Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-05-27 10:30:00

Kolagen – czym jest, który kolagen wybrać?

Każdy słyszał i wie, że kolagen istnieje i jest nam niezbędny. Trudniej nam określić czym właściwie jest? I o co tak w ogóle z nim chodzi? Kolagen jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka i jest składnikiem budulcowym wielu narządów. Jednak wraz z wiekiem zmniejsza się jego produkcja i pojawiają się problemy ze stawami, krążeniem i sporą ilością zmarszczek. Gdy zauważamy efekty niedoboru kolagenu – zaczynamy masowo korzystać z dobroczynnych zastosowań spa nad morzem. Zabiegi upiększające, przeróżne masaże oraz suplementy - ale czy to wystarczy?

Kolagen – czym jest i dlaczego go tracimy?

Z biologicznego punktu widzenia kolagen to białko składające się z trzech zwiniętych w ciasną helisę łańcuchów. Każdy z łańcuchów składa się z ponad 1400 aminokwasów, ale najważniejsze i najbardziej istotne z nich to prolina i glicyna. I można by nawet stwierdzić, że to głównie przez nie jest taki problem, dlatego że te aminokwasy są naturalnie produkowane przez nasz organizm i nie występują w mięsie. Niestety dla nas dochodzi do zaburzeń w tworzeniu się kolagenu.
  • główną i nieuniknioną przyczyną jest oczywiście starzenie się organizmu
  • powodem mogą być także choroby autoimmunologiczne
  • oraz wyczynowe uprawianie sportu
Kiedy jesteśmy osłabieni nie jesteśmy w stanie wyprodukować wystarczającej jego ilości i to właśnie wtedy potrzebujemy skorzystać z zewnętrznych źródeł, aby uzupełnić powstałe niedobory. A problem jest duży, ponieważ kolagen pełni rolę głównego białka strukturalnego naszych tkanek.

Nie zapominajmy o tym, że hormon stresu kortyzol pobudza jego rozkład. Dlatego też tylko spokój nas uratuje. Ważne jest również przechowywanie kolagenu ponieważ może on ulec tzw. denaturacji przez co traci swoją aktywność biologiczną.

Kolagen do twarzy – zabiegi i preparaty

Kluczem do utrzymania młodzieńczego wyglądu skóry jest dostarczenie kolagenu i odbudowa włókien elastycznych. Zabiegi wykonywane w Spa nad Bałtykiem mają za zadanie szybkiego i długotrwałego efektu odmłodzenia. Po zabiegu skóra zostaje natychmiast napięta i nawilżona. Panie o bardzo suchej i wrażliwej skórze mogą poczuć niespotykany komfort bez pieczenia, rozgrzania czy spinania skóry.
  1. Coraz bardziej popularny i łatwo dostępny staje się zabieg ostrzykiwania skóry osoczem bogatopłytkowym. Stymuluje on naturalne reakcje fizjologiczne zmuszając komórki skóry do bardziej efektywnej pracy i szybszej produkcji kolagenu.
  2. Masaże pobudzające aktywują syntezę kolagenu pobudza skórę do działania.
  3. Preparaty zawierające w swoim składzie kolagen doskonale służą nie tylko cerze dojrzałej, ale również doskonale sprawdzą się w pielęgnacji skóry bardziej wymagającej wrażliwej, naczyniowej czy też atopowej. Wszystkie kosmetyki na rozstępy i cellulit tez powinny zawierać w swoim składzie kolagen.
  4. Oprócz pochodzenia ważny jest sposób aplikacji, w kosmetykach wybierajmy preparaty zawierające dodatkowo kwas hialuronowy, a w preparatach doustnych nie zapominajcie o witaminie C.

Przy zakupie kierujmy się przeznaczeniem kolagenu i oczekiwanymi rezultatami. Idealnie byłoby gdyby producent zdradził nam sekret w jaki sposób był pozyskiwany. To nam bardzo ułatwi wybór.. Czy to będzie tabletka, czy tez roztwór do picia to już rzecz gustu.
 

Kolagen naturalny – jak pozyskać?

