Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2022-03-10 08:59:00

Termin ważności kosmetyków – Na co zwracać uwagę?

Każdy myśliwy, łowca okazji i niewolnik promocji ma ten sam problem, a mowa tu o uginających się pólkach pełnych kosmetyków. Idealnie jeżeli są one jeszcze używane, poważny problem robi się w momencie kiedy, tylko produkt otwieramy po czym ląduje on w niedostępnych zakamarkach naszych półek i szuflad. Co prawda okoliczności tak powszechnej teraz kwarantanny bardzo sprzyjają wszelkim porządkom, jednak odkrycie naszych, zakrojonych na szeroką skalę zapasów może doprowadzić nas do lekkiego załamania. Okazuje się niestety, że bycie hurtownikiem w tym konkretnym przypadku nie zawsze się sprawdza, no chyba że charytatywnie i z ogromnym zaangażowaniem zaczniemy wsmarowywać te preparaty w ciała całego pułku ułanów. Z przykrością niestety muszę stwierdzić, że w obecnych czasach mamy ogromny deficyt na ułanów.

Termin ważności kosmetyków – Czy warto robić „zapasy” ?

  • Zacząć trzeba jak to zwykle bywa od uświadomienia sobie dlaczego nie warto robić tego rodzaju zapasów. I tutaj dochodzimy do sedna problemu jakim to jest sam termin ważności kosmetyków, a nie jest on niestety wieczny. Otwarcie produktu dodatkowo jeszcze bardziej ogranicza jego czas przydatności. Dotyczy to absolutnie całego drogeryjnego asortymentu, który mamy w domu.
  • Te wszystkie terminowe bolączki najmniej dotyczą oczywiście perfum i całe szczęście. Tutaj naszym sprzymierzeńcem jest alkohol, który to jest nie tylko nośnikiem magicznych aromatów, ale też okazuje się doskonałym konserwantem. Nieotwierane mogą być ozdoba naszej łazienki latami, jednak otwarte to już mamy jedynie trzy lata na wykorzystanie zawartości tej wyjątkowej fiolki.
  • Jednak z pozostałymi kosmetykami nie jest już tak optymistycznie i tak większość kosmetyków kolorowych nadaje się do użytku jedynie od 6 do 9 miesięcy po otwarciu. To jest właśnie powód dla którego nie powinniśmy używać kilku tuszy czy też kremów jednocześnie. Sprawa wygląda odrobinę bardziej optymistycznie jeżeli chodzi o kolorowe kosmetyki w kamieniu, ponieważ w tym przypadku możemy się nimi bezstresowo cieszyć i nawet dwa lata. Niestety często lubimy przechowywać kosmetyki z filtrem, a niestety w tym przypadku po skończonym lecie powinny one bezapelacyjnie wylądować w koszu. Po kilku miesiącach spędzonych w naszej szafie skuteczność takiego preparatu jest niestety zerowa. Zamiast zapasów kosmetyków które i tak stracą ważność lepiej spędzić weekend w spa nad morzem i wyjść na tym lepiej i zdrowiej.
Niestety w wielu drogeriach mimo oznaczeń, klienci często otwierają produkty w celu sprawdzenia „czy nikt go nie otwierał” , „czy kosmetyk ma folie ochronną” lub „dla sprawdzenia jakości produkty” –a później odkłada z powrotem na półkę. W takich przypadkach drugi klient niczego nie świadomy kupuje otwarty produkt i po kilku dniach/ tygodniach jest zaskoczony ze kosmetyk zaszkodzil jego skórze lub ma inna konsystencje niż wcześniej. Wystawia złą opinie o produkcie gdzie to nie wina producenta.
 
Dlatego mądrym pomysłem jeśli wybieramy porządne kosmetyki warto odwiedzić pobliskie lub ulubione spa nad morzem i tam wykupić kosmetyki. Dostaniemy pewność że kosmetyk był dobrze przechowywyany, nie był otwierany oraz skorzystasz z cennej rady od specjalisty który dobierze pod twoją cerę produkt.

