Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-04-11 15:27:00

Co zrobić z nastolatkiem który nie chce chodzić do szkoły? Porady ekspertów!

Etap dojrzewania jest trudnym okresem  w życiu każdego człowieka.  Zmienia się w tym czasie nie tylko ciało, ale również  potrzeby i poglądy na otaczający świat. Nastolatkowie w tym czasie często doświadczają silnych wahań nastroju, zmian w sposobie postrzegania siebie, a także dążenia do niezależności emocjonalnej. Zaczynają kształtować swoją tożsamość poprzez eksperymentowanie z różnymi rolami społecznymi, grupami rówieśniczymi oraz wartościami. Nastolatkowie dążą do większej niezależności od rodziców i opiekunów oraz do podejmowania własnych decyzji. Mogą doświadczać presji społecznej związanej z wyglądem, osiągnięciami w szkole, zachowaniem oraz przynależnością do grupy rówieśniczej. Tak duże zmiany zachodzące podczas etapu dojrzewania mogą generować wiele problemów i trudności w wychowaniu dziecka, miedzy innymi takie jak niechęć chodzenia do szkoły. 

Co zrobić z nastolatkiem, który nie chce chodzić do szkoły?

Każdy nastolatek przechodzi przez zmiany w okresie dojrzewania  indywidualnie, więc nie ma jednoznacznych reguł, jak powinien przebiegać ten etap. Ważne jest zapewnienie mu wsparcia i zrozumienia, a żeby to zrobić musimy poznać najczęstsze przyczyny braku chęci chodzenia do szkoły:

 1. Trudności w nauce - nastolatek może czuć się zniechęcony lub zdezorientowany przez trudności w nauce, które mogą wynikać z różnych czynników, takich jak:
 • brak zrozumienia materiału,
 • strach przed niepowodzeniem w nauce,
 • trudności w koncentracji,
 • dysleksja i trudności z dostosowaniem się do wymagań szkolnych.
 1. Problemy zdrowotne - zdrowie fizyczne lub psychiczne mogą również wpływać na chęć uczęszczania do szkoły. Problemy zdrowotne, takie jak choroby przewlekłe, zaburzenia emocjonalne czy lęki społeczne, mogą powodować brak motywacji do nauki.
 2. Problemy osobiste -  dziecko może mieć problemy osobiste, takie jak:
 • konflikty z rówieśnikami,
 • kłopoty rodzinne,
 • trudności emocjonalne, które mogą sprawić, że chodzenie do szkoły staje się stresujące lub nieprzyjemne.
 1. Brak zainteresowania materiałem i nuda -  jeśli nastolatek nie czuje się zainteresowany lub zaangażowany w prowadzone zajęcia, może tracić motywację do chodzenia na lekcje.
 2. Problemy związane z bezpieczeństwem w szkole – dziecko może unikać szkoły ze względu na przemoc, prześladowanie, zastraszanie i nękanie ze strony kolegów.
 3. Niezrozumienie lub brak wsparcia - brak zrozumienia i wsparcia ze strony nauczycieli w rozwiązywaniu problemów może sprawić, że uczęszczanie do szkoły staje się frustrujące dla nastolatka.
 

Nastolatek nie chce chodzić do szkoły - jak mu pomóc?

Gdy pojawia się niechęć chodzenia do szkoły rodzic powinien jak najszybciej zareagować. Rozmowa z naszym dzieckiem to pierwszy krok w rozpoznaniu problemu. Gdy poznamy powód niechęci chodzenia do szkoły, możemy przystąpić do oceny sytuacji, czy damy radę pomóc dziecku, czy musimy poprosić o pomoc specjalistów. Oto kilka sugestii, jak radzić sobie w sytuacji kiedy dziecko nie chce chodzić do szkoły:

 1. Rozmowa i zrozumienie.

Zasadnicze jest porozmawianie z dzieckiem, aby zrozumieć, dlaczego nie chce chodzić do szkoły. Bądź otwarty i empatyczny, słuchając jego obaw i rozterek. Niech poczuje, że może Ci zaufać i swobodnie się wygadać.

 1. Zidentyfikowanie przyczyn.

Razem z dzieckiem spróbujcie zidentyfikować przyczyny jego niechęci do szkoły. Czy to związane z trudnościami w nauce, problemami emocjonalnymi, trudnościami z kolegami, czy może czymś innym.

 1. Wsparcie edukacyjne.

Jeśli trudności w nauce są przyczyną problemu, rozważcie zapewnienie dodatkowego wsparcia edukacyjnego, takiego jak korepetycje czy specjalne programy nauczania.

 1. Wsparcie emocjonalne.

Jeśli nastolatek boryka się z problemami emocjonalnymi, takimi jak lęk czy depresja, konieczne może być uzyskanie pomocy od profesjonalisty, takiego jak psycholog czy terapeuta. W takiej sytuacji możecie skorzystać z pomocy pedagoga i psychologa szkolnego.

 1. Znalezienie pasji.

Pomóż dziecku znaleźć pasję lub zainteresowania, które mogą go motywować do chodzenia do szkoły. To może być np. udział w klubach szkolnych, zajęciach pozalekcyjnych czy wolontariacie.

 1. Rozwiązanie konfliktów z rówieśnikami

Jeśli trudności w szkole wynikają z problemów społecznych, takich jak napięcia z innymi uczniami, warto poszukać sposobów na poprawę relacji społecznych. Skonsultuj się z wychowawcą klasy i innymi rodzicami, wspólnie możecie osiągnąć wiele sukcesów wychowawczych, na przykład organizując wycieczkę integracyjną do Aquaparku czy centrum rozrywki, która pomoże dzieciom  zintegrować się nie tylko w środowisku szkolnym. 

Nastolatek nie chce chodzić do szkoły? Okaż mu swoje wsparcie!

Niezależnie od przyczyny niechęci chodzenia do szkoły, kluczowe jest zapewnienie wsparcia i zrozumienia dla dziecka oraz podjęcie działań mających na celu rozwiązanie jego kłopotów. Jeśli problemy są poważne, warto skonsultować się z pedagogiem szkolnym, psychologiem dziecięcym lub terapeutą, którzy mogą zaproponować dalsze kroki i dostosować strategię do konkretnych potrzeb dziecka. Odnalezienie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, dobre relacje w szkole z nauczycielami i uczniami są bardzo istotne w życiu naszych pociech. Każde dziecko powinno mieć osobę, która go wspiera i rozumie. Postarajmy się zatem sprawić abyśmy to my -  rodzice  - byli tymi właśnie osobami. Dlatego tak istotne jest budowanie więzi z dzieckiem już od najmłodszych lat. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy, dzielenie swoich pasji to wszystko buduje pozytywne relacje z dzieckiem. I choć nasze pociechy nie potrzebują już tak dużo opieki i stają się samodzielne w czynnościach codziennych warto pamiętać, że dalej potrzebują wsparcia emocjonalnego.