Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2023-12-14 09:29:00

Problemy ze snem - jak sobie z nimi radzić?

Żeby dobrze się czuć, być pełnym energii i chęci do życia  oraz aby  nasze ciało funkcjonowało bez zarzutu to niezbędny jest dobry sen. Nie bez znaczenia jest również jego kolosalny wpływ na naszą psychikę. Problemy z nim związane  to nie tylko problem z zaśnięciem, ale też z jego długością i jakością. Sen jest czynnością fizjologiczną zajmującą nam niemal 30% naszego życia. Dlatego też nie możemy lekceważyć jakichkolwiek problemów z nim związanych. Jeżeli marzą nam się super  moce to nie osiągniemy ich bez porządnego wyspania się, ponieważ  to nie tylko nasze ciało fizycznie musi odpocząć, ale także nasz mózg potrzebuje dobrego resetu.

 

Problemy ze snem i ich skutki

Problem ze snem dokucza wielu z nas i to niezależnie, czy próbujemy się wyspać w swoim łóżku, czy na najwygodniejszy materacu w ekskluzywnym hotelu nad morzem.  Zwykle dosyć długo bagatelizujemy nasz  problem ze snem,  nie zwracamy uwagi na to, że jesteśmy ciągle zmęczeni, łatwo ulegamy infekcjom no i niestety dopada nas szereg chorób uznawanych za cywilizacyjne jak problemy kardiologiczne i cukrzyca. Nie bierzemy pod uwagę faktu, że być może nocne śledzenie kolejnego serialu ma wyjątkowo negatywny wpływ na nasze samopoczucie  i kondycję.

Niewyspanie ma szereg negatywnych skutków zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Oto kilka z nich:

 • Trudności w skupianiu uwagi, problem z podejmowaniem decyzji oraz obniżona zdolność rozwiązywania problemów.
 • Brak snu może wpływać negatywnie na procesy zapamiętywania i przetwarzania informacji.
 • Osoby niewyspane są bardziej podatne na wypadki drogowe i wypadki przy pracy z powodu obniżonej czujności i reakcji.
 • Brak snu może obniżyć odporność organizmu, zwiększając ryzyko zachorowania na infekcje.
 • Niewyspanie może wpływać na regulację hormonów odpowiedzialnych za głód i sytość, co może prowadzić do nadwagi i problemów metabolicznych.
 • Osoby niewyspane są bardziej podatne na stany lękowe, depresję i wahania nastroju.
 • Brak snu może zwiększać odczuwanie bólu i obniżać tolerancję na nieprzyjemne bodźce.
 • Niewyspanie może objawiać się obrzękiem oczu, opuchnięciem twarzy, a także pogorszeniem kondycji skóry.
 • Brak snu może wpływać na poziom hormonów płciowych i prowadzić do obniżenia libido.

 

Problemy ze snem a zasypianie

W jakości snu ważne jest już samo zasypianie, jeżeli męczymy się przekręcając się z boku na bok i bezskutecznie próbujemy liczyć owieczki to lepiej wstać zrelaksować się i ponowić próbę. Zasypianie to proces, który  nie powinien trwać dłużej niż  20 minut. No i tak zaczynamy naszą przygodę ze spaniem. Zaczynamy od stopniowego wyciszania naszego mózgu fazą NREM, a po niej następuje faza REM to właśnie teraz pojawiają się marzenia senne. Obie fazy występują naprzemiennie i właśnie w ten sposób nasze ciało ładuje akumulatory  do przetrwania w super formie kolejnego, pełnego wyzwań dnia.


Problemy ze snem

Sen- niby prosta czynność, ale niestety coraz częściej bywa dla nas niezłym wyzwaniem. Kiedy zaczyna nas cokolwiek niepokoić w jakości naszego snu musimy zacząć od podstawowych czynności, które pozwolą nam się przygotować do dobrego snu i spokojnej nocy.

 1. Wiadomo, że wyciszenie przed snem jest wyjątkowo ważne. Odganiamy wszystkie ziemskie troski i negatywne emocje. Dzień powinniśmy kończyć w przyjaznej dla nas atmosferze otaczając się tylko pozytywnymi myślami.
 2. Nasza sypialnia to nie tylko wygodny materac, ale też pomieszczenie o odpowiedniej temperaturze i nastroju. To powinna być nasza ŚWIĄTYNIA SNU. Ważne jest tam wszystko, co może korzystnie wpłynąć na nasze wyciszenie.
 3. Staraj się kłaść i wstawać codziennie o tych samych porach niezależnie, czy to weekend czy rodzinne wczasy nad morzem. To pomaga dostosować wewnętrzny zegar biologiczny.
 4. W jakości naszego snu ma również ogromne znaczenie nasza aktywność fizyczna. Intensywne treningi powinny się zakończyć do godziny 18, ale dotleniające spacery już nie rządzą się tak sztywnymi ramami czasu. Tutaj zbawienne  mogą się okazać relaksujące spacery nad morzem.
 5. Niestety jak we wszystkim, to i w śnie można się doczepić diety. Ma ona wpływ nie tylko na nasze gabaryty, ale także na jakość naszego snu. Według zaleceń lekka kolacja powinna zostać przez nas zjedzona na 2-3 godziny przed snem.
 6.  

Generalnie wyciszenie pod każdym kątem i fizycznym i intelektualnym. Żeby zagwarantować sobie jak najlepszą jakość snu musimy ograniczyć siłę i nasilenie wszystkich bodźców. Niestety światło emitowane przez nasze smartfony również nie działa na nas korzystnie. Przed snem lepiej wypróbować techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie lub joga niż korzystać z telefonu zaraz przed zaśnięciem. Czytanie książki lub słuchanie spokojnej muzyki może również pomóc w zrelaksowaniu się.
 

Problemy ze snem - farmakologia

Jeżeli wszystkie wyżej wymienione sposoby zawiodą to już tylko zostanie nam delikatnie wspierać się farmakologią. Należy jednak to traktować jako pomoc doraźną. Najpierw warto sięgnąć po dobra oferowane nam przez naturę. Ziołowe napary o działaniu odprężającym i relaksującym takie jak melisa czy waleriana, również mogą być naszym sprzymierzeńcem w walce o dobry sen. Te aromatyczne napary, również powinny być jedynie doraźnym wspomagaczem.  Leczenie problemów ze snem jest uzależnione od ich przyczyn.

I tym miłym akcentem powracamy do jedynej, słusznej, skutecznej i najlepszej metody, czyli dbania o higienę dnia codziennego. To właśnie ona jest naszym jedynym sposobem na najwspanialszy sen. Problemy ze snem nie powinny być bagatelizowane, ponieważ mogą wpływać na ogólny stan zdrowia. Zastosowanie zdrowych nawyków snu i świadomość potencjalnych przyczyn może pomóc w poprawie jakości snu i ogólnego samopoczucia. Jeśli jednak problemy ze snem utrzymują się, warto skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać odpowiednią pomoc i wsparcie.