Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-11-02 10:00:00

Czy w hotelu płaci się za pokój czy osobę? To MUSISZ wiedzieć!

Przeglądanie ofert różnych obiektów noclegowych często wprawia nas w konsternację. Czasami spotykamy się z podaną ceną za osobę, innym razem oferta informuje o cenie pokoju. Ponadto kwota ulega zmianie, jeśli w zapytaniu wskażemy różne daty… Jak to w końcu jest? Płacimy za pokój czy od osoby? Czy w związku z tym hotel może doliczyć dopłatę za dodatkową osobę? Czy jest możliwe, aby w pokoju dwuosobowym nocowały trzy lub cztery osoby?
 

Czy w hotelu płaci się za pokój czy osobę?

Najprostsza i najbardziej ogólna odpowiedź brzmi: to zależy. Każdy hotel może bowiem wprowadzić własne zasady naliczania opłat za pobyt i ustalać stawki. W razie wątpliwości, najlepiej zapytać u źródła: jeden telefon do obiektu i sprawę będziemy mieć wyjaśnioną bardzo szybko.
 

Czy w hotelu płaci się za pokój czy osobę - od czego to zależy?

 
  1. Termin pobytu

Pierwszym czynnikiem regulującym stawkę jest okres, który nas interesuje. W tej kwestii działa klasyczne prawo popyt-podaż.  Rezerwując domki lub pokoje w hotelu nad morzem spotkamy się z tym, że w różnych okresach roku ich ceny różnią się od siebie. Ciepłych miesiącach oraz podczas ferii zimowych zainteresowanie rezerwacjami rośnie , ponieważ to właśnie na ten okres przypada „boom” turystyczne. Najkorzystniejsze cenowo okresy to te, kiedy ruch turystyczny znacząco spada: nad morzem są to październik, listopad, marzec. 

Ponadto poszczególne okresy czasami są dzielone i różnicowane cenowo. Koszt wakacji letnich wcale nie będzie astronomiczny, jeśli zarezerwujemy pobyt na początku lipca – koniec miesiąca, czyli szczyt okresu wakacyjnego, może być już mniej korzystny dla naszego portfela. Ta zasada podziału poszczególnych miesięcy na okresy niższe i wyższe jest bardzo często spotykana i wprowadzania w hotelarstwie, a że brak co do niej odgórnych wytycznych, hotelarze wprowadzają system cenowy głównie w oparciu o natężenie ruchu w swoich obiektach w danych przedziałach czasu.
 

  1. Długość pobytu

Wpływ na cenę mogą też mieć takie czynniki, jak długość planowanego pobytu. Powszechnym podejściem jest premiowanie gości planujących dłuższe pobyty – wówczas cena może być o wiele korzystniejsza. Wynika to z faktu, że i dla hotelu korzystniej jest wynająć pokój na pełen tydzień jednemu klientowi, niż dzielić ten czas pomiędzy dwóch czy trzech, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Decydując się na dokonanie rezerwacji, warto podpytać, ile kosztowałby podobny pobyt ale na przykład o dzień lub dwa dłuższy – może okazać się, że koszt tygodniowej rezerwacji będzie tylko niewiele większy.

 

Czy w hotelu płaci się za osobę czy za pokój - ile osób może być zameldowanych w pokoju?

A jak to jest z liczbą osób meldujących się do pokoju? Czy płacimy za każdą osobę, czy też regulujemy koszt pokoju, niezależnie od tego, ile osób będzie z niego korzystać?

Po pierwsze: nie zakładajmy, że będzie możliwość udostępnienia dwuosobowego pokoju więcej niż dwóch osobom. Niekiedy takie rozwiązania są możliwe, ale najpewniej będą się wiązały z dodatkowymi kosztami. Decyzję w tym zakresie podejmuje hotel: jeśli metraż pokoju nie pozwala na wniesienie dostawki w taki sposób, aby obyło się bez uszczerbku na komforcie gości. W takiej sytuacji najpewniej zostanie nam zaproponowany większy pokój, z możliwością dostawienia dodatkowego łóżka lub przeznaczony dla większej liczby gości.

Podpowiedź: jeśli pokój wyposażony jest w kanapę, niewykluczone, że możemy dokwaterować dodatkową osobę bez konieczności zmiany pokoju na większy oraz zastawiania pokoju dodatkowymi meblami. Będzie się to najpewniej wiązało z naliczeniem dopłaty, ale sumarycznie może okazać się korzystniejsze niż wybór większego pokoju. Takie rozwiązania często są wygodne i bardziej ekonomiczne dla rodzin, dlatego koniecznie podpytajmy o taką możliwość rezerwując wakacje nad morzem. 

Czy w hotelu płaci się za pokój czy osobę gdy podróżemy w pojedynkę?

A co, jeśli podróżujemy samotnie, ale nie interesują nas dostępne pokoje jednoosobowe? Dla wielu hoteli nie stanowi to żadnego problemu i samotny podróżny bez problemu może wynająć pokój dwuosobowy. Nie oznacza to, że cena będzie taka sama, jak za pokój dla jednej osoby! Decydując się na taką opcję, dopłacamy przede wszystkim do wyższego komfortu pobytu: pokój przeznaczony dla dwóch lub więcej gości oznacza wówczas między innymi więcej miejsca na bagaże, większe łóżko… To wygoda, która ma swoją cenę.

 A czy w takiej sytuacji możemy na przykład „przenocować” dodatkową osobę, która nas odwiedza? Teoretycznie: tak. Nigdy jednak nie należy podejmować takiej decyzji samodzielnie. Odwracając sytuację, również wolelibyśmy wiedzieć, że nasz gość zaprasza dodatkową osobę na noc pod naszym dachem…

Pamiętajmy, że meldując się w hotelu zobowiązujemy się do przestrzegania regulaminu obiektu (a te mogą się bardzo różnić w poszczególnych obiektach, a z całą pewnością regulują kwestię odwiedzin) oraz okazujemy dokumenty osób, które będą korzystać z pokoju i potwierdzamy ich dane na karcie pobytu. Dlatego wszelkie zmiany należy skonsultować z pracownikiem recepcji.