Kolagen naturalny najłatwiej dostępny to ten pochodzący z żelatyny spożywczej. Jeżeli jesteśmy fanami golonek, podrobów, nóżek wieprzowych czy też kurzych łapek to już jesteśmy zwycięzcami. Dla łasuchów pozostają galaretki owocowe i żelki w każdym kolorze i kształcie.
 
  • Dla celów kosmetycznych, farmaceutycznych i spożywczych pozyskuje się również kolagen z wołowiny, ryb i nie można zapomnieć o wersji wegańskiej czyli o kolagenie pozyskiwanym z alg zieleńcowych. Należy pamiętać też o tym, że dla prawidłowej syntezy kolagenu ważna jest witamina C i żelazo. Taka mnogość preparatów z pewnością nie ułatwia nam wyboru, ważne jest to aby się skupić na najbardziej istotnych dla nas kwestiach. Najłatwiej będą mieli tutaj weganie, ponieważ mają do wyboru tylko jeden rodzaj. Cała reszta musi szukać tego swojego idealnego kolagenu.

Kolagen rybi – dlaczego jest najlepszy?

Do pielęgnacji twarzy najlepiej sprawdzi się kolagen pochodzący z ryb.

Skóra nasza to głównie kolagen typu I, ale najistotniejsze w kosmetykach są wielkości cząsteczek. Cząsteczki kolagenu muszą być w postaci trójhelikalnej, aby mogły przedostać się do komórek fibroblastów w skórze właściwej. Tylko i wyłącznie w takiej formie po zetknięciu z naszą skórą potrójne helisy się rozpadają tworząc pojedyncze aminokwasy i peptydy.

To właśnie peptydy doskonale przenikają w głąb naszej skóry przywracając jej upragnioną gładkość, jędrność i elastyczność. Normalne cząsteczki kolagenu są zbyt duże aby mogły przeniknąć w głąb skóry. Jednak doskonale zapobiegają utracie wody z naskórka.
 
Zaleca się wykonywanie specjalistycznych zabiegów przynajmniej 1 w tygodniu dla osób z niższym procentem kolagenowym dla najlepszego efektu, natomiast dla osób z lepszą cerą przynajmniej 1-2 w miesiącu. W trakcie zabiegów nie musisz planować samotnego „glow up” zapisz się wraz z przyjaciółmi i zaplanujcie weekend w spa nad morzem. Będzie to dobra alternatywa dla waszego ciała, które odpocznie przed zabiegiem jak i po.

Kolagen – jak wpływa niedobór kolagenu

Spadek poziomu kolagenu zawsze oznacza tylko i wyłącznie kłopoty.
A skoro jest on budulcem większości naszych tkanek to i jego niedobory mają kolosalny wpływ na całe nasze ciało.
1.Po pierwsze ból stawów i trudności z chodzeniem. To przez to, że zaburzony metabolizm kolagenu powoduje odwapnienie szkieletu przyczyniając się do łamliwości kości.
2.To właśnie poziom kolagenu wpływa na ilość mazi stawowej oraz twardość i elastyczność chrząstki. Przyczynia się w ten sposób na nękające nas problemy reumatyczne.

 

3.Wpływ na nasz układ kostny jest powszechnie znany jednak fakt, że jest istotnym budulcem naszych organów wewnętrznych oraz tętnic i żył już jest mniej znany.
4.To właśnie poziom tego wszechobecnego białka jest gwarantem młodości, elastyczności i ruchomości naszych stawów.
5.Odpowiada on za stan naszej skóry, a nawet i włosów . Kolagen również umożliwia nam przemianę glukozy w energię, dlatego też im większą mamy masę mięśniową tym mamy też lepszy metabolizm.
 
Pomoże nam tylko bezgrzeszne objadanie się żelkami, wsmarowywanie w naszą skórę dobrych kosmetyków z potwierdzoną zawartością kolagenu i łykanie kolagenowych kapsułek lub drinków. Oczywiście w bezstresowych okolicznościach i wszystko to dla naszego zdrowia i urody. Życząc wszystkim gibkości i elastyczności przypominam również o niezbędnej dla syntezy kolagenu aktywności fizycznej, również w miłych okolicznościach i z radością w sercu. Nasze ciało tego potrzebuje i z pewnością się odwdzięczy. Kiedyś :)