Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-07-20 09:52:00

Czym się różni motel od hotelu? Czym hotel od hostelu? Poznaj różnice!

Przygotowujesz się do pierwszego urlopowego wyjazdu? Wolne chwile spędzasz, przetrząsając Internet w poszukiwaniu najkorzystniejszej lokalizacji? Jeśli tak, to pewnie już zdążyła Cię przytłoczyć mnogość ofert oraz nazw. Portale rezerwacyjne pękają w szwach od propozycji hoteli, moteli, pensjonatów i innych obiektów… Nie przejmuj się, ich mnogość przeraża każdego, kto po raz pierwszy zasiada do planowania wakacji. Po to właśnie powstał ten artykuł – aby pomóc Ci zrozumieć, czym różnią się poszczególne typy obiektów noclegowych oraz wybrać ten, który w pełni spełni Twoje oczekiwania.

Być może, jak wiele osób nieobeznanych z branżą turystyczną, odnosisz wrażenie, że nazwy takie jak hostel, hotel czy motel są używane zamiennie, w zależności od widzi-mi-się właściciela. Nic bardziej mylnego, a jeśli kierując się tym błędnym przypuszczeniem wybierzesz obiekt na chybił-trafił, możesz liczyć na sromotne rozczarowanie. Obiekty te różnią się między sobą pod wieloma kątami: wyposażeniem, standardem, lokalizacją, a także grupą odbiorczą. Tak, innych gości możemy oczekiwać w zależności od tego, na który obiekt się zdecydujesz. Oczywiście, idą też za tym radykalne różnice w cenie za dobę.

Czym się różni hotel od hostelu?

Zacznijmy od najtańszej opcji. Hostele kuszą niskimi cenami, a biorąc pod uwagę fakt, że wiele ich znajduje się w centrach popularnych aglomeracji turystycznych, może Cię korcić, by wybrać właśnie taki typ zakwaterowania. Warto jednak wiedzieć, że hostel oferuje głównie:

  • pokoje wieloosobowe, czasami podzielone według płci, a czasami koedukacyjne
  • łazienka najczęściej jest wspólna dla wielu gości

Luksusy? Zapomnij! Za wyposażenie pokoju służy łóżko (często piętrowe) oraz szafa. Hostele zwykle nie świadczą żadnych dodatkowych usług. Czasami oferta obejmuje śniadanie, ale nie jest to w standardzie i zdarza się bardzo rzadko. Częściej spotkasz się z możliwością korzystania z ogólnodostępnego aneksu kuchennego.
Brzmi nieco… spartańsko? Owszem, są jednak i plusy:

  1. Po pierwsze wspomniana już cena, o wiele niższa niż w hotelach.
  2. Hostele znajdują się przeważnie tam, gdzie przelewają się rzesze turystów: w centrach dużych miast, w sąsiedztwie historycznych starówek lub w pobliżu popularnych destynacji imprezowych. Stąd też są chętnie wybierane przez osoby z ograniczonym budżetem, którym zależy przede wszystkim na dobrej zabawie, zwiedzaniu i łatwym dostępie do atrakcji

Nic zatem dziwnego, że w hostelach spotkamy przede wszystkim studentów, niekiedy podróżujących sporymi stadami. Jeśli więc Ty i Twoja paczka wybieracie się na wspólne wakacje, podczas których planujecie aktywnie poznawać okolicę, a pokój ma wam służyć jedynie jako miejsce snu i przetrzymywania bagażu – warto rozważyć właśnie pokój w hostelu. Rodzinny wyjazd z dziećmi? W tym przypadku zdecydowanie odradzamy.
 

Czym się różni motel od hotelu?

Ich zagadkowa nazwa wzięła się z połączenia słów „motor” i „hotel”, czyli po prostu: hotele dla zmotoryzowanych. Oczywiście nie musisz być motocyklistą czy prowadzić samochód, by zarezerwować pokój w takim obiekcie, ale takie było pierwotne założenie moteli.

