Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-03-25 09:00:00

Jak oszczędzać prąd ? – 6 ważnych wskazówek, które musisz wiedzieć!

Zakupy, żywność, rachunki za wodę i prąd – często bieżące wydatki pochłaniają tyle pieniędzy, że trudno jest odłożyć na wakacje w wymarzonym hotelu nad morzem. Chyba że podejdziemy do tematu z głową i wakacje zaczniemy planować wcześniej, jednocześnie wdrażając domowników w systematyczne oszczędzanie. Wysokość comiesięcznych opłat za media można łatwo obniżyć. Podpowiadamy, jak oszczędzać prąd, żeby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

Oszczędzanie prądu - Dlaczego warto oszczędzać prąd?

 • mniejsze zużycie prądu działa na korzyść środowiska;
 • właściwe i oszczędne użytkowanie urządzeń elektrycznych sprawia, że będą nam służyły znacznie dłużej;
 • zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przyjemności! – np. weekend w spa nad morzem
Jeśli już wiemy, dlaczego warto oszczędzać prąd. Czas na zdradzenie 6 ważnych wskazówek, które pomogą nam objaśnić jak życie codzienne zmienia nasze rachunki.

Jak oszczędzać prąd w domu ? – 6 wskazówek!

1.Tryb stand-by

Niektóre urządzenia, przede wszystkim komputery, dekodery i telewizory, dają nam możliwość przełączenia ich w tryb stand-by, czyli tryb czuwania.
To bardzo wygodna funkcja:
urządzenie podtrzymuje stan gotowości do szybkiego powrotu do działania, jednocześnie wydaje się być wyłączone, przez co mamy wrażenie, że nie pobiera energii
 
Nic bardziej mylnego! To właśnie nieustanny pobór energii sprawia, że komputer błyskawicznie uruchamia się ponownie. Tryb czuwania jest w istocie energetyczną pułapką: sądzimy, że korzystając z niego możemy oszczędzać, a tymczasem rachunki rosną… Jak poznać, że urządzenie nie zostało wyłączone, a przełączone w stan czuwania? Zwykle sygnalizują to migające na czerwono diody. Jeśli w danej chwili nie oglądasz telewizji, a pod czarnym ekranem czerwona lampka puszcza do Ciebie znaczące oczka – wiedz, że Twój rachunek za prąd właśnie urósł o kilka złotych.

2.Mali złodzieje prądu

Chodzi oczywiście o ładowarki do telefonów. W wielu domach używa się nawet kilku tego rodzaju urządzeń. Niestety, nie mamy nawyku wyciągania ich z kontaktu, gdy telefon jest już naładowany.
tkwiąca w kontakcie ładowarka czeka,
aż ponownie będzie potrzebna, podstępnie kradnąc prąd
 
I choć nie używają one dużo energii, to ładowarka, która tkwi w gniazdku kolejny tydzień, generuje całkiem spory koszt… Jeśli w domu mamy dwie albo trzy ładowarki, których nigdy nie odłączamy, rodzinny budżet odczuwa to zaniedbanie bardzo boleśnie. Staraj się też nie podłączać telefonu do ładowarki zbyt często – rób to tylko wtedy, gdy poziom naładowania baterii spadnie na kilka procent. W ten sposób nie tylko oszczędzasz prąd, ale też przedłużasz żywotność telefonu.

Oszczędzanie prądu urządzenie – Podstawowy sprzęt AGD

3.Jakie urządzenia kosztują nas najwięcej?

Czołowymi „zjadaczami prądu” są te sprzęty, które działają przez cały czas, czyli
 • lodówki i zamrażarki – ich udział w comiesięcznym rozliczeniu za prąd to nawet do 30% wysokości rachunku!
 • na drugim miejscu plasują się kuchenki – ich działanie może stanowić około 20% ogólnego miesięcznego zużycia prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym.
 • oświetlenie, w zależności od naszego podejścia, to od 10% do nawet 20% rachunku.

4.Energooszczędne urządzenia

„Stare, ale jeszcze działa” – mawiają często właściciele starych sprzętów elektronicznych. Oczywiście, dwudziesto- lub trzydziestoletnie urządzenie może działać i spełniać swoją funkcję w gospodarstwie domowym, ale czy jest to opłacalne? Na przestrzeni ostatnich lat wiele zmieniło się w kwestii zużycia energii elektrycznej przez sprzęt AGD i starsze modele, nawet jeśli wciąż dobrze działające, generują znacznie większe koszty.
Planując zakup nowego urządzenia, na przykład pralki albo suszarki, zwracajmy uwagę na oznaczenia klas energetycznych, które zawsze są wyróżnione na etykietach naklejanych na sprzęcie. Im lepsza klasa energetyczna, tym niższe koszty będzie generowało dane urządzenie. Spośród wielu kategorii energooszczędności eksperci polecają :
 
te oznaczone jako A, A+, A++ oraz A+++. Sprzęty AGD mieszczące się w tych kategoriach zapewniają znacznie mniejsze zużycie prądu, co szybko przełoży się na wysokość rachunku

Jak oszczędzać prąd? – Nie przepłacaj!

5.Używaj ekonomicznie

Żeby zmniejszyć wysokość rachunku za prąd, czasem wystarczy wdrożenie kilku prostych nawyków. Zastanówmy się, ile pieniędzy tracimy tylko dlatego, że jesteśmy… leniwi! Jak inaczej nazwać sytuację, gdy nie chce nam się sięgnąć do wyłącznika światła? W efekcie lampa jest włączona, choć dodatkowe światło wcale nie jest potrzebne. To samo tyczy się działania pralki, lodówki, czajnika elektrycznego…
 
Bardziej ekonomiczne podejście do używania sprzętu AGD pozwoli na zaoszczędzenie kwot, które w skali roku zrobią piorunujące wrażenie.

6.Jak nie przepłacać?

 1. Do lodówki nie należy wkładać ciepłych dań – podniosą one temperaturę wewnątrz urządzenia, a wyrównanie różnicy wiąże się z większym poborem prądu.
 2. Zamykaj drzwi lodówki za każdym razem, gdy od niej odchodzisz – tak, nawet wówczas, gdy zamierzasz wrócić i włożyć do niej pozostawioną w jadalni misę z sałatką.
 3. Przygotowując kawę lub herbatę najlepiej wlać do czajnika tylko tyle wody, ile potrzeba (oczywiście nie mniej niż wymagane minimum!) – jednorazowe zagotowanie wody na kilka kubków jest tańsze, niż włączenie czajnika kilka razy, dlatego zacznij od spytania domowników, kto jeszcze ma ochotę na ciepły napój.
 4. Wyłączaj lampy w pokoju za każdym razem, gdy wychodzisz!
 5. Pralka i zmywarka zużyją znacznie mniej energii, gdy będą załadowane prawie do pełna. Wstrzymaj się, jeśli w kolejce do prania czeka raptem kilka bluzek, a w zmywarce znajduje się tylko jeden, samotny kubek.
Zaczynając od wymian żarówek na energooszczędne, a kończąc na nauce ekonomicznego zarządzania domem. Okaże się że, oszczędzanie energii nie jest takie trudne. Już kilka tygodni stosowania się do tych prostych zasad da wymierny efekt w postaci zaoszczędzonych pieniędzy. W sam raz, by zafundować sobie małą nagrodę… Może rodzinne wczasy nad morzem? ;)