Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2020-07-23 12:14:00

Schodząca skóra po opalaniu? Poznaj sprawdzone sposoby!

Schodzi Ci skóra po opalaniu? Sprawdź jak przyśpieszyć ten proces! A jeśli chcesz wiedzieć, jak do tego nie dopuścić, sprawdź jak zapobiec schodzeniu skóry po opalaniu!

 

SCHODZĄCA SKÓRA PO OPALANIU – DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE?

Zanim podzielimy się naszymi wskazówkami warto dowiedzieć się co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie gdy schodzi nam skóra?

 

Nie jesteśmy jednak skazani na łaciate plamy na skórze z powodu jej schodzenia – proces schodzenia skóry można znacznie załagodzić!

 

SCHODZĄCA SKÓRA PO OPALANIU – JAK ZAPOBIEC?

Aby zapobiec nadmiernemu schodzeniu skóry, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 1. Przed każdym wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych należy smarować ją kremami z filtrem UV. Należy zwracać uwagę, aby kosmetyki chroniły zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB:
  1. Promieniowanie UVB wnika w naskórek i odpowiada za oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne oraz nowotwory skóry.
  2. Promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę i może uszkodzić komórki, nie wywołując objawów bólowych.

 

Im więcej słońca (np. podczas wakacji nad morzem w ciepłych krajach) tym wyższego filtra powinniśmy używać. Warto także rozpocząć opalanie od wyższego filtra, aby potem stopniowo go zmniejszać. Osoby o jasnej karnacji powinny używać o wiele wyższego filtra ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia oparzeń.

 1. Jakiś czas przed rozpoczęciem pierwszej sesji opalania należy wykonywać dwa razy w tygodniu peeling całego ciała. W ten sposób usuniemy zrogowaciały naskórek i opóźnimy złuszczenie opalonej warstwy skóry.
 2. Nasza skóra powinna być także zawsze odpowiednio nawilżona. Po każdej kąpieli powinniśmy odpowiednio nawilżać naszą skórę balsamami zawierającymi aloes, pantenol, allantoinę lub kwas hialuronowy). Skórę powinniśmy nawilżać także od wewnątrz poprzez picie ok. 2l wody dziennie.
 3. Możemy także wzbogacić naszą dietę w antyoksydanty, które spowolnią fotostarzenie się naszej skóry.

 

Niestety wszystko zależy od kondycji naszej skóry a także od rodzaju karnacji – niemniej jednak stosując powyższe porady możemy znacząco zmniejszyć problem schodzenia skóry po opalaniu.

 

SCHODZĄCA SKÓRA PO OPALANIU – JAK SIĘ POZBYĆ?

Schodząca skóra zazwyczaj wygląda nieestetycznie, przez co naszym odruchem może być jej skubanie. Pod żadnym pozorem nie wolno nam tego robić – skóra powinna złuszczyć się naturalnie! Możemy przyśpieszyć proces schodzenia skóry, lecz na pewno nie poprzez jej obrywanie!

Przede wszystkim powinniśmy zaczekać, aż ze skóry znikną wszelkie zaczerwienienia i ewentualne oparzenia – w przeciwnym razie dodatkowo podrażnimy skórę. Regenerację skóry możemy przyśpieszyć wybierając pianki i kremy zawierające:

 • Pantenol
 • Prowitaminę B5
 • Żel aloesowy

 

SCHODZĄCA SKÓRA PO OPALANIU – JAK PRZYSPIESZYĆ?

Kiedy już wyleczymy wszelkie podrażnienia, możemy przejść do działania. Możemy przyspieszyć łuszczenie się skóry za pomocą dwóch sposobów stosowanych równolegle:

 • Peelingi złuszczające – stosowane nie częściej niż co 4 dni. Należy wybierać peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste – które są bardzo delikatne . Najlepiej wybierać naturalne peelingi, czyli np. peeling migdałowy – sprawdź nasze domowe peelingi na twarz i ciało
 • Balsamy nawilżające – Warto wybrać preparaty, które uzupełnią ubytki w płaszczu hydrolipidowym – to emolienty (masło shea, masło kakaowe, olej z pestek winogron, olej kokosowy itp.).

Intensywne nawilżanie połączone ze złuszczaniem naskórka zdecydowanie przyspieszy proces regeneracji skóry przy jednoczesnym zachowaniu jej zdrowego wyglądu.

 

SCHODZĄCA SKÓRA PO OPALANIU – CO ZROBIĆ?

Po prostu – uzbroić się w cierpliwość! Proces złuszczania się naskórka jest czymś naturalnym i niemożliwym do zatrzymania – nieważne, czy skóra jest opalona czy nie. Warto więc zapobiegać problemowi, aby potem nie martwić się poparzoną skórą!

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij