Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-08-17 15:04:00

Wakacje bez dziecka i... bez wyrzutów sumienia! Dlaczego warto?


Jesteś zmęczony codziennymi obowiązkami i podczas gdy Twoi znajomi dzielą się w swoich Social Mediach zdjęciami z wakacji ze swoimi dziećmi, Ty marzysz o tym,  by spędzić choć kilka dni wakacji bez nich? Niewątpliwie jest to jedna z trudniejszych decyzji w karierze rodzica. Chęć odpoczynku i beztroskich wakacji w zaciszu urokliwego hotelu nad morzem, gdzie w końcu odeśpisz nieprzespane noce, kontra rodzicielska miłość i wyrzuty sumienia w związku z egoistycznymi myślami. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru warto przeanalizować wszelkie za i przeciw wakacji bez dziecka oraz przemyśleć jak mądrze się do nich przygotować.
 

Wakacje bez dziecka - w jakim wieku powinno być dziecko?

W jakim wieku powinno być dziecko, abyśmy mogli bez obaw pozostawić je pod opieką na przykład babci? Jest to zdecydowanie indywidualna kwestia, zależna między innymi od wieku, charakteru i nastawienia naszych pociech.  Dzieci do pierwszego roku życia są najbardziej uzależnione i przywiązane do mamy, a jej obecność jest kluczowa dla ich rozwoju. Chęć zostawienia kilkumiesięcznego bobasa pod opieką  na kilka dni może przysporzyć nieco więcej komplikacji. Natomiast kilkulatki już bez większych problemów dają sobie radę z wyjazdem rodziców. Ważne jednak, aby przed wyjazdem przygotowywać dziecko do krótkich nieobecności  i pozostawiać je pod opieką innych osób.  Stopniowo zaczynając od kilku godzin dziennie, aż po spędzenie całej nocy bez rodzica. To pozwoli dziecku na łatwiejsze zniesienie rozłąki z rodzicami i nie narazi go na niepotrzebny stres. O nastolatków nie musimy się martwić, nasza nieobecność z pewnością nie wywoła u nich ataku paniki. Choć opieka nad nimi w brew pozorom nie zawsze jest łatwa. Będąc rodzicem najlepiej znamy potrzeby naszego dziecka i możemy ocenić, czy jest już gotowe na kilkudniowe wakacje bez rodziców.
 

Wakacje bez dziecka – rodzicu, czy jesteś na to gotowy?

Nie dla każdego rodzica podjęcie decyzji o wyjeździe bez dzieci to łatwizna. Towarzyszące myśli i obawy tłumią się w głowie. Rozłąka z dzieckiem szczególnie kilkuletnim to duży stres dla rodziców, czasami gorzej znoszą pierwsza dłuższą rozłąkę z dzieckiem, niż one same.


Wyjściem z tej sytuacji może być odpowiednia organizacja i zaplanowanie wszystkiego przed wyjazdem. Przygotowanie opiekunów na wszelkie ewentualności i poinformowanie o wszystkich istotnych rzeczach dotyczących naszych pociech. Przed wakacjami bez dziecka:

  1. Bądź pewny osoby z którą zostawiasz dziecko. Niech nie będzie to świeżo zatrudniona niania, ani ciocia, która wpada w odwiedziny raz w miesiącu. Najlepiej jeśli będzie to ktoś, kto dobrze zna Twoje dzieci i spędza z nimi sporo czasu na co dzień.
  2. Upewnij się, że osoby z którymi zostawiasz dziecko nie mają z tym problemu i zrobią to z przyjemnością, a Wasz wyjazd nie pokrzyżuje ich planów.
  3. Przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne przy opiece nad Twoją  pociechą. Poinformuj potencjalnego opiekuna, gdzie co się znajduje. Na jakie produkty spożywcze dziecko ma uczulenie, a co je chętnie . Czy przyjmuje jakieś leki i co podać w wypadku, na przykład gorączki. Najlepiej rozpisać wszystkie wskazówki na kartce, wtedy mamy pewność, że nic nie umknie opiekunowi.
  4. Na pierwszy dłuższe wakacje bez dziecka wybierz miejsce, z którego w każdej chwili możesz wrócić w ciągu kilku godzin. To da Ci komfort psychiczny, że nawet w razie awarii będziecie mogli szybko wrócić do swojej pociechy.

 

Wakacje bez dziecka – zalety

Wyjazd rodziców tylko we dwoje w brew obawą niesie ze sobą wiele zalet, o których należy wspomnieć podejmując decyzje o wakacjach bez dziecka:

  • umocnienie związku – taki wyjazd to czas tylko dla Was, możecie poświęć sobie więcej czasu, pójść na romantyczną kolacje przy lampce win, bez obaw o opiekę nad dziećmi;
  • wiele możliwość podróżowania – możecie wybrać się na wędrówkę w góry bez obaw o podjazd dla wózka, przewijak czy warunki pogodowe, które mogłyby źle wpłynąć na dziecko;
  • swoboda przez cały dzień- niezależnie od pory dnia możesz korzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji w hotelu ( bar All Inclusive, Aquapark, Strefa Wellness) bez obaw, że Twoja pociecha ma już porę drzemki czy karmienia;
  • odespanie nieprzespanych nocy – łózko w hotelowym pokoju z pewnością jest wygodne…a myśl, że z samego rana nikt nie obudzi Cię z płaczem od razu poprawia humor;
  • czas dla siebie – korzystając z wakacji bez dzieci możesz bez stresu zadbać o siebie, wybrać się na relaksujący masaż, czy zabieg na twarz;
  • szczęśliwy rodzić to szczęśliwe dziecko – wypoczęci i zrelaksowani z pewnością wrócicie do  swoich pociech pełni sił i gotowi na nowe wychowawcze wyzwania!


 

Zalet wakacji bez dzieci jest całkiem sporo, ale czy taki urlop niesie ze sobą jakieś wady? Dla każdego rodzica jest to z pewnością tęsknota i myśl jak dzieci sobie radzą… i to byłoby na tyle, jeśli chodzi o wady.  
 

Wakacje bez dziecka – tak czy nie?

Każdy ma prawo do odpoczynku - nawet rodzice. Zdecydowanie się na wakacje bez dzieci nie oznacza, że nie kochasz swoich  pociech! I choć zdania na temat wakacji bez dzieci są podzielone, nie watro przejmować się opinią innych i wybrać opcję najlepszą dla siebie i swoich dzieci. A jeśli po świetnie spędzonych wakacjach bez dziecka dopadną Cię wyrzuty sumienia, kolejny raz wybierz się z nimi na wczasy do hotelu z atrakcjami dla dzieci nad morzem. Dzieci kochają wodę i piasek, a i pewnie w samym hotelu nie zabraknie dla nich rozrywek.