Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-09-21 14:33:00

Zespół cieśni nadgarstka - co pomaga na tą dolegliwość?

Nasz nadgarstek to całkiem złożona i skomplikowana struktura. To aż 8 kości, dwa stawy promieniowo-nadgarstkowy i śródnadgarstkowy, mięśnie,  więzadła, naczynia, ścięgna i oczywiście nerwy, no i mamy cały zespół.  Jest więc całkiem sporo elementów, które to mogą nam szwankować. Sama cieśń to miejsce, w którym to nasze przedramię przechodzi w dłoń. O zespole cieśni nadgarstka mówimy, gdy na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka działa ucisk mechaniczny, dlatego też nazywa się to neuropatią uciskową.

 

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

Jak to zwykle bywa, pierwsze niepokojące objawy to oczywiście nasz stary przyjaciel BÓL. To właśnie on jako pierwszy się pojawia, zwiastując całą resztę problemów. No i nie możemy bagatelizować również takich symptomów jak drętwienie dłoni czy mrowienie palców. Bywa również, że ból dotyczy łokcia czy też całej ręki. Nagle okazuje się, że tak banalne czynności jak rozwiązywanie krzyżówek jest nie lada wyzwaniem, ale nie w znaczeniu intelektualnym, lecz czysto fizycznym. Precyzyjne pisanie jest wyczynem niemal herkulesowym, a że powoli tracimy czucie w opuszkach palców  to i coraz częściej zdarza nam się coś wypuścić z ręki. Mięśnie stają się coraz słabsze, a w wyniku choroby z czasem zaczynają zanikać. To prowadzi do sytuacji, że ręka staje się osłabiona i zaczynają się problemy z nawet drobnymi czynnościami jak zaciskanie pięści, proste czynności domowe, prowadzenie auta czy pisanie na klawiaturze. Cechą charakterystyczną jest też to, że objawy te, są wyjątkowo dokuczliwe w nocy. Instynktownie unosimy wtedy rękę do góry, czy też strzepujemy dłoń i o dziwo przynosi to ulgę. Ze względu na budowę anatomiczną zespół cieśni nie obejmuje małego palca, ponieważ nerw pośrodkowy go nie obejmuje . To tyle na pocieszenie. Jednak należy pamiętać, że wszystkie czynności wymagające powtarzających się ruchów zaostrzają objawy. 

Test na zespół cieśni nadgarstka - ćwiczenia, które pomagają w diagnostyce

Istnieje kilka prostych, testów ułatwiających wstępne potwierdzenie choroby, a są to:

  • próba PHALENA polegająca na maksymalnym złożeniu dłoni skierowanych w dół, nadgarstki muszą się stykać. Już po około minucie będzie odczuwalny dyskomfort i mrowienie .
  • odwrotny test PHALENA dłonie składamy skierowane ku górze, podobnie jak do modlitwy.
  • test DURKANA polegający ucisku miejsca, w którym  przebiega nerw pośrodkowy, w przypadku cieśni badana osoba będzie odczuwała silny dyskomfort.

Jeżeli którykolwiek z testów potwierdzi nasze obawy, to należy przeprowadzić głębszą diagnostykę pod okiem ortopedy lub neurologa. W celu określenia stadium choroby, dodatkowo można wykonać badanie RTG, USG i EMG. Na podstawie tych badań, specjalista dobierze najlepszą formę terapii. W stopniu lekkim i umiarkowanym  stosuje się leczenie zachowawcze i fizykoterapię. W stopniu zaawansowanym jedynym wyjściem jest zabieg chirurgiczny. Polega on na przecięciu więzadła poprzecznego, zwiększa się  w ten sposób przestrzeń w kanale nadgarstka i umożliwia dokrwienie nerwu pośrodkowego. 
 

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny powstawania

Winnymi pojawiających się dolegliwości są powtarzające się monotonne ruchy palców i nadgarstka, ale też schorzenia takie jak choroby reumatyczne, choroby tarczycy czy też gruźlica.
 

Zespół cieśni nadgarstka - co pomaga?

Niezwykle ważna jest tutaj profilaktyka. Dbałość o ergonomię stanowiska pracy i odpowiedni odpoczynek dłoni. Niestety nieleczony zespół cieśni nadgarstka się pogłębia doprowadzając nawet do niepełnosprawności. Odpowiednio prowadzona fizjoterapia jest niezbędna w powrocie do pełnej sprawności, a o ten element warto zadbać planując turnus rehabilitacyjny nad morzem.

Warto również pamiętać, że nieodłącznym elementem profilaktyki zespołu cieśni nadgarstka jest odpoczynek. Rehabilitacja to idealny pretekst, aby udać się na zasłużony wypoczynek. Wszystko to w trosce o nasze zdrowie i to nie tylko fizyczne;)