Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2021-02-25 08:30:00

Emotikony – co oznaczają emotki ? Dlaczego je używamy?

Emotikony znaczenie – czym są?

Pojawiły się stosunkowo niedawno, ale szybko skradły serca internautów i zwolenników wiadomości tekstowych. Emotikony (zwane też emotkami) stały się na tyle popularne, że zaczęły pojawiać się wszędzie. Spotykamy je w chat roomach, wiadomościach sms, pojawiają się na blogach (również tych profesjonalnych!), przenikają do mediów. Skoro świat oszalał na punkcie emotikon, warto wiedzieć, czym one są i jak ich używać.
Co oznaczają emotki?
Jak można wywnioskować z samej nazwy, jest to sposób na wyrażenie emocji i opinii. A jak wiemy, nasza opinia w czasach portali internetowych jest bardzo ważna. Niestety nie zawsze potrafimy tekstem ukazać – pozytywne zaskoczenie spędzonego czasu w hotelu nad morzem, lub niezadowolenie z seansu w kinie. Początkowo wykorzystywano do tego znaki typograficzne: ułożone w określonej sekwencji, dawały wrażenie obróconej „buźki” (najpopularniejszy emotikon to dwukropek oraz nawias zamykający, obrazujące uśmiechniętą twarz). W nie tak zamierzchłych czasach, gdy wiadomości sms mogły składać się z ograniczonej liczby znaków, emotikony służyły to zaakcentowania stosunku względem przekazywanej treści lub odbiorcy wiadomości oraz ubarwienia pozbawionego treści emocjonalnej komunikatu.

Emotikony – najpopularniejsze komunikaty.
:) – uśmiech
:D – śmiech
xD – ubaw po pachy
;) – uśmiech i puszczenie oczka
:( - smutek
;( - płacz
:P – pokazanie języka
>:( - złość
<3 – serce
:* - całus
^^ - radość, entuzjazm
:O – zdziwienie

Emotikony facebook – znaczenie i kiedy używamy

  • Emotikony znaczenie
Emotki szybko stały się na tyle popularne, że coraz więcej komunikatorów zaczęło wprowadzać ich formy graficzne. Tak narodziły się emoji – proste obrazki, których bazy rozrastały się w zdumiewającym tempie. Obecnie każdy szanujący się komunikator oraz chat daje użytkownikom dostęp do obszernych katalogów, w których znajdziemy już nie tylko proste buźki odzwierciedlające nasze uczucia. Rozszerzenie zbioru emotek o przedmioty, miejsca, sytuacje i czynności sprawiło, że coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie ich jako prostego nośnika informacji, przyspieszającego komunikację. Emotikony są z definicji na tyle proste, że interpretujemy je odruchowo i bez zastanowienia, tak samo jak piktogramy w znakach drogowych. Jeśli otrzymasz wiadomość składającą się z kawy i znaku zapytania, śmiało potraktuj ją jako zaproszenie do kawiarni, natomiast facebookowy wpis składający się z grafik przedstawiających falę, leżak i słońca to dla znajomych jasna wiadomość o wyjeździe na wczasy nad morzem!
  • Kiedy używać?
Przyjęło się, by z emotikon korzystać wtedy, gdy prowadzimy rozmowę z członkami rodziny oraz bliskimi znajomymi, ponieważ ich użycie nadaje wiadomości lekki, niezobowiązujący ton.
Wśród młodzieży panuje nawet pewna niepisana zasada: wiadomość pozbawiona graficznej oprawy oznacza, że nadawca jest obrażony lub porusza wyjątkowo poważny temat.

Chat roomy

✔️

Portale społecznościowe

✔️

SMS-owanie ze znajomymi

✔️

Maile prywatne

✔️

Blogi

✔️

Reklamy, teksty i wiadomości marketingowe

✔️

Maile służbowe, biznesowe i oficjalne

Przekazy medialne

Korespondencja tradycyjna

Regulaminy

Akty prawne


Użycie ikon należy dostosować do omawianego tematu rozmowy. W niektórych sytuacjach mogą być odebrane po prostu jako nietakt, nawet jeśli wymiana wiadomości ma miejsce między bliskimi przyjaciółmi. Najbezpieczniej ograniczać emotki do rozmów na luźne tematy.
  • W przeciwieństwem są portale społecznościowe, tutaj nie powinniśmy się ograniczać, jeśli chodzi o tematyczne emotki. Przez komentarz możemy nie jasno przekazać nasze uczucia, przez brak tonu czy mimiki twarzy.
Przykład komentarza: „ rzeczywiście jest tam pięknie.”
Zrozumieć tu można dwa sposoby przekazu, ironie lub zachwyt, oraz odwrotnie. Natomiast jeśli dodamy emotke serca, lub buźkę zniesmaczenia – mamy pewność co autor, ma na myśli.Emotikony fb – oraz inne portale internetowe. Wyraź swoją opinie.

Wbrew pozorom emotikony i emoji spełniają bardzo ważną funkcję we współczesnych kanałach komunikacyjnych. Przekaz werbalny, czyli najprościej rzecz ujmując słowa i ich znaczenie, stanowią jedynie niewielki procent w kontekście interpretacji wiadomości. Zwróć uwagę, jak niewiele możesz wywnioskować ze zdania „spędziłem weekend w hotelu z basenem zewnętrznym”.
Prowadząc rozmowę twarzą w twarz, zwróciłbyś uwagę na mimikę, gestykulację oraz postawę wypowiadającej je osoby: szeroko otwarte oczy, uśmiech i radosny ton byłyby jasnym sygnałem, że wyjazd był udany i zrozumiałbyś to bez zbędnych słów. Prowadząc dialog za pośrednictwem Internetu, jesteśmy pozbawieni wielu ważnych, niewerbalnych form komunikacji – stąd konieczność wzbogacenia treści o dodatkowe informacje, która pozwalają nam zinterpretować intencję drugiej osoby.

 
Jeśli nie możemy prowadzić bezpośredniej rozmowy, wprawne wykorzystanie emotikon to mała sztuczka pomagająca nam zaskarbić sobie sympatię rozmówcy. Zakończenie zdania uśmiechniętą minką jest przez nasz mózg traktowane na równi z prawdziwym uśmiechem. Tylko pomyśl – ile razy otrzymałeś taką wiadomość i przyłapałeś się na tym, że sam uśmiechasz się do telefonu? O ile przyjemniej było Ci dalej prowadzić rozmowę?