Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-09-09 08:51:00

Czym podróżować na wakacje? – Doradzamy!

Planując wakacje, rozważamy wiele kwestii w tym finansowych. To nie tylko miejsce noclegu - hotel nad morzem czy domek nad jeziorem. Ciężką kwestią jest także środek transportu, którym mamy dotrzeć w wybrane miejsce.
Jak to wygląda finansowo ? Wybór transportu gdy wyjeżdżasz sam, z drugą połówką lub z dziećmi -czy to ma znaczenie? Taxi, autobus, samolot, statek czy własne auto?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz jak się przygotować na wyjazd.
 

Najpopularniejsze środki transportu


1.Auto

Największą popularnością cieszy się własny transport. Przede wszystkim nie polegamy na nikim, możemy podróżować do woli, zawsze i wszędzie, a przewozimy znacznie więcej bagażu niż transport publiczny. Liczymy tutaj oczywiście możliwość podpięcia przyczepki, rowerów czy specjalnych bagaży na dachu. Podróż samochodem to coś więcej niż tylko dotarcie do celu. Na miejscu mamy nieograniczone możliwości poznania okolicy i okolicznych miejscowości. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że transport publiczny nie jest wszechstronny, w tym przypadku wycieczki z samochodem są naprawdę korzystne.

2.Pociąg

Najchętniej wybieraną opcją transportu także są pociągi. Podkreślmy tutaj, że technologia poszła po przodu. Pociągi są coraz nowsze, wygodniejsze no i szybsze. Jest to prosta droga bez turbulencji. Przy szybszej rezerwacji miejsc pociągowych, możemy trafić na promocje biletów oraz dzieci i młodzież także mają zniżki. Podróż więc nie musi być droga. Zauważmy jednak, że stacje pociągowe dojeżdżają tylko do miast więc jak wybieramy się na wakacje na wieś należy pamiętać o dodatkowym kolejnym transporcie. Lecz wracając do dobrych cech – w pociągu mamy wifi, możliwość posiłku, prywatność między przedziałami ,malownicze widoki oraz wyrozumiałość bagażową. W podróż koleją możesz zabrać dowolny bagaż o dowolnej wadze tylko jest jeden warunek - musi się on zmieścić nad lub pod zajmowanym siedzeniem.

3.Autobus

Dużym zainteresowaniem cieszą się połączenia autokarowe. Zwracamy tu uwagę na te nowsze autobusy, które są bardzo komfortowe oraz wysokie- dzięki temu weźmiemy więcej bagaży. Jeśli odpowiednio wcześnie zakupmy bilet, jesteśmy w stanie za grosze zwiedzić całą Polskę. Może nam się wydawać, że to będzie długa i męcząca podróż – ależ nie! Autokary są wyposażone w klimatyzacje, łazienkę, zasłony przy oknach oraz rozkładane wygodne siedzenia. Stacje przy takiej wycieczce są regularne i dzięki temu przy okazji zwiedzamy inne miasta. Autokary często dojeżdżają do mniejszych miejscowości czy wsi. A jeśli resort do którego się wybierasz jest dobrze położony przy ulicy, możesz załapać się na dobrą podwózkę pod bramę.

Najlepsze środki transportu – z kim wybierasz się w podróż?

Jakim środkiem transportu dotrzesz na wymarzone wczasy?
To czym dojedziemy na wakacje zależy od kilku czynników m.in.
  • Cena – decyzja o komforcie
  • Czas – czy mamy dodatkowy dzień na dojazd
  • Odległość – ilość km do wyznaczonego hotelu z aquaparkiem
  • Ilość osób podróżujących – wyjazd z rodziną, z drugą połówką, grupką znajomych czy może sam

Samolot

Wybór dla jednej osoby oraz pary. Podróż samolotem to przygoda i duży komfort. Jest to najszybszy i najbezpieczniejszy środek transportu, który nie ma ograniczeń odległości, a sama podróż jest przyjemna. Minusem jest cena, dlatego jest to polecane osobie wjeżdżącej solo bądź we dwójkę.

Samochód osobowy

Wybór dla rodzin, pary oraz solo. Podróż samochodem osobowym lub vanem to niesamowita wygoda. Ograniczają nas jedynie miejsca siedzące oraz cena paliwa, ale tu także można zaradzić. Jadąc większa grupką, jeśli każdy się złoży po kilka groszy mamy wycieczkę za naprawdę niska cenę. Dodatkowo samochodem dojedziemy dokładnie w to miejsce, na którym nam zależy. Jadąc w trasę sami planujemy drogę, postoje oraz miejsca odwiedzin.

Pociąg

Wybór dla rodzin oraz grupki znajomych. Podróż pociągiem to przystępna cena, szybka trasa oraz wygoda. W podróży z dziećmi dobrze mieć na nie oko, dają nam to osobne przedziały. Dzięki trasie bez turbulencji ,dzieci rzadziej cierpią na chorobę lokomocyjną oraz chętniej później podróżują. A dla grupki znajomych to dobry czas na rozmowy, pogranie w gry oraz zaplanowanie całego urlopu. Wyjazd większą grupką nie musimy dzielić np. na dwa aut. Podróż tym stylem daje gwarancje, że nikt nie jest zmęczony trasą i nie musimy myśleć - kto teraz kieruje.

Czym podróżować na wakacje? – podróż łączona

Dla tych, którzy nie boją się przesiadek i „kombinacji”, podróż łączona jest dobrym rozwiązaniem. Możesz łączyć kilka różnych środków transportu i przesiadać się do woli.
Istnieją specjalne strony internetowe, które ułatwią tobie wybranie różnych środków transportu do każdego zakamarka na świecie.
Jako prawdziwy podróżnik w każdym mieście czy wsi w którym masz się przesiąść ,by dojechać do celu, możesz spędzić kilka godzin na zwiedzanie. Czyż to nie jest ciekawy pomysł? Wiadomo najważniejsze jest zorganizowana grupa i chęć na spontaniczne wypady. Jeśli się zastanawiasz co z bagażami, nic się nie bój. Wiele hoteli chętnie za niewielką dopłatą przetrzymają twoje bagaże na czas zwiedzania. Jednakże, jak się decydujemy na taką podróż łączoną lepiej spakować najpotrzebniejsze rzeczy, by nie było problemu z noszeniem oraz by zmieścić się w cenie bagażu podręcznego, a zazwyczaj jest on za darmo.
Podróż łączona jest polecana parom, grupce dorosłych osób, a najczęściej ten sposób jest praktykowany przez osoby podróżujące same.

 
Z przeprowadzonego dochodzenia możemy wywnioskować, że to właśnie najlepiej podróżuje się własnym samochodem osobowym. Autobusy oraz pociągi są na podobnym poziomie. Nieco mniej zachęcająco przez cenę są samoloty. Wszystko uzależnione jest od promocji przewoźników, ilości pasażerów, dodatkowych ulg i kwestii przyzwyczajenia.
Ważne by do miejsca docelowego dojechać bezpiecznie! Jeśli nie czujemy się dobrze za kierownicą, po co się męczyć. Wybierz inny transport dla bezpieczeństwa swojego i twoich bliskich i ciesz się wyjazdem all inclusive nad morzem.