Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-08-12 08:51:00

Wakacje bez testu – co musisz wiedzieć?

Czy warto wyjeżdżać w czasie pandemii? Wakacje w Polsce czy za granicą? PODPOWIADAMY!

Wreszcie wakacje! Z pewnością wielu z Was, drodzy Czytelnicy, nie mogło doczekać się lata a wraz z nim wyjazdów do hotelu z Aquaparkiem – zwłaszcza po wyjątkowo stresującej zimie, pełnej niepewności i niepokoju. Wszystkim należy się chwila oddechu, a wakacje to idealny moment, by odpocząć psychicznie i nabrać sił przed nadchodzącą jesienią.


Wakacje bez testu - nasze bezpieczeństwo

Mimo luźnej, urlopowej atmosfery wiszącej w powietrzu nie można zapomnieć, że wciąż na całym świecie trwa pandemia – w tych niepewnych czasach nie dziwi, że wielu decyzję o wyjeździe na wymarzone wakacje nad morzem odkładało na ostatnią chwilę, a zdecydowanie nie jest to decyzja prosta.

Obostrzenia spowodowane przez covid-19 zmieniają się dynamicznie we wszystkich krajach, a także w poszczególnych regionach. W większości państw obostrzenia nie dotyczą osób, które przyjęły dwie dawki szczepienia, nie wszyscy mieli jednak możliwość zaszczepienia się przed wakacjami.
 
Co z tymi, którzy wciąż czekają na swoją dawkę lub ze względów zdrowotnych nie mogą przyjąć preparatu? Czy muszą pogodzić się ze spędzeniem wakacji we własnych domach?

Wakacje bez testu – wyjazd za granicę

W części państw na równi z certyfikatem szczepiennym stawiany jest status ozdrowieńca, zatem osoby, które niedawno przechodziły covid-19 i wytworzyły przeciwciała, mogą swobodnie przekroczyć granicę. Nie wszędzie jednak bycie ozdrowieńcem daje aż taki prestiż. Z jakimi niedogodnościami muszą liczyć się osoby, planujące zagraniczne wyjazdy?
 
Z czym trzeba się liczyć, wyjeżdżając za granicę?
 1. kwarantanna

  niekiedy obowiązuje jedynie osoby przybywające z określonych państw, czasami zaś dotyczy wszystkich, którzy nie zostali w pełni zaszczepieni. Odbycie kwarantanny może dotyczyć nie tylko osoby wyjeżdżające na wakacje, trzeba też liczyć się z koniecznością izolacji po powrocie. Warto upewnić się, jakie szczegółowe wytyczne obowiązują w miejscu, do którego planujemy się udać oraz jakie jest postępowanie względem osób powracających z danych części świata w naszym kraju, żeby nie okazało się, sama kwarantanna potrwa dłużej niż urlop…
 2. testy 

  aby uniknąć kwarantanny, osoby niezaszczepione mogą przedstawić ważny, wykonany na krótko przed wyjazdem test. Takie rozwiązanie jest znacznym ułatwieniem, niestety posiada pewne minusy. Po pierwsze, za test trzeba zapłacić z własnych środków. Po drugie, jeśli test okaże się pozytywny, przekreśli wszystkie plany urlopowe. Po trzecie wakacje dla dzieci mogą okazać się bardzo stresujące, a nie na tym rzecz polega.
 3. reżim sanitarny 

  choć wiele państw podąża za wytycznymi z WHO, mogą być one różne interpretowane, poza tym stanowią raczej zalecenia niż twarde wytyczne. Zapoznanie się ze szczegółowymi przepisami panującymi w danym kraju oraz dostosowanie się do nich może okazać się kłopotliwe, natomiast jednego można być pewnym: nieznajomość przepisów w żadnym wypadku nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania, niewiedza nie uchroni też nikogo przed ewentualnym mandatem…
 4. zmienny przebieg pandemii

  w trakcie tygodniowego urlopu wiele może się zmienić, zarówno w naszym kraju, jak i w miejscu, w którym spędzamy urlop, ponieważ przepisy są na bieżąco modyfikowane i dostosowywane do sytuacji pandemicznej. Nikt niestety nie zagwarantuje, że powrót z urlopu przebiegnie tak samo sprawnie jak wyjazd. Zawsze istnieje ryzyko, że spektrum osób objętych obowiązkową kwarantanną zostanie poszerzone, dojdzie do zamknięcia granic lub pojawią się jeszcze inne, trudne do przewidzenia uciążliwości.

Gdzie na wakacje bez testu - czy warto wyjeżdżać z czasie pandemii

Liczne niedogodności związane z podróżowaniem każą się zastanowić, czy w ogóle warto planować wakacyjne wyjazdy. Odpowiedź brzmi: oczywiście, że warto! Należy jednak podejść do tematu rozsądnie, rozważyć wszystkie możliwe utrudnienia i wybrać opcję, która będzie najbezpieczniejsza. Dla wielu taką bezpieczną opcją jest spędzenie wakacji w kraju. I słusznie,
Urlop w Polsce – zalety:
 • dobra znajomość sytuacji – wszyscy mamy świetne rozeznanie w sytuacji epidemicznej panującej w naszym kraju, wiemy, z jakimi przepisami sanitarnymi musimy się liczyć, mamy także dostęp do wielu prognoz, dzięki czemu łatwiej zaplanować wyjazd;
 • brak ograniczeń komunikacyjnych w obrębie granic państwa – poruszanie się po kraju jest o wiele prostsze niż przekraczanie granic, a w okresie letnim nie grożą nam zamknięcia poszczególnych regionów czy województw;
 • brak kwarantanny i niewymagane testy – żeby zameldować się w hotelu nad morzem, nie jest konieczne przedstawienie negatywnego testu ani certyfikatu szczepiennego. Choć niektóre obiekty wprowadzają takie wymogi, bez trudu znajdziemy hotel nad morzem, w którym osoby jeszcze niezaszczepione nie będą dyskryminowane;
 • poziom porównywalny z zagranicznymi kurortami – kto powiedział, że nad Polskim morzem nie można wypocząć w wielkim stylu, korzystając z pięknego basenu i kolorowych drinków w ramach All Inclusive?
 • większy wybór kameralnych miejscowości – udając się za granicę, kierujemy się zwykle ku wielkim, turystycznym kurortom. Niestety takie miejsca nie sprzyjają zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Na gruncie rodzimym mamy o wiele większy wybór małych miejscowości, w których nie uświadczymy ścisku i tłumów turystów.
Wakacje w czasie pandemii są możliwe – o ile pamiętamy o bezpieczeństwie i przestrzegamy zasad reżimu sanitarnego pomimo wakacyjnego nastroju. Przed wyruszeniem w długo wyczekiwaną podróż warto też sprawdzić, jakie przepisy dotyczące dystansu społecznego i konieczności noszenia masek obowiązują w poszczególnych krajach. Zalecamy również częstą dezynfekcję rąk i unikanie zatłoczonych miejsc. Polecamy wyjechać do spokojniejszych miejscowości, mniej zatłoczonych, a również pięknych.