Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-05-06 09:33:00

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy o pracę – to pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka rozmowa kwalifikacyjna. Zależy nam, aby dobrze wypaść przed potencjalnym pracodawcą i dobrze się zaprezentować. Czy są na to jakieś złote środki? Dziś podpowiadamy jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej!

 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać? Rzecz niby najprostsza, jednak – jak się okazuje – najbardziej nieoczywista. Nie podlega wątpliwości, że strój musi być elegancki. Jednak czy to wystarczy, aby dobrze ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Najtrudniejszy orzech do zgryzienia mają zdecydowanie kobiety – muszą one pamiętać o kilku zasadach, które wydają się błahostkami, a które mogą być źle odbierane przez potencjalnego pracodawcę. To, czego powinny się przestrzegać, to przede wszystkim:

Strój kobiety powinien być przede wszystkim:

 • Skromny – wszelkie dekolty, odsłonięte ramiona i spódnice mini są zakazane
 • Nie odciągający uwagi dodatkami i wzorami
 • Pamiętajmy także o makijażu – nie może być on zbyt wyzywający, ale także kompletny jego brak również nie jest wskazany

 

Przykładowe stroje, jakie możemy ubrać na rozmowę kwalifikacyjną:

U mężczyzn sprawa wydaje się dużo prostsza, jednak nadal należy stosować się do zasad dress code. Na pewno mężczyźni nie powinni popełniać błędów takich jak:

 

Najważniejsze zasady ubioru mężczyzn na rozmowie kwalifikacyjnej to:

 • Spodnie muszą być od garnituru lub materiałowe – rezygnujemy z jeansów
 • Skarpetki muszą być dobrane kolorystycznie do stroju – śmieszne nadruki odpadają
 • Nie ubierajmy casualowych butów – adidasów, sandałów itp.

 

Jak wiec możemy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?


 

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać jeśli chodzi o ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej?

 • Nasze ubranie musi być schludne – koszula wyprasowana, buty czyste. Jeśli wchodzimy do budynku prosto z brudnego śniegu, udajmy się najpierw do toalety by wyczyścić buty
 • Nie powinniśmy ściągać odzieży wierzchniej w gabinecie, w którym odbywa się rozmowa kwalifikacyjna. Przed wejściem na rozmowę spytajmy obsługę, gdzie możemy zostawić okrycie. Jeśli nie ma takiego miejsca, powinniśmy zostawić je np. w samochodzie.
 • Jeśli chodzi o mężczyzn, marynarka musi być zapięta na jeden guzik (odpinamy go w momencie, gdy siadamy, natomiast gdy wstajemy musimy pamiętać o ponownym jego zapięciu)

 

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej? To chyba proste – najważniejsze jest dobre pierwsze wrażenie. Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że nasz wygląd ma ogromny wpływ na przebieg rozmowy i postrzeganie naszej osoby.

Co prawda, jest wiele zawodów – np. animator, filmowiec, plastyk czy projektant graficzny – w których nie trzeba trzymać się dress code’u, a im bardziej „poszalejemy” z wyglądem, tym lepiej świadczyć będzie o naszej kreatywności, a co za tym idzie – za preferencjami do wykonywania zawodu. Jeśli jednak nie jest to jasno zaznaczone w ogłoszeniu o pracę, zawsze istnieje ryzyko, że pracodawca źle odbierze nasze ubiorowe „szaleństwa”. Nawet jeśli pracodawca przywita nas w trampkach i jeansach, to strój zgodny z zasadami dress code'u świadczyć będzie o naszym profesjonalizmie, niezależnie od stanowiska, o jakie się staramy.

 

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się na rozmowę o pracę aby dobrze wypaść? Podajemy kilka prostych zasad, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie:

 

 1. Przygotuj potrzebne materiały

Zawsze należy mieć przed sobą swoje CV, mimo, że zostało one wysłane pracodawcy wcześniej. Jeśli wysłaliśmy także swoje portfolio, również powinniśmy mieć je przy sobie. Przygotujmy wszystkie materiały, które pokazują przykład naszej pracy. Warto mieć także ze sobą notatnik i notować najważniejsze kwestie podczas rozmowy – to podkreśli nasze zaangażowanie.  Im więcej starań włożymy w przygotowania, tym bardziej pokażemy, że zależy nam na danej pracy i nadajemy się do danego zawodu.