Te obiekty tylko sporadycznie służą jako docelowe miejsce pobytu. Przeznaczone są raczej na krótkie postoje, gdy w czasie długiej drogi potrzebujesz zatrzymać się na jeden, góra dwa noclegi. Nastawienie na krótki czas pobytu gości oznacza, że nie należy oczekiwać zbyt wielu wygód:

  • wyposażenie nie odbiega specjalnie od tego, co oferują hostele, choć oczywiście znajdziemy motele w wyższym standardzie;
  • możesz jednak spodziewać się sporej prywatności, ponieważ w motelach dominują pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Ulokowane są zwykle poza ścisłym centrum: znajdziesz je na obrzeżach miast, przy obwodnicach i głównych drogach, często w sąsiedztwie stacji benzynowej lub baru dla zmotoryzowanych. Oczywiście, skoro grupą docelową dla moteli są osoby znajdujące się w podróży, każdy taki obiekt obowiązkowo dysponuje parkingiem.

Gdy wiesz, że czeka się daleka droga, przystanek w motelu jest naprawdę dobrym pomysłem. Pozwoli Ci to na odświeżenie się, złapanie oddechu i spokojny sen, a kolejnego dnia, wypoczęty i pełen sił, możesz znów zasiąść za kółkiem. Czy jednak warto rozważyć pobyt w motelu jako pomysł na urlop? Brak wygód, usytuowanie w oddaleniu od jakichkolwiek atrakcji i do tego przy ruchliwej drodze mogą sprawić, że taki pobyt nie zaliczyłby się do najprzyjemniejszych.


Hotele - czym się różnią od hosteli i moteli?

Najliczniejszą grupę stanowią właśnie hotele. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych muszą one spełniać określone wymogi, a w zależności od standardu i wyposażenia pokoi przyznawane są gwiazdki – od jednej do pięciu. Oczywiście, ilość gwiazdek jest istotną wskazówką, im ich więcej, tym bardziej komfortowy będzie Twój wypoczynek. Pośród oferowanych pokoi znajdą się m.in. hotele przystosowane dla właścicieli czworonogów lub przystosowane tylko dla dorosłych. Ponadto rezerwując hotel możesz liczyć na ofertę gastronomiczną, czasem także na sala zabaw, basen czy spa.
 

Resort - różniący się od hotelu, motelu i hostelu ZUPEŁNIE WSZYSTKIM!

Na pewno w czasie poszukiwań idealnej opcji noclegowej zdarzyło Ci się zauważyć oferty obiektów, które już samą nazwą sugerują egzotykę. Resorty to spore i bardzo specyficzne obiekty, które zazawyczaj znajdziemy w ciepłych krajach. Są zwykle kierowane do turystów zagranicznych. W Polsce obiektów tego typu znajdziemy bardzo niewiele, ale warto się nimi zainteresować, ponieważ oferują wypoczynek na zupełnie innym poziomie.

Co takiego oferuje resort? Zakwaterowanie to jedna sprawa: najistotniejsza jest mnogość atrakcji. W resorcie spodziewaj się rozrywki o wiele bardziej rozbudowanej niż w hotelach - nie sali zabaw, tylko centrum rozrywki dla dzieci; nie basenów, a Aquaparków; nie usług gastronomicznych, lecz bogatej oferty All Inclusive. Główną cechą resortu jest jego samowystarczalność: po prostu nie ma potrzeby wychodzenia poza terem obiektu, skoro wszystko, od wypoczynku, poprzez nieprzebraną ofertę rozrywek, aż po drinki, przekąski i lody możesz mieć zapewnione w jednym miejscu. Z tego powodu właśnie resorty stanowią niemalże małe miasteczka, a swoim gościom oferują pobyt wypełniony tylko przyjemnościami, niezależnie od pory roku i pogody. Ze względu na bogatą ofertę jest to świetna propozycja zarówno dla rodzin, jak i par oraz grup znajomych. To także doskonałe miejsce na wyjazdy integracyjne!Teraz, gdy masz już rozeznanie, z pewnością o wiele łatwiej będzie Ci zaplanować wyjazd i wybrać taki obiekt, który spełni Twoje oczekiwania. Żadnych nieprzyjemnych niespodzianek!