Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-06-03 08:25:00

Jak fotografować zachód słońca?

5 ważnych wskazówek, które musisz znać!

Zachód słońca to jeden z najwdzięczniejszych tematów fotograficznych. Sprawdza się zarówno jako motyw przewodni w fotografii pejzażowej oraz abstrakcyjnej, jak i w formie interesującego tła dla portretów, fotografii urbanistycznej czy zdjęć przedstawiających codzienne sytuacje. Zdjęcia dostarczają nam cudownych wspomnień - pierwsza randka, noc nie przespana przy ognisku czy wakacje nad morzem. Zmieniająca się z chwili na chwilę dramaturgia daje możliwość zrobienia w czasie jednej sesji kilku zdjęć, z których każde będzie budować zupełnie odmienny klimat i budzić różne emocje u odbiorcy.
Przedstawiamy kilka porad, dzięki którym każdy amator zachodów słońca uchwyci najpiękniejszy moment wieczoru w pełnej okazałości.

Jak zacząć fotografować? – 5 ważnych wskazówek

1.Wybierz miejsce

Sam zachód to nie wszystko, by zrobić zachwycające zdjęcie. Otoczenie również ma znaczenie! Zastanów się nad najlepszą scenerią. Czerwono-pomarańczowe niebo prezentuje się pięknie na tle gór czy lasów, ostatnie promienie słońca złocące okna wieżowców to także piękny widok, ale każdy miłośnik pejzaży przyzna, że nie ma niczego piękniejszego niż malowniczy zachód, odbijający się w nieruchomej tafli morza. A może lepiej sfotografować słońce znikające wśród wzburzonych, sztormowych fal? Czerwono-pomarańczowa poświata z pewnością podkreśli dramaturgię ujęcia.
  • Dlaczego warto fotografować zachody właśnie na tle morza? Zarówno aura nad morzem, jak i przebieg zachodu są zmienne, trudne do przewidzenia. Takie warunki ograniczają możliwość zaplanowania idealnego ujęcia, ale są świetnym treningiem spontaniczności i umiejętności dostosowania się do panujących warunków, a uzyskany na zdjęciu efekt z pewnością Cię zaskoczy. Nic straconego, jeśli nie mieszkasz nad morzem – przecież zawsze możesz udać na kilkudniowy wypad, zatrzymać się w hotelu All Inclusive nad morzem i przez kilka dni oddawać się przyjemności fotografowania.

2.Przygotowanie to podstawa

W czasie zachodu sytuacja na niebie zmienia się z chwili na chwilę – na uchwycenie najpiękniejszych, najbardziej intensywnych barw masz około 20 minut. To niewiele, dlatego rzetelnie przygotuj się do plenerowej sesji.
  • Sprawdź prognozę pogody, zwracając uwagę na przewidywane zachmurzenie, wiatr oraz prawdopodobieństwo opadu. Na wielu portalach pogodowych znajdziesz informację o orientacyjnej porze zachodu słońca.
  • Pamiętaj, aby wyjść z domu odpowiednio wcześniej; zaplanuj popołudnie uwzględniając dojazd i czas na ustawienie sprzętu. Nie ma niczego bardziej frustrującego dla fotografa, niż desperacka próba rozłożenia statywu i ustawienia parametrów, podczas gdy z każdą sekundą niebo ciemnieje, a szanse na piękne zdjęcia przeciekają przez palce…

Jak fotografować? – Zdjęcie samego zachodu czy na tle zachodu?

3.Jaki sprzęt?

Aparaty w telefonach z roku na rok są coraz lepsze i jak najbardziej wystarczą do zrobienia wymarzonego selfie, ale nadal nie są w stanie oddać w pełni uroku pejzażu. Magię detali oraz piękne, ciepłe kolory wieczornego nieba wydobędziesz za pomocą porządnego aparatu i dobrego obiektywu.
  • Nie oznacza to, że musisz wykosztować się na najnowszą lustrzankę – na rynku dostępne są przystępne cenowo modele cyfrowe, których parametry idealne sprawdzą się do plenerowych zdjęć. W istocie niektóre posiadają nawet automatyczny tryb, dedykowany właśnie wykonywaniu zdjęć zachodu słońca. Ta przydatna funkcja pozwoli w ułamku sekundy dostosować najważniejsze parametry – kontrast oraz balans kolorów – do panujących warunków. Jest szczególnie polecana osobom, które nie zajmują się fotografią profesjonalną i manualne wybranie idealnych parametrów byłoby dla nich skomplikowane i czasochłonne.
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą statyw. Dzięki stabilnemu ustawieniu aparatu zaoszczędzisz czas i będziesz mógł skupić się na znalezieniu najlepszego kadru bez obaw, że Twoje starania zostaną zniweczone przez nieostre, rozmyte kontury.

4.Zachód jako motyw przewodni czy tło?

Wielu początkujących oraz niedzielnych amatorów fotografii skupia się na samym słońcu i fragmencie nieba wokół niego. Efekt? Banalne, nudne, często nawet kiczowate zdjęcie, które nie różni się od setek podobnych, krążących w Internecie.

Skąpane w odcieniach czerwieni niebo nie powinno stanowić głównego motywu zdjęcia, wykorzystaj je raczej w formie intrygującego, tajemniczego tła.

Nawet gdy wybierasz się w plener w celu fotografowania zachodu, szukaj ciekawych, nietypowych elementów pejzażu i nieoczywistych kadrów, wykorzystaj widoki z hotelu nad polskim morzem, baw się kontrastem między ciemnym światłem a wydłużającymi się cieniami, skup uwagę na spienionych falach lub kłębiastych chmurach, inscenizuj scenki, pokuś się o zdjęcia portretowe.

Ciekawym wyzwaniem będzie polowanie na odbicie słońca w tafli wody – uzyskanie efektu lustra nie jest łatwe, ale jeśli się powiedzie, przynosi wiele satysfakcji oraz nagrodę za wysiłki w postaci niepowtarzalnego ujęcia. Szybko przekonasz się, że takie podejście do motywu zachodzącego słońca daje o wiele lepsze efekty, a klasycznie robione ujęcia wydadzą Ci się nudne i wtórne.

Jak fotografować zachód słońca? – Zasady fotografii

5.Na przekór zasadom

Jeśli interesujesz się fotografią i wyszukujesz w sieci porady dotyczące robienia zdjęć, z pewnością głowę masz już pełną różnych porad, wskazówek i złotych zasad, którymi rzekomo kieruje się każdy profesjonalista.

Nasza złota rada brzmi: nie postępuj ściśle według zasad! Warto je znać, ale warto też eksperymentować. To nieprawda, że na udanym zdjęciu zachodu słońca około ¾ obrazu powinno stanowić niebo.
  • Co jeśli sam zachód nie budzi większych emocji, chmury też niespecjalnie zachwycają, natomiast coś o wiele ciekawszego dzieje się poniżej linii horyzontu? A gdyby tak odwrócić całkowicie myślenie i zamiast celować obiektywem w słońce, sfotografować to, co znajduje się za nami – lasy, miasto, plażę skąpaną w ciepłej, złotej poświacie? Ogólnie przyjęte zasady traktuj raczej jako wskazówki, od których warto czasami odejść.
Chcesz spróbować swoich sił w fotografii plenerowej, uchwycić ulotne barwy nieba w czasie gdy słońce zdaje się zapadać w morzu? Zarezerwuj hotel nad morzem, który znajduje się blisko pięknej, piaszczystej plaży, a piękna sceneria jest w zasięgu ręki – nic, tylko oddać się pasji fotografowania!