Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-03-14 15:36:00

Dziecko nie słucha i robi na złość? Podpowiadamy jak dotrzeć do dziecka, które nie słucha!

Tracisz już siły i cierpliwość do swojej pociechy? Masz wrażenie, że mimo starań dziecko nie słucha? Okazuje się, że rozwiązania tego problemu szuka wielu rodziców. Jako dorośli często zapominamy o tym, że dziecko to mały człowiek, który ma swoje uczucia, pragnienia i potrzeby, dlatego nie będzie wykonywało naszych poleceń jak marionetka. Dziecku musimy dać przestrzeń na odczuwanie własnych emocji tych dobrych jak i tych złych. Świat uczuć jest wielobarwny, a my jako przewodnicy powinniśmy pomóc małemu człowiekowi odczytywać i kontrolować swoje emocje. 

Dlaczego dziecko nie słucha i robi na złość?

Dzieci w różnym wieku mają odmienne potrzeby i zainteresowania. Małe dziecko będzie bardziej skupiało uwagę na otaczający go świecie, a nie na słuchaniu rozkazów i nakazów od rodziców. Dlatego często widzimy dwulatka biegnącego do obranego przez siebie celu, który nie słucha poleceń opiekunów. Ciekawy świata i nowych doznań za nic ma sobie oddanie łopatki zabranej koledze, czy wyjście z basenu w Aquaparku kiedy o to prosimy. Najprościej mówiąc zbyt duża ilość bodźców może rozpraszać dziecko i powodować, że jest ono rozkojarzone i nie może skupić swojej uwagi na wysłuchaniu nas. W przypadku starszych pociech problemy w komunikacji mogą powodować: stres i emocje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zdenerwowani i zmęczeni po całym dniu pełnym emocji mamy mniej cierpliwości do prowadzenia rozmów i negocjacji z dzieckiem, a ono nie ma ochoty na wysłuchanie naszych próśb i wymagań.
 

Jak dotrzeć do dziecka, które nie słucha - 5 porad, które ułatwią komunikację z dzieckiem.

1.  Nawiązać kontakt wzrokowy – gdy mówimy do dziecka najlepiej przykucnąć tak, żebyśmy mieli  oczy na tym samym poziomie co nasza pociecha, łapiemy z nią bezpośredni kontakt wzrokowy. Dziecko nie może być skupione na innej czynności niż rozmowa i słuchanie.

2. Odpowiedni ton głosu - nie możemy do dziecka krzyczeć, mówić podniesionym głosem. Ton głosu powinien być zniżony, ale stanowczy.

3.  Dotrzymywanie słowa – jeśli obiecujemy coś dziecku to musimy dotrzymywać słowa, tak samo musimy pilnować i przestrzegać wyznaczonych zasad. Dziecko czuje się pewniej, gdy zna reguły panujące w jego otoczeniu. Dotrzymując danego mu słowa budujemy więź i zaufanie, dodatkowo dziecko wie, że jesteśmy konsekwentni i nie rzucamy słów na wiatr.

 4. Tworzenie więzi – spędzanie wspólnego czasu, jest bardzo ważne w budowaniu dobrej relacji z dzieckiem. Dodatkowo podczas wspólnej zabawy, czy rodzinnych wakacji nad morzem możesz lepiej poznać swoją pociechę, zaobserwować jak radzi sobie z emocjami w różnych sytuacjach dnia codziennego oraz podpytać o jego relacje z rówieśnikami.

5.  Rozmowa – nie rozmawiaj z dzieckiem w nerwach i złości, kiedy emocje opadną warto przedyskutować z nim jego niewłaściwe zachowanie i zapytać dlaczego nie reaguje na nasze słowa. Podczas tej rozmowy staraj się podsunąć dziecku rozwiązanie lub sposób w jaki może zareagować  w podobnej sytuacji.
 

Dziecko nie słucha i robi na złość? Nie popełniaj tych błędów!

  • Nie używaj obraźliwych słów, nie krzycz – w chwilach słabości i bezradności, nie przelewaj swojej frustracji na dziecko, obraźliwe epitety, czy agresywne wykrzykiwanie nie polepszy sytuacji. Surowe kary fizyczne lub psychiczne też nie pomogą nam w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z naszym dzieckiem.
  • Nie bagatelizuj przyczyn zdrowotnych – chodź wydaje nam się to błahostką i często bagatelizujemy tę przyczynę  to problem niedosłuchu dotyka wielu dzieci. Jeśli zauważysz, że oprócz nie słuchania ciebie dziecko również nie słyszy innych dźwięków, ogląda głośno bajki lub nie reaguje na polecenia kiedy nie widzi twojej twarzy to udaj się do  specjalisty.
  • Nie stosuj tylko kar – często pozytywne wzmacnianie okazuje się lepszą motywacją do działania niż kara, kiedy dziecko bez problemu wykonuje twoje prośby i uważnie słucha tego co chcesz mu przekazać, w nagrodę pozwól mu na przykład na dodatkowe 15minut zabawy. Takie zachowanie pokaże, że nie tylko wymagasz i nakazujesz ale również dajesz coś od siebie i doceniasz zaangażowanie dziecka.

 

Jak dotrzeć do  dziecka, które nie słucha?

Rozmawiając z dzieckiem, które nas nie słucha i lekceważy  często wydaje nam się, że robi to specjalne, aby sprawić nam przykrość. Przyczyn takiego zachowania może być jednak wiele i powinniśmy zastanowić się jak pomóc sobie i dziecku w poprawieniu naszej komunikacji.  Wychowanie to trudna sztuka, która stawia przed nami wciąż nowe wyzwania. Mimo tego, że często wątpimy w swoje umiejętności rodzicielskie i miewamy gorsze chwile, uśmiech dziecka wszystko nam wynagradza, napawa nadzieją i siłą do dalszego działania.