Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-01-11 12:17:00

Wągry - co to jest i jak je usunąć?

Marzymy o pięknej i gładkiej skórze ale jest to niestety  złudne marzenie. Idealna i pozbawiona jakichkolwiek zmian cera nie istnieje.  Przyczyną tego stanu rzeczy jest oczywiście nasza skóra, jej skomplikowana budowa i rola, którą to pełni z pełnym zaangażowaniem oczywiście tylko i wyłącznie dla naszego dobra. 
 

Wągry - co to są i gdzie występują?

Wągry powstają tylko i wyłącznie w miejscach gdzie znajduje się największa koncentracja gruczołów  łojowych. Czyli nasze czoło, nos, broda i plecy są nieustająco narażone na pojawienie się tych uciążliwych i wątpliwej urody zaskórników. Powstają one w skutek uwięzienia sebum w porach. Dzieje się tak gdy jego produkcja jest zbyt duża.

Na ilość wytwarzanego sebum ma wpływ wiele czynników takich  jak:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zażywane leki,
  • styl życia,
  • higiena,
  • dieta.

Z pierwszym czynnikiem nie wygramy i tu reklamacje można składać jedynie do przodków,  jednak na całą resztę mamy kolosalny wpływ.

 

Wagry a odpowiednia pielęgnacja twarzy

Zaczynamy jak to zwykle bywa od podstaw, co w tym konkretnym przypadku oznacza odpowiednią pielęgnację. Rygorystyczne przestrzeganie kilku, niezmiennych zasad pomoże nam w  walce z tym niepozornym i uciążliwym problemem jaki są zaskórniki.

  1. Przede wszystkim dobre i dokładne oczyszczanie, to właśnie dzięki temu pozbywamy się z naszej skóry wszystkich zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.  Niestety tutaj częstym problemem jest, również niedokładny demakijaż. Przyczynia się on do tego, że pory są zatkane i blokują ujście sebum.
  2.  Kolejnym krokiem jest oczywiście nawilżanie. Stosujemy odpowiednie kosmetyki przeznaczone do rodzaju naszej skóry. Dobrze nawilżoną i elastyczną  skórę o wiele łatwiej jest oczyszczać.
  3. Nie zapominajmy również o regularnym wykonywaniu peelingu, który to normalizuje proces rogowacenia naskórka.  Pomoże on nam się pozbyć martwych komórek, i co tak ważne odblokowuje ujścia porów. Zarówno peeling jak i inne zabiegi kosmetyczne wykonane pod czujnym okiem profesjonalisty  na przykład podczas weekendu spa nad morzem z pewnością przyczynia się do polepszenia jakości naszej cery.

Wągry na nosie

Najbardziej męczące zaskórniki pojawiają się na naszym nosie i brodzie są czarne lub ciemnobrązowe. Swój kolor zawdzięczają  reakcji utleniania, która to powstaje pomiędzy sebum, komórkami naskórka i powietrzem. Powstają w wyniku zastoju sebum i są to tzw. zaskórniki otwarte. No i raczej lepiej dla nas jest, jeżeli się ich pozbywamy i to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim  dlatego, że łatwo mogą ulec zakażeniom bakteryjnym. Tak powstają ropne krosty, które to bez wątpienia są wątpliwą ozdobą naszej twarzy. Często prowadzą do powstawania blizn i przebarwień, których to już tak łatwo nie możemy się pozbyć. W tej walce nieocenionym sprzymierzeńcem są odpowiednio dobrane kosmetyki i systematyczność w pielęgnacji. Jeżeli zauważymy nasilenie pojawiających się zmian to warto przeanalizować naszą dietę. Z przykrością muszę stwierdzić, że wszystkie pyszne słodkości i czekoladki muszą iść w odstawkę. Bułeczki ociekające lukrem muszą poczekać, bo co prawda mają moc uzdrawiania naszej duszy,  lecz niestety nie przekłada się to na uzdrawianie naszej skóry.

 

Wągry na plecach

Często bagatelizowanym przez nas  problemem są wągry pojawiające się na plecach. Przyczyny ich powstawania są identyczne jak z tymi pojawiającymi się na twarzy. Problemy, które one powodują również są takie same. Zbyt duża ilość sebum i zatkane gruczoły łojowe. Metody pozbycia się ich  są także identyczne jak z tymi na twarzy. Prawidłowa pielęgnacja i odpowiednio dobrane kosmetyki. Bardzo ważne również jest to, aby ich również nie wyciskać i nie rozdrapywać, ponieważ prowadzi to do licznych podrażnień i stanów zapalnych co w efekcie może przysporzyć nam nieestetycznych blizn.

 

Wągry – skuteczne metody na walkę z nimi

Jeżeli już wyruszamy na wojnę z wągrami to musimy przygotować sobie odpowiedni do tego starcia arsenał.

Popularne są plastry na wągry, które to z powodzeniem możemy stosować w domu. Najbardziej skuteczne będą na odpowiednio wypielęgnowanej skórze. Przy suchej i mało elastycznej się nie sprawdzą.

Na drogeryjnych półkach znajdziemy również pianki, żele i maseczki, które to w magiczny sposób mają nam przywrócić nieskazitelnie gładką skórę. Ich skuteczność jest dyskusyjna, ponieważ tak naprawdę jednorazowa maseczka NIGDY nie zastąpi mozolnej, właściwej pielęgnacji.

Jeżeli problem jest grubego kalibru, to absolutnie nie wyciskajmy sami i nie szarpmy tej naszej biednej skóry, tylko oddajmy się w ręce kompetentnej kosmetyczki. Ona odpowiednio zadba o nasz komfort i skuteczność zabiegu. Zadecyduje również o rodzaju wykonywanego zabiegu SPA, a wachlarz metod jest naprawdę szeroki. Wybór zabiegu jest uzależniony od skali i rozmiaru problemu. Czasami wystarczy peeling kawitacyjny, ale bywa i tak, że tylko i wyłącznie manualne oczyszczanie będzie jedyną skuteczną metodą. Można też zastosować kilka metod podczas jednej wizyty, ale to już pozostawimy w kompetencjach profesjonalistki.  Podczas takiej wizyty możemy również oczekiwać odpowiedzi na wszystkie dręczące nas pytania dotyczące pielęgnacji naszej skóry. 

Myjmy,  peelingujmy i nawilżajmy nasze ciało, aby jak najpiękniej i najdłużej nam służyło.  Nie zapominajmy o odpowiedniej diecie bogatej w witaminy i minerały. Przestrzegając powyższych zasad możemy być pewni, że wszelkiego rodzaju i rozmiaru wągry będą się trzymały od nas z daleka. Prawie zawszeJ