Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-02-02 12:33:00

Drętwienie kończyn – przyczyny i leczenie

Znasz to uczucie, gdy próbujesz zmienić pozycję leżąc na kanapie, jednak zamiast ulgi odczuwasz niezbyt przyjemne „mrówki” w nogach lub tracisz na chwilę czucie w ręce? To właśnie nazywamy drętwieniem kończyn. To niezbyt przyjemne uczucie może naprawdę uprzykrzać nam życie. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!

 

Drętwienie kończyn – co to jest?

O drętwieniu kończyn mówimy wtedy, gdy zbyt długi ucisk na naczynia krwionośne powoduje chwilowe niedokrwienie i zmniejsza unerwienie.


 

Zazwyczaj jest ono spowodowane zbyt długim tkwieniem w jednej pozycji, a zmiana pozycji ciała sprawi, że problem zniknie. Niestety zdąża się, że za tym problemem stoi głębszy problem, który wymaga diagnozy u lekarza specjalisty.

 

Drętwienie kończyn - przyczyny


 1. Za najczęstszą przyczynę drętwienia kończyn uważa się problemy z kręgosłupem. Może się okazać, że za problemem stoi dyskopatia - w zależności od umiejscowienia zmian zwyrodnieniowych odpowiedzialna jest nieraz za drętwienie rąk lub nóg. Nerwy wychodzące na różnych poziomach naszego kręgosłupa odpowiadają za unerwienie rąk i nóg, stąd zmiany patologiczne wzdłuż kręgosłupa mogą być przyczyną drętwienia kończyn. Dlatego też jeżeli zmiany umiejscowione są w obrębie szyjnym to ból promieniować może do rąk, natomiast w dolnym odcinku kręgosłupa problem dotyczyć będzie nóg.


 2.  
 3.  
 4.  
 5.  
 6.  
 7. Do przyczyn drętwienia zaliczyć możemy również cukrzycę, która jest przyczyną tzw. neuropatii cukrzycowej. W tym przypadku uciążliwe objawy nasilają się głównie podczas snu.
 8. Drętwienie rąk bywa także oznaką choroby zwyrodnieniowe stawów, w tym początkowej fazy reumatoidalnego zapalenia stawów.
 9. Przyczyną drętwienia mogą być także problemy z układem krwionośnym – m.in. przez miażdżycę, która utrudnia dopływ krwi do kończyn.
 10. Drętwienie kończyn jest jednym z pierwszych objawów neuropatii takich jak np. zespół Guillaina-Barrego. Odpowiedzialne są za to powstałe uszkodzenia nerwów obwodowych odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów. Przyczyną drętwienia mogą być także różne choroby o podłożu neurologicznym, takie jak stwardnienie rozsiane, padaczka, parestezja, nerwica, a nawet tak powszechna migrena.

To najczęstsze przyczyny drętwienia, jednak aby je ustalić potrzeba jest wizyta u lekarza oraz szersza diagnostyka. Na jej podstawie wdrożone zostanie odpowiednie leczenie i rehabilitacja.

 

Drętwienie kończyn – kiedy do szpitala?

Drętwienie kończyn może być jednak objawem znacznie gorszych patologii, które wymagają natychmiastowej interwencji – powinniśmy niezwłocznie udać się do szpitala w dwóch przypadkach:

 • Jeżeli drętwieje nam lewa ręka i czujemy ucisk w klatce piersiowej - może być to bowiem zawał serca
 • Jeżeli odczuwamy jednostronne drętwienie zarówno ręki jak i nogi to przyczyną może być udar mózgu.

 

Drętwienie kończyn - dieta

Nieprawidłowa dieta, również może być przyczyną takich odczuć. Jeśli więc lekarz wykluczył wszystkie inne możliwe przyczyny, powinniśmy wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w:

 • witaminy z grupy B (szczególnie witaminę B6, witaminę B12, kwas foliowy)
 • magnez
 • potas
 • wapń

Są to przede wszystkim mięso, rośliny strączkowe, płatki owsiane, gruboziarniste kasze, orzechy, nasiona, mleko i przetwory mleczne oraz ryby.

 

Drętwienie kończyn - rehabilitacja

Jeżeli zostaną wykluczone wszystkie poważne choroby, powinniśmy nie tylko zmienić dietę, ale przede wszystkim częściej się ruszać. Pomocne przy drętwieniu kończyn mogą okazać się także zabiegi rehabilitacyjne, których celem jest poprawa krążenia oraz zmniejszszenie napięcia mięśniowego.

Rehabilitacja polega na zabiegach dobranych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Przede wszystkim są to:

 • Masaż
 • Ćwiczenia indywidualne
 • Drenaż limfatyczny
 • Taping

 

Drętwienie kończyn – z tym można walczyć!

Jeśli zmiana pozycji najczęściej wiąże się u Ciebie z bólem i uczuciem drętwienia, nie powinieneś bagatelizować tych objawów. Przyczyną mogą być nieraz poważne problemy zdrowotne, choć nierzadko wystarczy po prostu zmiana diety. W każdy przypadku problem wymaga jednak fachowej diagnozy – nieleczone drętwienie może okazać się ciężkie w skutkach, a problem utkwiony głęboko w organizmie tylko się pogłębiać i skutecznie uprzykrzać nam życie.