Dlatego mądrym pomysłem jeśli wybieramy porządne kosmetyki warto odwiedzić pobliskie lub ulubione spa nad morzem i tam wykupić kosmetyki. Dostaniemy pewność że kosmetyk był dobrze przechowywyany, nie był otwierany oraz skorzystasz z cennej rady od specjalisty który dobierze pod twoją cerę produkt.

Termin ważności kosmetyków – Oznaczenia przy datach PAO I EXP

Biorąc pod uwagę zakup czy tez używanie jakiegokolwiek kosmetyku to przede wszystkim sprawdzamy jego termin ważności. Pamiętajmy jednak, że jest to termin określający zachowanie pełnych właściwości kosmetyku fabrycznie zamkniętego i prawidłowo przechowywanego.
  • Druga istotna rzeczą jest symbol otwartego słoiczka tzw. PAO (Period After Opening) to on właśnie określa okres trwałości kosmetyku po otwarciu. Dlatego też warto zapisać sobie na opakowaniu datę kiedy to otworzyliśmy produkt. To jest właśnie argument dla którego to nie warto otwierać kilku słoiczków kremu, 3 maskar itd. A to wszystko tylko dlatego, że miesiącami otwarte tracą swoją moc uzdrawiania naszej skóry i upiększania naszego ciała. Mogą podrażniać, wywoływać stany zapalne i wiele innych uciążliwych i niestety widocznych dolegliwości. Żeby więc nie biegać po dermatologach to warto przestrzegać tych kilku podstawowych zasad.
  • Na opakowaniu znajdują się również oznaczenia EXP (Expiration Date), które dosłownie oznaczają datę ważności produktu kosmetycznego. Jeżeli okres ważności danego produktu kosmetycznego przekracza 30 miesięcy, producent nie ma obowiązku umieszczania na opakowaniu daty ważności. Jednak w tym przypadku powinien używać nazwy PAO.
Kosmetyki znanych marek z których korzysta się w spa nad Bałtykiem nie są kodowane ani zaszyfrowane jeśli chodzi o daty ważności i inne specyfikacje. Można nie raz zauważyć w tańszych kosmetykach nieczytelną datę lub zakodowaną znakami lub jest tak umieszczona, że trzeba się przyjrzeć – zwracajmy na to uwagę.

 

Termin ważności kosmetyków – Co ma wpływ na datę?

Mamy naprawdę luksusową sytuacje jeżeli chodzi o współczesne kosmetyki, ponieważ producenci bardzo dbają o zachowanie i ich trwałości i stabilności.
  • Z naszej strony wymagają jedynie odpowiedniego ich przechowywania. Nie lubią one nadmiernej wilgoci, przegrzania i nadmiernego naświetlania. Powinny też być zawsze szczelnie zamknięte. Nie demonizujmy również substancji konserwujących zawartych w kosmetykach.
  • Do najpopularniejszych konserwantów należą estry kwasu p-hydroksybenzenowego. Są one uznane nawet za bezpieczne dla dzieci.
  • Istnieje również cała gama alkoholi, które to dodane do kosmetyków doskonale je konserwują, mają działanie bakteriostatyczne i tutaj najbardziej powszechnie stosowany jest alkohol fenyloetylowy.
  • Producenci coraz popularniejszych kosmetyków naturalnych do ich utrwalenia olejków eterycznych takich np. jak olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy czy też ekstrakt z rozmarynu.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że konserwanty są po to aby dbać o nasze bezpieczeństwo gwarancję ich skuteczności. Do kosmetyków o najkrótszym terminie przydatności możemy zaliczyć wszystkie te wszystkie których bazę stanowi woda. Dlatego też wszystkie kremy, podkłady i tusze najkrócej zachowują swoje właściwości. Kosmetykami bezwodnymi możemy się stanowczo dłużej cieszyć, dlatego też w tej kategorii pudry, róże i cienie stanowczo wygrywają.

 
Czy jeżeli już posiadamy tą magiczną wiedzę dotyczącą trwałości kosmetyków, to nie będziemy grzeszyli w tej dziedzinie? Nie sądzę. Ale bez wątpienia powinniśmy się zastanowić przed zakupem kolejnego, cudownego i wyjątkowego preparatu, dzięki któremu to odzyskamy utraconą doskonałość i czar. Bo pewnie już go masz.