Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2020-10-15 11:50:00

Jak walczyć z depresją - najlepsze sposoby na jesienną chandrę

Kiedy dzień staje się coraz krótszy, a noc coraz dłuższa, mogą pojawić się objawy depresji, chandry, złego samopoczucia i niechęci do życia. Jak walczyć z depresją? W tym artykule dowiesz się, jak poprawić sobie samopoczucie bez potrzeby brania leków lub suplementów.

OBJAWY DEPRESJI - JAK JE ROZPOZNAĆ?

Po spędzeniu całego tygodnia w pracy, nasze ciało potrzebuje nie tylko snu w przyjaznym otoczeniu, lecz także innego rodzaju odpoczynku, który gwarantuje obniżenie poziomu stresu, a co za tym idzie- złagodzenia różnych dolegliwości zdrowotnych (między innymi napięcia mięśni, problemów z odpornością, nerwobóli różnych partii ciała).

Głównymi objawami depresji są przede wszystkim:

  •  Smutek- kiedy nastrój pozostaje obniżony przez bardzo długi czas.
  •  Apatia- jeśli już nic nas nie interesuje, nie potrafimy wydobyć z siebie ani krzty emocji, szczególnie tych pozytywnych.
  • Zaburzenia snu, które mogą objawiać się jako problemy z zasypianiem, budzeniem się w ciągu nocy, niemożnością wstania z łóżka lub brakiem chęci spania w ogóle.

JAK PORADZIĆ SOBIE Z DEPRESJĄ?

Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak- nie warto czekać aż się pogorszy. Warto przedsięwziąć odpowiednie kroki zawczasu i zacząć dbać o zdrowie psychiczne już dziś. Jak możesz walczyć z początkiem jesiennej melancholii?

  • Spędzaj czas z przyjaciółmi- na przykład w SPA nad morzem, oglądając filmy, grając w gry planszowe lub po prostu rozmawiając przy filiżance herbaty.
  • Uprawiaj sport- pływanie, jazdę rowerem, gimnastykę w basenie wewnętrznym lub jakikolwiek inny, na który masz ochotę.
  • Wyśpij się- postaraj się o zdrowy, nieprzerywany sen codziennie. Jeśli nie możesz zasnąć w domu, spędź weekend nad morzem i nie myśl o problemach.
  • Ale przede wszystkim: zadbaj o siebie i swoje samopoczucie- wypocznij w górach lub na plaży, daj się rozpieścić w SPA, pozwól sobie na odrobinę przyjemności w Strefie Wellness.

JAK POMÓC OSOBIE Z DEPRESJĄ?

Należy pamiętać, że nie zawsze potrafimy poradzić sobie sami. Warto porozmawiać z rodziną lub przyjaciółmi. Ich wsparcie jest równie ważne, jak odpoczynek i zdrowie fizyczne. W ostateczności trzeba zwrocić się do specjalisty. W wielu miastach dostępne są bezpłate konsultacje i spotkania z lekarzami i magistrami. Jeżeli nie potrafisz zdecydować, czy nadszedł czas na ten krok- porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu. Lecz przede wszystkim: nigdy nie należy bagatelizować problemu.