Jeśli chodzi o samo CV, zadbajmy o jego wygląd. Nie liczy się sama zawartość, lecz także walory estetyczne – szczególnie w zawodach kreatywnych. Zadbajmy o to, aby nasze CV nie było ścianą tekstu – to odstrasza i nie robi dobrego wrażenia.

 

Nie musimy mieć specjalnych umiejętności aby utworzyć ładne CV. W Internecie są do pobrania gotowe szablony, w których podkładamy swoje dane. Poświęćmy trochę czasu na upiększenie naszego CV! Pamiętaj, że jest to pierwsza i ostatnia rzecz, na którą będzie patrzeć Twój pracodawca wybierając pracownika wśród kandydatów. Im dłużej zawiesi oko na CV, tym większe prawdopodobieństwo, że zapamięta jego właściciela.

 

 1. Zapoznaj się z firmą

Zanim przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, poznaj dobrze firmę, do której aplikujesz. Przejrzyj stronę internetową, przejrzyj profile na Social Media. Zwróć uwagę zwłaszcza na te aspekty, które najbardziej powiązane są z Twoim zawodem – jeśli aplikujesz na grafika komputerowego, zapoznaj się z grafikami; jeśli jesteś informatykiem, dobrze zapoznaj się ze stroną internetową; jeśli firma szuka kucharza, zapoznaj się z menu restauracji i dobrze poznaj proponowane potrawy. Przyjście na rozmowę kwalifikacyjną z zerową wiedzą o firmie, w której chcemy pracować, źle o nas świadczy i sprawia wrażenie braku zaangażowania.

 

 1. Dobrze się zaprezentuj!

Niby brzmi banalnie, ale to właśnie tego najbardziej się boimy. Wystarczy jednak, że:

 • Będziemy się uśmiechać
 • Będziemy siedzieć prosto, zachowamy otwartą postawę ciała
 • Nie będziemy błądzić wzrokiem po sali przy rozmowie (ale też nie będziemy przeszywać głębokim patrzeniem w oczy!)
 • Będziemy odpowiadać na zadane nam pytania pełnymi zdaniami, a także sami okazywać będziemy zainteresowanie i zadawać pytania
 • Dzień przed rozmową porządnie się wyśpijmy, przez co zachowamy jasny umysł. Poza tym zmęczenie wpływa na nasz wygląd!
 • Nie spóźnimy się się, ale także nie przyjdziemy 30 minut przed umówionym czasem

 

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej – 10 najczęstszych pytań

Jakie możemy usłyszeć pytania na rozmowie rekrutacyjnej? Niestety, nie ma jednego, uniwersalnego zestawu pytań. Każdy słyszał na pewno o słynnym pytaniu „sprzedaj mi ten ołówek” - wszystko zależy więc od rodzaju stanowiska, na jakie aplikujemy, a także od charakteru i rodzaju firmy. Jest jednak kilka sztandarowych pytań, na które warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi w głowie. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to:

