Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2020-07-11 08:35:00

Koronawirus a wakacje - planujemy bezpieczne wakacje 2021

W te wakacje koronawirus większości z nas pokrzyżował plany. Tego roku wyjątkowo skrupulatnie planujemy wakacje nad morzem pod kątem bezpieczeństwa – podpowiadamy więc jak zaplanować bezpieczne wakacje w 2021 roku.

 

BEZPIECZNE WAKACJE 2021 – ZOSTAJEMY W POLSCE

W tym roku wszyscy odradzają zagraniczne podróże w wakacje – trudno się dziwić. Podczas wakacji za granicą:

 

W zależności do kraju, ludzie różnie podchodzą do tematu koronawirusa oraz obowiązujących obostrzeń. Może oznaczać to dla nas:

 • Styczność z osobami, które mogą nie przestrzegać zasad bezpiecznej odległości oraz szczególnych zasad higieny rąk
 • Styczność z osobami z terenów największych ognisk pandemii

 

Sam kraj, do którego się wybierzemy, może różnie podchodzić do tematu koronawirusa – zarówno bardzo restrykcyjnie, jak i zbyt luźno. Może to w wielu przypadkach oznaczać dla nas:

 

 

Podróż zagraniczna może być dla nas, a szczególnie dla naszych dzieci wyjątkowo stresująca. Należy pamiętać także, że w poszczególnych krajach restrykcje ciągle się luzują bądź zaostrzają, więc to, że wykupiliśmy pobyt w kraju, w którym dziś spełniane są zapewniające nam bezpieczeństwo wymogi, nie oznacza, że za kilka dni zostaną one zniesione.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą więc bezpieczne wakacje w Polsce. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu oraz niedomówień.

 

KORONAWIRUS A WAKACJE – CZY WARTO KUSIĆ LOS ZA GRANICĄ?

Choroba COVID-19 może nie dawać żadnych objawów chorobowych przez 2 tygodnie zanim ujawni się u nosiciela. Zastanawiałeś się więc, co stanie się w przypadku, gdy okażesz się nosicielem wirusa będąc na wakacjach za granicą? Czy potrafisz odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Czy hotel lub biuro podróży zapewnią mi warunki do przejścia 2-tygodniowej kawarantanny?
 • Czy będę musiał opuścić hotel? Jeśli tak – gdzie spędzę kwarantannę i kto zapewni mi nocleg?
 • Czy będzie miał mi kto w obcym kraju kupić leki, zrobić zakupy oraz dostarczać wyżywienie podczas kwarantanny?
 • Czy będę musiał za dodatkowo spędzone 2 tygodnie w danym kraju zapłacić jak za dwutygodniowe wakacje?
 • Czy zostanie mi zapewniona opieka zdrowotna na odpowiednim poziomie w danym kraju?
 • Czy będę musiał płacić za ewentualny pobyt w szpitalu?
 • Jeśli będę musiał być przewieziony do szpitala a spędzam wakacje z dzieckiem – kto się nim w tym czasie zajmie?
 • Czy będę musiał organizować powrót do kraju na własną rękę?

Wizja ujawnienia się choroby podczas wakacji za granicą wydaje się być jedną wielką niewiadomą i przerażającym doświadczeniem. Jeśli nie mieliśmy więc w ostatnim dniu przed zagranicznymi wakacjami robionego testu na koronawirusa, ponosimy ogromne ryzyko. Czy chcemy narażać swoją rodzinę na tak ciężkie doświadczenia, szczególnie gdy podróżujemy z dziećmi?

 

Kolejną kwestią, którą należy brać pod uwagę, jest fakt, że nie jesteśmy w stanie zaplanować w 100% zagranicznych wakacji. Nie wszystkie kraje mają otwarte granice, dlatego podróż do wymarzonego kraju to jedna wielka niewiadoma. Czekanie na ostatnią chwilę na rezerwację wakacji może skończyć się klęską, a my albo zostaniemy ostatecznie w domu albo na ostatnią chwilę będziemy musieli szukać innego miejsca.

 

I na koniec ostatnia, najważniejsza kwestia – obecne ustalenia mówią, że po powrocie do kraju z zagranicy każdy przejść musi 14-dniową kwarantannę (informacja z dnia 28.12.2020r.) jeśli nie jest zaszczepiony bądź nie wykonał 48h przed powrotem do kraju testu na COVID-19. To oznacza, że biorąc tydzień urlopu w pracy, nie będzie nas w niej łącznie 3 tygodnie – natomiast rezerwując 2-tygodniowe wczasy, przerwa w pracy wynosić będzie aż 4 tygodnie. Pytanie brzmi – czy możesz pozwolić sobie na 4 tygodnie wolne od pracy?

 

KORONAWIRUS A WAKACJE – CZYM KIEROWAĆ SIĘ PODCZAS WYBORU?

Czym zatem kierować się podczas wyboru odpowiedniego hotelu na bezpieczne wakacje? Najlepiej w tym wypadku spiszą się duże resorty niż małe hotele nad morzem. Dlaczego?

 

1. Poruszamy się po jednej, konkretnej przestrzeni

Wybierając resort, który w ofercie posiada SPA, Aquapark, place zabaw, sale zabaw oraz restauracje, poruszamy się po powierzchni, z której korzysta konkretna liczba osób. Co innego ma miejsce, gdybyśmy wykupili wakacje w hotelu, gdzie z każdej atrakcji korzystamy w innym miejscu. Wtedy mamy kontakt z o wiele większą liczbą osób, które również korzystają z wielu innych miejsc:

 

 

2. Duży obiekt = duży dystans

Kiedy spędzamy wakacje w małym hotelu, trudno jest oczekiwać, że zachowa się dystans społeczny na małej przestrzeni. Kiedy jednak mamy ogromne restauracje i wielki teren, nie ma problemu z rozstawieniem stolików, chodzeniem obok innych osób zachowując odległość i staniem w kolejce z zachowaniem dwumetrowego dystansu. Większy obiekt oznacza także więcej pracowników, przez co lepiej przestrzegane są zasady higieny, a także szybciej obsługiwane są kolejki.

 

BEZPIECZNE WAKACJE 2021 – W POLSCE TEŻ POCZUJESZ SIĘ JAK ZA GRANICĄ!

Czy musisz więc wybrać między wakacjami w stylu zagranicznym a pozostaniem w kraju? Nic z tych rzeczy! W Polsce również można spędzić wakacje w resortach w stylu dużych, zagranicznych kurortów. Jak rozpoznać taki resort? Należy sprawdzić, czy w jego ofercie znajdują się zagraniczne udogodnienia:

 • Wyżywienie All Inclusive
 • Aquapark zewnętrzny w wewnętrzny
 • Animacje dla całych rodzin
 • Sale zabaw i place zabaw dla dzieci
 • Salon Spa
 • Strefa Wellness
 • Położenie blisko morza

Spełniający te wszystkie wymogi resort sprawi, że sam zapomnisz, że spędzasz wakacje w Polsce!

 

KORONAWIRUS A WAKACJE – JAK WYGLĄDA RZECZYWISTOŚĆ W HOTELACH?

Jak wygląda rzeczywistość w hotelach? Jak w praktyce wyglądają obostrzenia w hotelach? I w końcu – czy wpływają one na jakość pobytu i sam przebieg wakacji? Obejrzycie film prezentujący rzeczywistość podczas wakacji w resorcie:

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij