementów takich jak magnez, wapń czy potas. Przed atakiem paniki, że nasze drżenie dłoni to objaw poważnej choroby warto najpierw sprawdzić również i te parametry;
 • nadmierna ilość spożytej kofeiny;
 • stres lub stany lękowe - w tym przypadku zbawienne okazują się ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne, które to  wyhamują nasz przypływ adrenaliny. Jednak jeśli pomimo usilnych starań nie jesteśmy w stanie sobie samodzielnie poradzić z tym problemem to konieczna będzie pomoc specjalisty i odpowiednia psychoterapia;
 • alkoholizm;
 • choroby tarczycy, cukrzyca - te podejrzenia jest  bardzo łatwo sprawdzić wykonując odpowiednie badania krwi;

 

Drżenie rąk – ważne, by obserwować swoje ciało

Nasza samoobserwacja objawów powinna być dosyć szczegółowa i skrupulatna. Ułatwi to bardzo prawidłową diagnozę jak i przyspieszy ewentualne leczenie nieprzyjemnych dolegliwości. Zwracać należy uwagą na okoliczności, w których obserwujemy drżenia dłoni:

 1. Drżenie statyczne - występuje gdy, mamy problem z pokonaniem grawitacji i z trudem unosimy czy też prostujemy ręce.
 2. Drżenie spoczynkowe - występuje w momencie gdy nie wykonujemy jakiekolwiek ruchu.
 3. Drżenie zamiarowe - pojawia się , gdy bardzo chcemy wykonać jakąś czynność, a nasze ręce się buntują.

Określenie okoliczności oraz nakreślenie sytuacji, w której drżenia nasila się, będą podstawą do zdiagnozowania problemu, który je wywołuje.

 

Drżenie rąk - leczenie

Drżenie rąk jest objawem, a nie samą przyczyną zaistniałego problemu. Niestety nie zawsze jest to stan przejściowy, bywa on również zapowiedzią poważnych problemów zdrowotnych takich jak choroba Parkinsona, uszkodzenie móżdżku, stwardnienie rozsiane, choroba Wilsona, Holmesa czy też zespół Guillaina-Barrego.  Dlatego diagnostykę drżenia rąk należy rozpocząć od szukania źródła problemu, który wywołuje te objawy. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta lekarz zleci badania potwierdzające lub obalające  jego diagnozę.  Oprócz  farmakologicznych metod leczenia, istotne znaczenie ma odpowiednio prowadzona rehabilitacja, ukierunkowana na indywidualne potrzeby pacjenta. Więc,  jeśli w najbliższym czasie wybierasz się na urlop, rozejrzyj się za pakietami rehabilitacyjnymi nad morzem, spędzisz przyjemnie urlop, a jednocześnie popracujesz nad zniwelowaniem swoich dolegliwości pod czujnym okiem profesjonalistów. Pamiętaj, zdrowy tryb życia i dbanie o siebie również wspomaga twoje ciału w walce z drżeniem rąk. 

Drżenie rąk to nie koniec świata!

Jednak bez względu na przyczynę, drżenie rąk utrudnia nam funkcjonowanie i prowadzi do frustracji. Dlatego też w miarę możliwości musimy usuwać wszystko co ewentualnie powoduje, czy też przyczynia się do  nasilenia tych niepożądanych objawów. Z założenia więc wcale nie musimy trudnić się strzelectwem wyborowym, aby drżenie rąk wyprowadzało nas z równowagi. Ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę, a wtedy  te uciążliwe objawy w większości przypadków będą łatwe do pozbycia się.