Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-04-26 15:39:00

Kwas hialuronowy - co to jest i jak go stosować?

                O zachowaniu wiecznej młodości powstała już niezliczona ilość bajek, mitów i filmów, a rozwój nowoczesnej kosmetologii i medycyny estetycznej podaje na tacy gotowe już rozwiązania. Które z nich zatem wybrać? Czy kwas hialuronowy jest skuteczny i czy warto skusić się właśnie na jego stosowanie?
 

Kwas hialuronowy - co to jest?

Jednym z najpopularniejszych i ułatwiających nam zachować młodość składników jest bez wątpienia KWAS HIALURONOWY. Wyizolowano i dokładnie opisano go już w roku 1934, a nazwę swoją wziął z greckiego hyalos czyli szkło, co ma odniesienie do jego przejrzystego wyglądu. Jest on bardzo popularny i nie raz możemy słyszeć o jego istnieniu w reklamach przedstawiających przeróżne kosmetyki do pielęgnacji.  Ów magiczny kwas to polisacharyd, który naturalnie występuje w naszym organizmie jako hialuronian sodu. Przede wszystkim w strukturze naszej skóry, ale także w mazi stawowej, w ścianach naczyń krwionośnych, a nawet w ciele szklistym oka. Wypełnia on przestrzeń komórek skóry, dzieląc ją z włóknami kolagenowymi i elastyną. To właśnie ta trójca decyduje o jej gładkości, gęstości, jędrności i sprężystości. Dzieje się tak dlatego, że kwas hialuronowy posiada niezwykłe wręcz właściwości higroskopijne. Wyjątkowo skutecznie  jest w stanie wiązać i zatrzymywać wodę, jego jedna cząsteczka może związać 250 cząsteczek wody. Okazuje się, że to nie żadna magia i czary, a zwykła chemia. Najważniejsze, że robi to wyjątkowo dobrze, dlatego też jest tak cennym składnikiem aktywnym w kosmetykach nawilżających i odmładzających służących do pielęgnacji twarzy i ciała. 

Kwas hialuronowy - jak stosować?

W preparatach kosmetycznych są wykorzystywane różne wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego: mała, średnia i wielka. W zależności od rozmiaru mają one różne możliwości wnikania w poszczególne warstwy skóry. Ta najmniejsza oczywiście przeniknie najgłębiej, a największa zabezpieczy i ochroni warstwę zewnętrzną tworząc hydrofilm. W preparatach pielęgnacyjnych często łączy się różne wielkości cząsteczek, aby stworzyć jeszcze lepszą i bardziej skuteczną formułę. Jego niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że jest on przeznaczony do pielęgnacji każdego rodzaju cery nawet tych bardzo wrażliwych.  Niestety już od 25 roku życia jego ilość w naszej skórze maleje co niestety ma negatywny wpływ na elastyczność i nawilżenie, dlatego też jak najwcześniej powinniśmy myśleć o uzupełnianiu tych braków.

Cenna wskazówka!

Warto także pamiętać, że aby zwiększyć skuteczność działania kwasu hialuronowego trzeba zawsze aplikować go na wilgotną skórę. Możemy przed jego użyciem zwilżyć skórę tonikiem lub wodą termalną, ale żeby miał on możliwość wiązania cząsteczek wody to po prostu musi mu ją dostarczyć.

Dobrym pomysłem jest również łączenie kwasu hialuronowego podczas aplikacji z innymi składnikami aktywnymi takimi jak:

-witamina C, która jako naturalny antyoksydant walczy z wolnymi rodnikami, a w połączeniu z kwasem hialuronowym redukuje zmarszczki i wyraźnie poprawia koloryt skóry

-peptydy, same przyczyniają się do poprawy elastyczności i gęstości skóry, oraz wspierają produkcję kolagenu. W połączeniu z kwasem tworzą idealny koktajl poprawiający strukturę skóry.

Takie połączenie składników aktywnych często znajdziemy w oferowanych przez gabinety kosmetyczne zabiegach na twarz i ciało, warto więc będąc na wczasach nad morzem  udać się do hotelowego spa nad morzem i skusić się na któryś z nich! 

Kwas hialuronowy – co niszczy?

Ważnym atutem stosowania kwasu hialuronowego jest również jego dobroczynny wpływ na wszelkiego rodzaju podrażnienia, ponieważ przyspiesza gojenie się ran. Nie ma właściwości fotouczulających, więc jest idealny do stosowania przez cały rok i to najlepiej rano i wieczorem.             Kwas hialuronowy doskonale się sprawdzi nie tylko jako profilaktyka antystarzeniowa, ale również dla wszystkich którzy borykają się z takimi problemami jak skóra odwodniona i pozbawiona blasku. Stosowanie go to doskonałe rozwiązanie również  dla osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, podróżujących samolotem czy też narażających swoją skórę na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. 
 

Kwas hialuronowy - co jeszcze robi?

Medycyna estetyczna również korzysta z jego wyjątkowych dobrodziejstw. W tej dziedzinie występuje w dwóch formach jako nieusieciowany jest wykorzystywany głównie w mezoterapii, a jako usieciowany jest już wypełniaczem uzupełniającym ubytki takie np. jak bruzdy wargowo-nosowe, ale też  przywraca lub też nadaje objętość i modeluje usta. Warto również wspomnieć o jego dobroczynnym wpływie na pielęgnację włosów. Doskonale sprawdzi się nie tylko na rozdwojone końcówki, ale przywraca im miękkość, elastyczność oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami. Wachlarz możliwości tego bezbarwnego preparatu jest wyjątkowo szeroki i kuszący. Jeżeli z niewiadomych przyczyn do tej pory specjalnie go nie poszukiwaliście w kosmetykach to zdecydowanie czas najwyższy zacząć.

Jednak zawsze należy pamiętać o konsultacji  ze specjalistą przed podjęciem decyzji o stosowaniu kwasu hialuronowego, zwłaszcza jeśli chodzi o zabiegi medycyny estetycznej. Nie wszyscy pacjenci mogą być odpowiedni do takiego leczenia, a istnieją także pewne ryzyka i potencjalne skutki uboczne, które warto uwzględnić.