Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-10-12 15:43:00

Książki na wakacje - wczuj się w klimat morski!

Jesteś książkoholikiem i w niedługim czasie wybierasz się na wakacje? To świetnie się składa - specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy książki, których fabuła odbywa się na terenach nadmorskich. To Twoje totalne MUST HAVE jeśli chodzi o wakacyjne lektury! Dobrze jest zawęzić wybór do tych powieści, które tematyką nawiązują do miejsc, które najbardziej kojarzą się z wakacjami, słońcem i beztroską. Mowa oczywiście o wczasach nad morzem! Bałtyk to idealna sceneria dla wszelkiego rodzaju historii, od głębokich powieści z przesłaniem, przez mroczne kryminały, po lekkie i wzruszające obyczajówki z romantycznym zacięciem. Do wyboru w wersji papierowej (dla tradycjonalistów, lubiących czuć kartki pod palcami) oraz dostępne jako audiobooki (dla aktywnych i zabieganych)!Jakie książki przeczytać, by wczuć się w morski klimat? Podpowiadamy!


 

Książki na wakacje - TOP 7 dla dorosłych
 

  1. Troje to już tłok

Nasza pierwsza pozycja to „Na troje babka wróżyła” autorstwa Adeli Jurowskiej – lekki romans utrzymany w nieco komediowej konwencji, łączący w sobie wakacyjne zauroczenie (oczywiście na tle morza) i tajemnice teatru. To przyjemna lektura dla tych, którzy chcą odetchnąć od codziennej bieganiny, relaksując się z książką i winem. Nie znajdziecie tu ciężkich tematów i poważnych rozważań, które tylko pogłębiłyby jesienny dół emocjonalny. Zamiast tego czeka was nieco leniwa (tocząca się w iście wakacyjnym, spokojnym tempie) podróż przez perypetie i życiowe rozterki bohaterki. Z humorem i garścią wzruszeń.

  1. Na skrzyżowaniu kryminału i historii

Dla tych, którzy lubują się w cięższym klimacie, również znajdzie się w naszym zestawieniu coś ciekawego. „Czarny Bałtyk” Macieja Paterczyka to historia osadzona w połowie ubiegłego wieku. Akcja toczy się historycznym Kołobrzegu, w hotelu, w którym dochodzi do zbrodni. Typowe dla kryminału wątki są pretekstem do tworzenia alternatywnego biegu wydarzeń w powojennej rzeczywistości oraz świeżego spojrzenia na współczesne konflikty przez pryzmat przeszłości.

  1. Seria kryminalna z przymrużeniem oka

Aneta Jadowska kojarzona jest przede wszystkim jako autorka powieści fantasy. Niemniej w jej literackim dorobku znajdzie się też coś, co musiało obowiązkowo zagościć w tym zestawieniu. To seria kryminałów „Garstka z Ustki” – i chyba tytuł mówi wszystko, co trzeba wiedzieć o pozycjach z tego cyklu. Kryminalne perypetie w morskiej scenerii, podane w niepowtarzalny, komiczny i trochę przerysowany sposób to gotowa recepta na rozpędzenie deszczowych chmur. Uwaga: te książki mocno uzależniają!

  1. Tajemnice Dąbek

Powieści z cyklu „Dąbki” pióra Moniki  Oleksy zasługują na szczególną uwagę. To książki obyczajowe inne niż wszystkie: poważne i nostalgiczne, prezentujące to, co w życiu najpiękniejsze, ale też nieunikające zwykłej, życiowej prozy i smutków. Morze jest strażnikiem wielu tajemnic, zna też wiele historii i nie wszystkie z nich są wakacyjnymi anegdotami. Wraz z bohaterami spędzimy w Dąbkach chwile pełne wzruszeń, czasami chwytające za serce, czasami wyciskające łzy – ale nieodmiennie zmuszające do głębokiej refleksji.

  1. Stary dom i morze

Poznajcie sekret nadmorskiego domku. Niewinnie brzmiący tytuł „Urlop nad morzem” Elżbiety Kijowskiej to tajemnicza historia o zbrodni i intrydze sprzed lat w perspektywie współczesnych bohaterów i oprawie pięknych, bogatych opisów. Idealny balans między lekkością stylu autorki a ponurą tajemnicą sprawia, że opowieść sama płynie.

  1. Pomorze na kartach historii

„Hanemann” Stefana Chwina to kolejna już książka osadzona w XX wieku. Tym razem przenosimy się do historycznego Gdańska – kulturowego oraz gospodarczego centrum wybrzeża. Na kartach powieści przeplatać się będą wątki i przemyślenia zaskakujące swoją uniwersalną ponadczasowością. Nie jest to łatwa lektura. Wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia i głębokiej wrażliwości. Polecamy ją z całego serca najbardziej wymagającym miłośnikom książek.

  1. Wybrzeże w pigułce

Jeśli chcecie przywołać prawdziwie nadmorski klimat, usłyszeć szum fal i zagłębić się w każdy, najmniejszy aspekt życia, pracy i wypoczynku w turystycznej miejscowości – koniecznie sięgnijcie po lekki i niesamowicie przyjemny reportaż Aleksandry Arendt „Bałtyk. Historie zza parawanu”. Na ponad 250 stronach przemierzycie wybrzeże wzdłuż i wszerz, poznacie unikatowe zakątki, przyjrzycie się zmianom, jakie zachodziły w nadmorskiej turystyce na przestrzeni lat. Może też zechcecie najbliższe wakacje spędzić w jednym z opisanych w książce miejsc!
 

Książki na wakacje - TOP 4 dla dzieci

1. "A może morze?” Aleksandra Karkowska, Barbara Caillotc
Książka, która jest zbiorem ciekawostek na temat Morza Bałtyckiego. Dzięki niej dzieci poznają odpowiedź na najbardziej nurtujące je pytania - np. dlaczego wydmy wędrują?

2. „Nad morzem” Albertine, Germano Zullo
Niesamowite wakacyjne przygody, które przytrafiają się naprawdę barwnym postaciom - gwarantujemy, że dzieci nie będą mogły się od niej oderwać!

3. „Bałtyk” Ola Krzanowska, Jan Wilkanowski
Morze Bałtyckie widziane oczami Jana Wilkanowskiego, który ma do powiedzenia naprawdę wiele na wszelakie tematy dotyczące naszego pięknego Bałtyku!

4. „Przygody Panoramisiów” – dostępne tylko w Panoramie Morskiej!
A na koniec mały bonus, czyli krótki przegląd książeczek dla najmłodszych, również utrzymanych w klimacie wakacji oraz morza. Warto rozejrzeć się za tymi pozycjami, gdy będziecie przechodzić koło księgarni. Świetnie sprawdzą się zarówno jako jesienno-zimowy czasozabijacz dla dzieci (przy okazji pozwalający na nowo przeżyć wszystkie wakacyjne przygody z poprzedniego lata), jak i w roli ostatniej deski ratunku, gdy w czasie podróży do hotelu z Aquaparkiem na rodzinne wakacje padnie z tylnego siedzenia sakramenckie „mamo, nudzę się”.