Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-07-15 08:27:00

Utrzymanie czystości i dezynfekcja w SPA

Regularne czyszczenie powierzchni SPA to klucz do bezpieczeństwa naszego ciała.

Dezynfekcja to słowo, które wcześniej było zarezerwowane jedynie dla kilku grup zawodowych, a obecnie w dobie pandemii jest używane i to ze zrozumieniem nawet przez czterolatków.

SPA to miejsce wyjątkowo szczególne. Szukamy w nim ukojenia, relaksu, odpoczynku i kompleksowej pielęgnacji dla naszego zestresowanego ciała. Atmosfera intymności i spokoju to jest pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że cała obsługa tej magicznej krainy dba tam również o nasze bezpieczeństwo.

Utrzymanie czystości - Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

  • Jeśli klient wybiera weekend SPA nad morzem po raz pierwszy, zwróci uwagę na jego czystość. SPA to miejsce, w którym można się zrelaksować i niczym się nie przejmować. Dlatego trzeba dbać o to, aby zawsze było czysto. Jeżeli klient widzi brudną ladę, niezamieciony piasek na podłodze lub czuje nieprzyjemny zapach, może pomyśleć, że właściciel i obsługa nie zadbali by było czysto i higienicznie.
Pamiętaj, że zwykle kluczową rolę odgrywają drobne detale, takie jak odciski palców na lustrach czy blacie lub kurz na meblach. W zasadzie wszystkie powierzchnie powinny błyszczeć! Ponadto nie można znieść nieprzyjemnego zapachu, więc gdy klienci wchodzą, muszą czuć świeży lub subtelny przyjemny zapach.

Utrzymanie czystości – Bezpieczeństwo naszego ciała!

Nasze nagie ciała są narażone na różnego rodzaju, niechciane przez nas patogeny.
  1. Warto podkreślić, że SPA jak i Strefa Wellness wymaga specjalnego traktowania podczas procesu mycia i dezynfekcji. Ciepła woda w jacuzzi to doskonałe środowisko do rozwoju mikroorganizmów, a jej niedokładne usunięcie bezpośrednio decyduje o wyglądzie, przejrzystości i zapachu wody. Przekłada się to nie tylko na komfort użytkowania sprzętu SPA i wrażenia użytkownika, ale może również prowadzić do rozwoju chorób skóry i układu oddechowego.
  2. Prawidłowo i regularnie przeprowadzana dezynfekcja zapewnia nam pełne bezpieczeństwo korzystania z tego rodzaju miejsc. Od zawsze więc dezynfekcja jest sprawą priorytetową w profesjonalnym spa. Przy użyciu odpowiednich preparatów i metod niszczy się w ten sposób większość chorobotwórczych drobnoustrojów. Wszelkiego rodzaju wirusy, grzyby, bakterie i pasożyty nie mają szans na przetrwanie w zetknięciu z armią odpowiednich środków.
  3. Ostatnio nasze zwyczaje bardzo musiały się zmienić i korzystając z jakiejkolwiek przestrzeni publicznej, to wchodząc pierwszą rzeczą jakiej szukamy wzrokiem to jest płyn do dezynfekcji rąk. Ta drobna czynność nie tylko zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale również gwarantuje je wszystkim tym, którzy będą mieli z nami bezpośredni kontakt.

Utrzymanie czystości – procedury dezynfekcji SPA

Przed każdym zabiegiem jest odpowiednio przygotowywane stanowisko pracy. Zawsze wszystkie narzędzia i wyposażenie z którym miał kontakt klient są dezynfekowane, a w niektórych przypadkach sterylizowane. Dokładne procedury są ściśle określone i cały personel jest zobowiązany do ich przestrzegania.

Do dezynfekcji SPA nad morzem używa się całej gamy procesów odkażania.
  • Metody fizyczne, gdzie czynnikiem jest promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 256nm. Jest to doskonały sposób na eliminacje mikroorganizmów znajdujących się na nieosłoniętych od promieni powierzchni oraz w powietrzu. Doskonale sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach SPA. Gwarantując bezpieczne środowisko zarówno dla gości jak i personelu.
  • Procedura chemiczna świetnie się sprawdza w dezynfekcji powierzchni, drobnych elementów, urządzeń i sprzętu używanego w SPA. Jej toksyczne działanie na strukturę i metabolizm mikroorganizmów gwarantuje doskonałą skuteczność. Tutaj doskonale sprawdzają się produkty takie jak spray’e i nasączone chusteczki. Ich głównymi składnikami są przeważnie alkohol , aminy, związki chlorowe, związki fenolowe, związki tlenowe, kwasy i zasady . Do dezynfekcji powierzchni przeważnie używa się preparatów skoncentrowanych, a ich roztwory sporządza się bezpośrednio przed użyciem zgodnie z zaleceniami producenta.

Spa to również miejsce w którym wyjątkowo istotną rolę odgrywa również dezynfekcja skóry, czyli antyseptyka. Higieniczna dezynfekcja rąk personelu jest czynnością wykonywaną absolutnie przed każdym zabiegiem. Dezynfekowana jest również skóra osób korzystających ze SPA. W tym przypadku zależy od rodzaju i pola zabiegu.
 
Wszystkie preparaty przeznaczone do dezynfekcji charakteryzują się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem aplikacji. Ważne jest to, aby przestrzegać zaleceń producenta co do ich przeznaczenia.
 
Utrzymywanie czystości w SPA jest istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa i zdrowia oraz estetyki i atmosfery przestrzeni. Na higienie nie można oszczędzać, a wręcz przeciwnie ! Pamiętajmy, że SPA to oaza spokoju i szczególnie dbamy o to aby absolutnie niczym nie zakłócić tego tak potrzebnego dla wszystkich azylu. Zapraszamy wszystkich na pobyt spa dla dwojga, czyli kojącą terapię w przyjaznych i bezpiecznych warunkach.