Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-01-25 16:07:00

Sinice w Bałtyku - co to jest? Jak wyglądają? Kiedy występują?

Wybierając się na wczasy All Inclusive nad morzem, zwykle staramy się dopasować termin urlopu do prognoz pogodowych. Oczywiście, największym zainteresowaniem cieszą się terminy, w których prognozowana jest piękna pogoda i wysokie temperatury. Na przeszkodzie mogą stanąć sinice – czyli najczęstsza przyczyna zamykania plaż. Czym one właściwie są? Dlaczego turyści tak się ich obawiając? I przede wszystkim – jak zaplanować urlop, żeby nie zrujnowało go zamknięcie plaż z powodu sinic.
 

Sinice w Bałtyku – co to jest?

                Sinice ( w literaturze fachowej używa się też nazw cyjanofity, cyjanoprokariota, cyjanobakteria) to jednokomórkowe organizmy, od niedawna zaliczane do bakterii (wcześniej uznawano je za rośliny, a dokładnie za glony – do dziś zdarza się, że są z nimi mylone. Choć kojarzą się przede wszystkim ze środowiskiem wodnym, to z powodzeniem można je spotkać także w glebie. Charakteryzują się niesamowitą wręcz odpornością na czynniki zewnętrzne: mogą przetrwać w niemal każdych warunkach. Niektóre gatunki sinic, przede wszystkim te spotykane w wodzie, mogą wytwarzać groźne toksyny; inne zaś bywają bardzo pożyteczne i wykorzystywane na przykład do uzdatniania gleby.

                Mówi się, że do wzmożonego rozwoju sinic (tak zwanego zakwitu wody) dochodzi, gdy woda jest silnie zanieczyszczona (na przykład ściekami, nawozami, środkami chemicznymi odprowadzanymi z dużych zakładów przemysłowych). Jest to prawda, choć nie cała: również w nieskażonej chemikaliami wodzie może dojść do zakwitu, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Pierwszym z nich jest utrzymująca się dłuższy czas, wysoka temperatura, która bardzo sprzyja namnażaniu się sinic w wodzie. Kolejny czynnik to bezwietrzna pogoda, co powoduje powstawanie charakterystycznych skupisk sinic, przypominających zielony kożuch unoszący się na wodzie. 

Sinice w Bałtyku – kiedy występują?

                Problem zakwitu wody trwa tak długo, jak długo utrzymują się sprzyjające warunki. Oznacza to, że w czasie utrzymującej się fali upałów, nieprzerwanej deszczem ani burzą, sinice mogą uniemożliwić turystom kąpiele nawet przez cały urlop. Nad Bałtykiem pojawiają się przeważnie, o zgrozo, w szczycie sezonu urlopowego, czyli na przełomie lipca i sierpnia (choć wcale nie jest to regułą – dobrze wiemy, jakie psikusy potrafi spłatać pogoda, a kumulacja korzystnych dla sinic warunków może równie dobrze nastąpić w czerwcu lub wrześniu). Jednocześnie niewiele trzeba, by zakończyć tę nieprzyjemną sytuację: nasilenie wiatru lub zmiana jego kierunku może „oczyścić” morze z połaci bakterii nawet w kilka godzin.
 

Sinice w Bałyku - jak wyglądają?

               Sam wygląd wody (wspomniany już zielony kobierzec) oraz jej zapach (w odróżnieniu od niegroźnych dla ludzi glonów, sinice wydzielają charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach) są sygnałami świadczącymi o tym, że kąpiel w danym miejscu nie jest najlepszym pomysłem.Za badania zdatności wody odpowiada sanepid, który również na bieżąco informuje o tym, czy woda w danym miejscu nadaje się do kąpieli. W przypadku zamknięcia plaży, podmiot za nią odpowiedzialny zobowiązany jest do ustawienia stosownej informacji.
 

Sinice – objawy zatrucia

                Do zatrucia sinicami dochodzi najczęściej poprzez kontakt ze skórą lub przypadkowe napicie się wody w czasie zakwitu, ale i samo przebywanie na plaży, gdy jest ona zamknięta z powodu sinic, może nieść niekorzystne działanie. Wdychanie unoszących się nad kwitnącą wodą oparów również poskutkuje zatruciem. Negatywne skutki nie będą odczuwalne od razu – mogą wystąpić od kilku godzin do nawet kilku dni od chwili kontaktu.

Objawy zatrucia spowodowanego przez sinice:

  • rumienie, obrzęk, świąd lub wysypka występujące na skórze w miejscu kontaktu z sinicami;
  • bóle głowy, brzucha oraz mięśni;
  • problemy gastryczne takie jak nudności czy biegunka;
  • trudności oddechowe.
 

Sinice nie zepsują Ci urlopu!

             Niestety nie da się przewidzieć, czy w terminie, w którym planujemy wyjechać na urlop, występować będą sinice w Bałtyku. Może jednak zadziałać zapobiegawczo i zarezerwować najlepszy hotel z Aquaparkiem nad morzem. Dzięki temu będziemy mogli o każdej porze roku do woli korzystać z kąpieli, niezależnie od zmian pogodowych, temperatury wody czy zamkniętych plaż.