 1. Opowiedz coś o sobie – pamiętaj, że Twoje pracodawcę interesuje sfera zawodowa. Nie opowiadaj więc o życiu osobistym, ale o poprzednich stanowiskach, umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym – chyba, że potem o to poprosi.
 2. Co wiesz o naszej firmie? – tak jak wspomniane było wcześniej, warto zapoznać się z firmą, do której rekrutujemy, aby zapulsować potencjalnemu pracodawcy
 3. Dlaczego chciał(a)byś u nas pracować? – wymień korzyści, które da Ci współpraca z daną firmą.
 4. Dlaczego zmieniłeś/aś (lub chcesz zmienić) poprzednią pracę? – skupmy się na tu na porównaniu możliwości, które da nam nowa firma, a których nie dawał nam poprzedni pracodawca.
 5. Dlaczego mamy zatrudnić właśnie ciebie? – czyli po prostu mamy minutę, aby zaprezentować swoje mocne strony i umiejętności. Powiedz, co wyróżnia cię wśród innych – nie zastanawiaj się długo i bądź pewny/a siebie!
 6. Ile chciał(a)byś zarabiać? – najlepiej przygotuj widełki, które Cię satysfakcjonują
 7. Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe? – tu wystarczy schować skromność do kieszeni J
 8. Czy aplikujesz także do innych firm? – nie musisz kłamać, że nigdzie więcej nie aplikujesz. Wręcz przeciwnie – pokazanie, że jesteś zapraszany/a na inne rozmowy kwalifikacyjne pokaże, że jesteś interesującym dla innych firm pracownikiem i że bardzo zależy Ci na pracy
 9. Jak wspominasz współpracę ze swoim poprzednim pracodawcą? - Nie mówmy źle o poprzednim pracodawcy – to źle o nas świadczy.
 10. Jakie są Twoje zainteresowania? – człowiek bez zainteresowań to człowiek nudny. Pochwal się czym zajmujesz się w wolnym czasie i jakie są Twoje pasje!

Wady i zalety – rozmowa kwalifikacyjna – przykłady

Jednym z najczęstszych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych jest także pytanie o nasze mocne i słabe strony. Pamiętajmy, że każdy ma wady – zatajanie ich źle o nas świadczy. Nadmierna skromność w przypadku pytania o zalety też nie jest wskazana, gdyż musimy pokazać, że nadajemy się na dane stanowisko nie tylko ze względu na doświadczenie zawodowe. Jak więc mówić o swoich wadach i zaletach?

 

 1. Mocne strony – rozmowa kwalifikacyjna

Mówmy o tych zaletach, które są powiązanie z naszym stanowiskiem. Jeśli aplikujemy wiec na stanowisko animatora, skupmy się na relacjach z ludźmi – uprzejmości, otwartości itp. – oraz zadaniach animatora – kreatywność, dobra organizacja itp. Jeśli natomiast aplikujemy na stanowisko kierownicze, opowiedzmy o cechach dobrego kierownika – opanowanie, odporność na stres, pewność siebie itp. Warto także oprócz wymieniania samych zalet podawać przykłady zastosowania ich w swojej pracy, przez co podkreślamy, dlaczego nadajemy się na konkretne stanowisko.

 

 1. Słabe strony – rozmowa kwalifikacyjna

Potraktuj odpowiedź na pytanie o słabe strony jako okazję do pokazania, że nad sobą pracujesz. Wymieniając swoje wady podawaj przykład jak z nimi walczysz – np. nie lubię rozmawiać przez telefon, jednak walczę z tym i coraz bardziej się przełamuję; jestem zapominalski, ale wciąż nad tym pracuję i stosuję treningi pamięci. Powiedz także co Cię motywuje do pracy nad swoim charakterem i podkreśl konsekwentne działania w celu pozbycia się swoich wad.

 

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Często także rozmowy kwalifikacyjne prowadzone są przez telefon – np. gdy szukamy pracy sezonowej w hotelu nad morzem i miejsce potencjalnej pracy jest oddalone od kilkaset kilometrów. Co warto pamiętać podczas takiej rozmowy?

 • Nasz pracodawca będzie w 100% skupiony na tym, co mówimy, gdyż nas nie widzi. Mówmy więc jak najwięcej, unikajmy przerywników „eeee”, „hmmmm”
 • Zadbajmy o jakość połączenia. Jeśli wiemy, że w danym pomieszczeniu jest słaby zasięg, przejdźmy gdzieś indziej
 • Dopilnujmy, by nasz telefon był naładowany.

 

 Rozmowa kwalifikacyjna – porady, które ci pomogą!

Jak widać, rozmowa kwalifikacyjna nie będzie wcale taka straszna, jeśli się do niej odpowiednio przygotujemy! Zadbaj o swój wygląd i poświęć czas na przygotowania, a Twoja wymarzona praca będzie na wyciągnięcie ręki!