Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2020-07-30 09:58:00

Animator – co robi? Tłumaczymy kto to jest animator

Animator – kto to tak właściwie jest? Co robi animator i jakie są jego obowiązki? Dziś objaśniamy!

 

ANIMATOR – KTO TO?

Zacznijmy więc od definicji – kto to jest animator?

Animator czasu wolnego to osoba w obiekcie hotelarskim, która zajmuje się organizacją czasu wolnego wczasowiczom. Jej zadaniem jest zapewnienie rozrywki gościom hotelowym – zazwyczaj w tym celu sporządza się specjalny plan animacji, w którym odbywają się zajęcia według harmonogramu. Wśród animatorów czasu wolnego możemy wyróżnić animatorów dziecięcych, którzy umilają wolny czas tylko dzieciom.

 

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie wakacje nad morzem bez obecności animatora w hotelu. Dzieci mają coraz większe wymagania i coraz trudniej jest je czymś zająć – czym? Właśnie tą kwestię powinniśmy zostawić profesjonalistom! Poza tym, wakacje mają być przyjemnością nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych – powinieneś wziąć więc urlop nie tylko od pracy, ale także od trudu ciągłego wymyślania atrakcji swoim pociechom!

 

ANIMATOR – CO ROBI? ANIMACJE DLA DZIECI

No dobra, a w praktyce – co robi animator czasu wolnego?

Dobry animator to człowiek-orkiestra. Potrafi:

 • Zrobić coś z niczego
 • Zająć nawet największego marudę
 • Tańczyć, rysować, grać… robić wszystko!

 

Do zadań animatora należy prowadzenie zajęć o rozmaitej tematyce. Są to miedzy innymi:

 

Należy pamiętać, że nie ma jednych, uniwersalnych zajęć, które zainteresują każde dziecko. Dzieci w zależności od płci i wieku interesują się innymi rzeczami, a znalezienie takiego hotelu, który zadowoli zarówno chłopca-nastolatka, jak i dziewczynkę-przedszkolaka jest zadaniem bardzo trudnym:

 

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wybierając hotel nad morzem dowiedzieć się, jakie zajęcia prowadzone są przez animatorów – w wielu hotelach ich rola ogranicza się do zabaw z dziećmi w miniklubiku, co może być rozczarowaniem dla starszych dzieci na wakacjach.

 

Warto także sprawdzić jak często prowadzone są w hotelu animacje – wiele hoteli nad morzem zatrudnia animatora na kilka godzin dziennie lub w wybrane dni tygodnia. To również nie zapewnia udanych wakacji Twoim pociechom. Wybierz taki hotel, których plan animacji obejmuje cały dzień i każdy dzień tygodnia – tylko wtedy masz gwarancję niezawodnych wakacji dla swoich pociech!

 

ANIMATOR – CO ROBI? ANIMATOR A OPIEKUNKA

Należy pamiętać o tym, że animator to nie to samo co opiekunka do dzieci! Rodzice często mylą te dwa stanowiska, przez co wyniknąć może nieporozumienie. Podstawowe różnice między opiekunką a animatorem:

 

Pamiętaj: Zadaniem animatora jest organizowanie wolnego czasu Twoim pociechom. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj więc małych dzieci z animatorem podczas zajęć – animator działa według ściśle ustalonego planu na otwartej przestrzeni, a po jednych zajęciach biegnie na następne, przez co nie ma możliwości zajmowania się maluchami. W niektórych miniklubach istnieje możliwość zostawienia dziecka pod opieką animatora – zapytaj hotel nad morzem o taką możliwość, aby uniknąć nieporozumień podczas wakacji.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że podczas animacji to rodzice odpowiedzialni są za swoje dzieci, warto wspomnieć o jednaj, bardzo ważnej kwestii – należy pilnować, aby dziecko nie dezorganizowało prowadzonych zajęć. Za to odpowiedzialny jest rodzic, który powinien zabrać pociechę z grupy, gdy prowadzone zajęcia go nie interesują. Animator może jak najbardziej zmienić zasady prowadzonych zajęć pod warunkiem, że chce tego większość grupy. W każdy innym wypadku musi trzymać się wyznaczonego planu. Jeśli więc widzisz, że Twój maluch nie jest zainteresowany prowadzonymi zajęciami i zachęty animatora nic nie dają, po prostu zabierz go na inną atrakcję.

 

ANIMATOR – CO ROBI? ANIMACJE DLA DOROSŁYCH

Warto zaznaczyć, że animacje prowadzone są nie tylko dla dzieci – dobre hotele organizują także czas dorosłym! To, co dorosły może znaleźć dla siebie podczas profesjonalnych animacji to:

 • Aqua Aerobic
 • Aqua Dance
 • Sesje zdjęciowe
 • Ogniska z kiełbaskami
 • Nocne Imprezy
 • Pokazy i koncerty
 • Recitale
 • Zumba
 • Rodzinne pikniki

Zapytaj więc przed rezerwacją czy Twój obiekt posiada ofertę animacji dla dorosłych – w końcu to nie tylko dziecko ma się dobrze bawić podczas wakacji, ale Ty także!

 

CECHY ANIMATORA CZASU WOLNEGO

Nie wystarczy umiejętność tańczenia, rysowania i grania w piłkę, aby być dobrym animatorem. Animator to osoba, która jest wiecznie uśmiechnięta i tryska od niej energia – niezależnie od pogody, humoru gości i charakteru podopiecznych. Oprócz tego dobry animator powinien być:

 • Zorganizowany – Trzymanie się planu i przygotowywanie zajęć są dla niego codziennością
 • Sprawny fizycznie – Cały dzień skakania, tańczenia i grania w różne sporty nie mogą być dla niego problemem
 • Kontaktowy – Animator musi być duszą towarzystwa – rozmowa z ludźmi to podstawa pracy animatora, więc nawiązywanie kontaktu nie może być dla niego krępujące
 • Lubiący dzieci – powinien znosić ich humory, a do nagłych napadów złości podchodzić ze zrozumieniem
 • Kreatywny – Bez ciekawych pomysłów nie ma dobrych animacji!
 • Mieć dystans do siebie – nie powinny go krępować pozowanie do zdjęć, praca z mikrofonem, robienie śmiesznych wygibasów przed publicznością i przebieranie się w szalone stroje
 • Uprzejmy – niezależnie od humoru gości, animator musi być zawsze miły i uśmiechnięty
 • Cierpliwy – zarówno w stosunku do niesfornych dzieci, jak i niezadowolonych dorosłych, animator zawsze musi być opanowany
 • Energiczny – Musi tryskać od niego energia, aby móc zarażać nią wszystkich wokół!
 • Z poczuciem humoru – uśmiech to nieodłączny element pracy animatora, zarówno na jego twarzy, jak i gości – animator musi więc potrafić ten uśmiech wywołać!

 

ANIMATOR – CO ROBI? PO PROSTU – ODCIĄŻA CIĘ!

Animacje w hotelu to w dzisiejszych czasach podstawa. Wybierz więc koniecznie takie, które nie są monotonne i przez cały dzień każdy znajdzie coś dla siebie. Pomyśl o sobie i swoich dzieciach – w końcu zadowolone dziecko to wypoczęty rodzic!

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij