Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-06-29 14:44:00

Jak rozpoznać typ cery? Z nami TO PROSTE!

      Tylko w Internecie są idealne, gładkie i lśniące cery, cała reszta to pryszcze, przebarwienia, przesuszenie, naczynka, owłosienie, wiotkość i nadmiar sebum.  Media zalewają nas zakłamanym obrazem wszelkiej maści celebrytów o idealnych cerach no i na całe szczęście to mit. Nie ma praktycznie osoby bez problemów skórnych. Zawsze się coś przyplącze i nie mówię tutaj o niewinnej krostce bo to okazuje się naszym najmniejszym problemem.

Nie ma się co załamywać, ponieważ okazuje się, że nie tylko w Photoshopie jesteśmy w stanie osiągnąć swój wymarzony ideał. W tym konkretnym przypadku kluczem do sukcesu jest prawidłowa pielęgnacja ukierunkowana na potrzeby naszej skóry. No i tak po nitce do kłębka dochodzimy do meritum sprawy a mianowicie  jak to rozpoznać typ naszej cery? Co wklepywać, wsmarowywać, pryskać i wgniatać dążąc do ideału jak z okładki.  Okazuje się, ze to wcale nie jest taka prosta sprawa określić swój typ cery. Dlatego, że głównie polegamy na naszych subiektywnych odczuciach albo przyzwyczajeniach. Oba niestety mogą być bardzo złudne i znacząco oddalone od rzeczywistości.
 

Jak rozpoznać typ cery? Oto 4 podstawowe typy!

Są tylko cztery podstawowe typy cery , warto więc je poznać, aby ułatwić sobie  jej pielęgnację:

 1. Numer jeden to, a jakżeby inaczej  ideał czyli cera normalna. Praktycznie nie występująca w środowisku naturalnym, ponieważ istnienie całej branży beauty straciłoby wtedy sens, a już na pewno znacząco obniżyłoby jej wartość rynkową. Jednak warto poznać jej krótką charakterystykę, ponieważ ten niemal nieosiągalny ideał podobno istnieje. Cera normalna charakteryzuje się gładkością i jędrnością. Jest nawilżona, a jej pory są mało widoczne. Pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości. Wyróżnia się też świeżością i lekkim zarumienieniem.

 2. Drugi typ to cera tłusta, tutaj problemy są od razu widoczne. Intensywna praca gruczołów łojowych powoduje przetłuszczanie się, a skóra błyszczy się i ma rozszerzone pory. Dodatkowym problemem są nękające wszystkich właścicieli takiej cery wypryski i stany zapalne. Jednak taki rodzaj cery ma niezaprzeczalnie jeden wielki atut. Wolno się starzeje i późno pojawiają się na niej drobne zmarszczki mimiczne, ale niestety bruzdy uwielbiają na niej gościć.

 3. Na ostatni miejscu podium mamy cerę suchą. W tym przypadku cerze zawsze towarzyszy nadmierne napięcie, swędzenie i niestety predyspozycje do łuszczenia się. Jakby tych wszystkich dobrodziejstw było mało ta skóra najszybciej się starzeje. Mała aktywność komórek w połączeniu z niewielką ilością produkowanego sebum sprawia, ze szybko staje się wiotka i cienka. Zwykle bardzo napięta i szorstka w dotyku.

Czwarte miejsce to bez wątpienia najczęściej spotykany typ, a mianowicie cera mieszana. Jest to wykwintny bukiet wszystkich typów cery w jednym zestawie. Szczęśliwcy posiadający taką cerę borykają się z problemami cery suchej i cery tłustej. Mamy więc i strefę T, która uwielbia być błyszcząca, z rozszerzonymi porami i reprezentacyjnymi wypryskami. Mamy też strefę suchą, której to wiecznie mało nawilżenia. Oprócz czterech podstawowych typów cery bardzo często możemy jeszcze spotkać takie określenia jak:

