Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-11-23 15:58:00

Ćwiczenia na wdowi garb. Co to jest i jak się go pozbyć?

Szukając określenia tego schorzenia ewidentnie ktoś się  nie popisał, ponieważ nie dość, że wdowi to  na dodatek jeszcze garb. Nie ma co jednak narzekać bo można i znaleźć określenie bawoli garb. Widać jest mu pisana mało poetycka nazwa i tyle.

Ze względu na to,  iż medycyna doszukuje się w etiologii jego powstawania wpływu kondycji psychofizycznej no to już sprawą oczywistą jest fakt, że dotyczy on głównie kobiet. Lata stresu sprawiają, że dorabiamy się własnego, osobistego garba. Kiedyś problem ten dotyczył głównie pań w  wieku okołomenopeuzalnym, a teraz niestety spotykamy  go u coraz młodszych pacjentów.
 

Wdowi garb – co to jest?


 

Wdowi garb to po prostu  deformacja i gromadzenie się  tkanki  tłuszczowej w odcinku szyjno-piersiowym kręgosłupa. To właśnie to zgrubienie jest przyczyną:

  • bólu
  • zawrotów głowy
  • problemów ze snem
  • mrowieniem i drętwieniem rąk, a także ograniczeniem ruchomości w odcinku szyjnym

No a w gratisie dostajemy nieprawidłową postawę ciała z wysuniętą do przodu głową i barkami. Za przyczyny takiego stanu rzeczy uważa się również predyspozycje genetyczne.

Tak ,że śmiało można się baczniej przyglądać karkom wszystkich krewnych na rodzinnych spotkaniach, wróżąc w ten sposób swoją przyszłość. No ale niestety nie wszystko możemy zwalić na geny naszych przodków. Znajdzie się fizjoterapeuta, który to z pewnością wytknie nam naszą nieprawidłową postawę ciała i co gorsze, pewnie czepi się masy ciała,  ponieważ o dziwo tutaj również może tkwić przyczyna powstawania tego problemu.
 

Ćwiczenia na wdowi garb

Jeżeli już jesteśmy świadomi z czym to mamy problem, to czas zacząć z nim walczyć. Wyciągamy grube działa, zakładamy sportowy  dresik i ruszamy  do boju. Ciężka, systematyczna i mozolna praca w tym przypadku jest kluczem do sukcesu. Oczywiście, że nasze wygibasy najlepiej zacząć pod bacznym okiem fizjoterapeuty. A jeżeli nam się poszczęści to i nas wymasuje, ponieważ masaż jest również jedną ze skutecznych terapii na problem wdowiego garbu. Jeżeli jednak już wcisnęliście się w swój szałowy dresik to warto uskuteczniać zestaw ćwiczeń w zaciszu własnych czterech ścian.

Zacząć możemy od najprostszych ćwiczeń, zwracając szczególnie uwagę na to, aby wykonywać je prawidłowo. Trzy najpopularniejsze to ćwiczenia przy ścianie:

  1. Stań przy ścianie w taki sposób, aby twoje pośladki, kręgosłup i głowa jej dotykały. Unieś ręce do góry i spleć palce dłoni i próbując dotknąć nimi ściany, postaraj się utrzymać tą pozycję przez 10-15 sekund. Rozluźnij się i powtórz całość 10 razy.
  2. Stojąc prosto przy ścianie, unieś prosto ręce na  boki do wysokości skroni, powoli wypychaj piersi do przodu jednocześnie cofając ręce. Staraj się nie zmieniać pozycji głowy. Rozluźnij się i powtórz 10 razy.  
  3. Stojąc twarzą do kąta, opieramy dłonie o ściany i wykonujemy pompki. Powtarzamy kilkukrotnie.

Wszystkie ćwiczenia mające na celu poprawę postawy ciała będą bardzo korzystnie wpływały na walkę z tym mało pożądanym problemem, który to nam się przyczepił do karku.  Konieczna jest praca nad ruchomością kręgosłupa szczególnie w odcinku szyjnym i piersiowym. Pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty podczas turnusu rehabilitacyjnego  nad morzem zadbaj o prawidłową oś ciała i wzmocnienie mięśni. 

Wdowi garb – co jeśli ćwiczenia to za mało?

W terapii walki z wdowim garbem używa się również masaży, gorsetów ortopedycznych i kinesiotapingu. W ekstremalnych przypadkach zalecany jest zabieg chirurgiczny, który to niestety wiąże się również z trudną i żmudną rehabilitacją. W leczeniu wdowiego garbu pomocna również może okazać się medycyna estetyczna. Tutaj duże pole do popisu ma lipoliza iniekcyjna. Pomaga ona co prawda pozbyć się tkanki tłuszczowej, ale to jest jedynie defekt kosmetyczny w leczeniu istotne znaczenie ma przywrócenie prawidłowej postawy ciała, a w tym przypadku to tylko samodyscyplina i mozolne ćwiczenia mogą przynieść najlepsze rezultaty.
 

Wdowi garb - możesz z nim walczyć!

Aby jednak unikać tego problemu niezbędna będzie profilaktyka. Moda na zdrowy styl życia i wszelakie aktywności fizyczne prężnie się rozwija, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Może właśnie podczas rodzinnych wczasów nad morzem, któraś z hotelowych animacji przypadnie Ci do gustu i od tej pory zajęcia ruchowe będą czystą przyjemnością połączoną z profilaktyką zdrowia!