Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2022-12-01 10:47:00

Jak zorganizować czas świąteczny - Być kobietą w święta

Grudzień to jeden z najbardziej zapracowanych miesięcy w roku. Zbliżające się święta wymagają wielu czynności, a wszystko zdaje się spoczywać na barkach pani domu, i bez tego obciążonych codziennymi obowiązkami. Nic dziwnego, że gdy kilkuminutowe luki w codziennym grafiku zapełniają się dodatkowymi zadaniami, które z trudem upychasz pomiędzy pracą, gotowaniem i zajmowaniem się dziećmi, z przerażeniem zaczynasz kalkulować, ile kawy będzie potrzebował Twój organizm, by wszystkiemu sprostać.
Przepracowywanie się w okresie przedświątecznym to norma, by nie rzec: dobrze już ugruntowana tradycja. Niemal każda gospodyni popada w swojego rodzaju świąteczną panikę i stara się udowodnić, że można robić jednocześnie dziesięć rzeczy, a sen to przeżytek. Efektem tego podejścia jest nerwowa atmosfera i przemęczenie, a świąteczny nastrój diabli biorą. W natłoku obowiązków łatwo zapomnieć o tym, że wszystkie przygotowania, porządki i gotowanie nie stanowią istoty Bożego Narodzenia, a zaledwie tło dla tego, co naprawdę istotne – spędzenia czasu w gronie najbliższych.

Organizacja świąt - Jak przeżyć przygotowaniado świąt?

1.Zacznij wcześnie

Grudniowy wyścig zbrojeń w każdym domu przebiega nieco inaczej i wiele zależy od tego, jakimi zapasami wolnego czasu dysponujesz. Niektórzy mogą zabrać się do pracy z początkiem grudnia, inni powinni zacząć organizować się już w połowie listopada. Zrób listę wszystkich porządków, zakupów i kulinarnych przygotowań, zastanów się, ile czasu potrzebujesz na każdy punkt z listy i jak rozłożyć wszystko w czasie, żeby obyło się bez uszczerbku na psychice.

2.Co masz zrobić jutro – zrób dziś!

Sałatki i ciasta raczej nie przygotujesz z miesięcznym wyprzedzeniem, ale pierniczki – jak najbardziej. To samo tyczy się sprzątania: o ile podłogę i blaty możesz „dopieszczać” nawet chwilę przed Wigilią, o tyle mycie okien czy odkurzanie za szafkami może odbyć się o wiele wcześniej. Pamiętaj, im mniej zostanie do zrobienia na ostatnią chwilę, tym większa szansa, że ostatnie dni przed świętami spędzisz, oddając się radości przygotowań, a nie załamując ręce nad natłokiem obowiązków.

3.Zaangażuj, kogo się da

Nic dziwnego, że całe święta przesypiasz, jeśli w okresie przedświątecznym zamieniasz się w jednoosobowy zespół do zadań wszelakich. Podziel się obowiązkami z resztą domowników. Mąż może zająć się zakupami, młodsze dzieci z przyjemnością wykonają wszelkie świąteczne ozdoby, starsze zaś – zapakują prezenty dla kuzynostwa, vouchery podarunkowe dla dziadków i pomogą kleić uszka. Gdy cała rodzica zaangażuje się w pracę, nie będziesz odczuwać takiej presji, a i wszystkie podpunkty z przedświątecznej checklisty „odhaczycie” o wiele szybciej.
Rodzice, teściowie, ciotki i wujowie przyjeżdżają na Wigilię? Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie zakłada, że jedna osoba będzie w stanie przygotować uroczystą kolację dla kilkunastu osób. Dlatego nie wahaj się zapytać, jakie potrawy chcą przygotować Twoi goście. To, że w tym roku święta wypadają u Ciebie nie oznacza, że inni są zwolnieni z gotowania!

4.Ładuj baterie

W ferworze przygotowań z pewnością znajdą się chwile, kiedy Twoja rodzina będzie mogła odpocząć. Czy to wyjście na łyżwy, czy spacer po świątecznym jarmarku – wykorzystuj każdą okazję do złapania oddechu, nawet jeśli ma się to odbyć kosztem niewytartych kurzy. A jeśli w okres wzmożonej przedświątecznej gorączki chcesz wejść z maksymalnie dobrym nastawieniem i poczuciem, że wszystkiemu podołasz – wykorzystaj wolny weekend, by zabrać rodzinę na mikołajkowy wyjazd do hotelu z basenem. Nic tak nie przywraca chęci do ogarniania grudniowego rozgardiaszu, jak dwa dni kompletnej beztroski, animacji i darmowych drinków.

5.Nie musi być idealnie

Jeśli nawet mimo skrupulatnego planowania nie uda Ci się wyrobić ze wszystkim – nic nie szkodzi. Po prostu zastanów się, co jest priorytetem, a z czego możesz zrezygnować. Naprawdę nie stanie się nic wielkiego, jeśli nie zdążysz przygotować wigilijnego kompotu lub jeśli odpuścisz sprzątanie tego jednego pokoju, do którego i tak nikt nie zagląda.

6.Prezentowy zawrót głowy

Aż strach myśleć, ile czasu co roku marnujemy, biegając nerwowo od sklepu do sklepu i rozpaczliwie szukając czegoś, co nada się na prezent. A przecież można spożytkować ten czas na przykład na rodzinne dekorowanie pierniczków… Świąteczne prezenty warto kupować o wiele wcześniej, wykorzystując nadarzające się okazje. Promocja w sklepie z multimediami to dobra okazja, by zdobyć wymarzoną grę dla dziecka w o wiele niższej cenie – i to nic, że do świąt jeszcze trzy miesiące. Spędzasz wakacje w hotelu nad morzem? Rozważ nabycie koszulki z wakacyjnym zdjęciem dziecka. Dziadkowie z pewnością ucieszą się z takiego prezentu! Jeśli w ciągu roku zaczniesz rozglądać się za okazjami do zdobycia fajnych upominków, może okazać się, że gdy nadejdzie grudzień, prezentową gorączkę będziesz już mieć z głowy!