 • cera naczyniowa- widoczna jest na niej siatka naczyń krwionośnych  i towarzyszy jej częste uczucie pieczenia,
 • cera wrażliwa - jak sama nazwa wskazuje łatwo ulega podrażnieniom nie tylko na kosmetyki ale i również na warunki atmosferyczne;
 • cera dojrzała - to już ta po przejściach cienka, wiotka i pomarszczona .W tym przypadku wszystko zależy od naszych predyspozycji genetycznych, uwarunkowań środowiskowych i codziennej, mozolnej pielęgnacji.
 • cera trądzikowa - tutaj niedojrzałość gruczołów i wiek decydują o problemach takiej skóry. Na całe szczęście przeważnie problem sam mija i pozostaje tylko krostkowym wspomnieniem. Bywa oczywiście, że i w tym przypadku zwykła pielęgnacja nie wystarcza. To jest ten moment kiedy konieczne jest wyciągnięcie ostrej broni do walki z bolącymi i uciążliwymi krostami. Jednak tym arsenałem zajmuje się już medycyna i  farmakologia.

 

Jak rozpozać typ cery samodzielnie?

Wiele z nas na pewno zastanawiało się nie raz jaki typ cery posiada. Kiedy poznaliśmy już wszystkie jej rodzaje możemy zabrać się za rozpoznanie, z którą z nich mamy do czynienia. Pomoże nam w tym kilka prostych kroków:

 1. Umyj dokładnie twarz wodą .

 2. Osusz skórę i sprawdź jak reaguje na umycie. Oceń czy pojawił się dyskomfort, suchość ,ściągnięcie? A może zauważyłeś widoczne przesuszenia , zaczerwienienie i uczucie pieczenia?

 3. Przy określeniu naszego typu cery  pamiętajmy, że często możemy mieć do czynienia z połączeniem kliku rodzajów. Cera tłusta może być trądzikowa, a sucha bywa też naczynkowa. Musimy zatem poświęcić trochę czasu i uwagi na poznanie i zrozumienie  potrzeb naszej skóry.

 4. Zapisz swoje wnioski z obserwacji i odczekaj kilkanaście minut. Następnie ponownie obejrzyj dokładnie swoją skórę twarzy. Sprawdź, czy jej stan uległ zmianie, czy nie jest jeszcze bardziej wysuszona albo, czy nie zebrało się na niej sebum w okolicy czoła, nosa i brody.

 5. Kolejnym pomocnym krokiem w ocenie naszego typu cery będzie test chusteczki. Czystą chusteczkę higieniczną  przykładamy do twarzy i dociskamy. Następnie oceniamy, w których miejscach odbiły się tłuste plamy, jeśli chusteczka jest  w większości tłusta możemy wnioskować, że mamy cerę tłustą, jeśli tylko w okolicy strefy T – cerę mieszaną, jeśli chusteczka jest bez plam – cerę normalna lub suchą.

 6. Równie pomocne w ocenie typu naszej cery będzie obserwowanie jej podczas całego dnia. Zwróćmy uwagę jak reaguje na zewnętrzne bodźce: słońce, wiatr, alergeny oraz stosowane przez nas kosmetyki.   Ważne, że to nie PESEL decyduje o typie naszej cery, a uwarunkowania genetyczne. Jeżeli poznamy jej typ to o wiele łatwiej i bardziej skutecznie możemy o nią dbać i ją pielęgnować. Niestety sklepy drogeryjne też nam nie pomogą, a ich uginające się od  nadmiaru produktów półki mają za zadanie głównie sprzedać, niestety nietrafiony zakup spada na nasze barki i idziemy po kolejny i kolejny i tak w kółko.  Jeśli więc  nie jesteśmy pewni, co do tego jakich kosmetyków używać, warto wybrać się do specjalisty, który profesjonalnie określi nasz typ cery i dobierze odpowiednie kosmetyki oraz zabiegi na twarz. Na przykład korzystając z wolnego czasu podczas wczasów nad morzem możemy  udać się hotelowego SPA nad morzem  po profesjonalną diagnozę i jednocześnie skorzystać z sugerowanych zabiegów. Takie rozwiązanie z pewnością sprawi, że wrócimy z wakacji nie tylko wypoczęci ale też z odżywioną, pełną blasku cerą. Niezależnie od tego jaki typ cery posiadamy, pamiętajmy o podstawowej pielęgnacji twarzy na co dzień.