Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2020-01-09 09:00:00

Jak rozpoznać bursztyn? Podpowiadamy jak sprawdzić, czy bursztyn jest prawdziwy!

Spędzając wakacje nad morzem i spacerując po plaży wielu z nas nurtuje pytanie – jak rozpoznać bursztyn? Ta wiedza przyda się także podczas kupowania pamiątek z urlopu nad morzem - jak sprawdzić, czy bursztyn jest prawdziwy czy może ktoś nas oszukał? Dziś podpowiadamy jak rozpoznać prawdziwy bursztyn!

 

JAK ROZPOZNAĆ BURSZTYN?

Niestety, rozpoznanie bursztynu wcale nie jest łatwe. Dzisiejsze podróbki z powodzeniem przechodzą pomyślnie wiele z testów, które dziś przeprowadzimy – nie mniej jednak ryzyko posiadania podróbki jest wtedy znacznie mniejsze.

 

JAK SPRAWDZIĆ BURSZTYN – METODA SOLANKOWA

Pierwszym sposobem jak sprawdzić, czy bursztyn jest prawdziwy, jest tzw. metoda solankowa. Jest ona o tyle wygodna, że z powodzeniem możemy ją wykonać np. w hotelu nad morzem, aby w razie potrzeby móc jeszcze tego samego dnia zareklamować sprzedawcy podrabiany produkt. Polega ona na włożeniu bursztynu w słonej wodzie (na jedną szklankę przypada ok. 5 łyżeczek soli) – prawdziwy bursztyn – niezależnie od rozmiaru – powinien unosić się na powierzchni. Jeśli odpadł na dno możesz mieć pewność, że masz do czynienia z podróbką.

JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY BURSZTYN ZA POMOGĄ GORĄCEJ IGŁY?

Druga metoda polecana jest tylko i wyłącznie gdy znajdziemy dość spory kawałek bursztynu i nie jest nam go szkoda, bądź też jesteśmy niemal przekonani o posiadaniu podróbki bursztynu  – musimy go bowiem podpalić.

Metoda ta polega na pogrzaniu do bardzo wysokiej temperatury czubka od igły i wbiciu jej w bursztyn. Jak można w ten sposób rozpoznać bursztyn?

 

Dzięki tej metodzie możemy łatwo rozpoznać podróbki bursztynu:

Jasny płomień – takiego płomienia nie wytwarza żadna inna substancja – jest on jasny jak płomień świecy!

Zapach żywicy – piękny, nie do pomylenia z niczym innym – gdy poczujemy swąd plastiku wiemy, że mamy do czynienia z podróbką

Wyjęcie igły – dzięki temu łatwo rozróżnimy bursztyn od kopalu – młodej żywicy, która również wytwarza zapach jak bursztyn, jednak wyjęcie z niego igły nie będzie łatwe, a na igle zostaną ciągnące się nitki

 

JAK SPRAWDZIĆ CZY TO BURSZTYN DZIĘKI WŁAŚCIWOŚCIOM ELEKTROSTATYCZNYM?

To kolejny bardzo dobry sposób aby sprawdzić czy bursztyn jest prawdziwy. Co najważniejsze, nie musimy go wykonywać dopiero będąc w hotelu nad morzem, a już podczas zakupu bursztynu. Wystarczy pocierać bursztyn przez około 20 sekund o naturalny materiał – np. wełnę czy bawełnianą ściereczkę – a następnie przyłożyć do niego drobne kawałki papieru.

Kawałki papieru, jak i inne drobne elementy znajdujące się w pobliżu – np. drobinki kurzu czy włosy będą przyciągane przez nasz bursztyn. Jeśli jednak nie zachodzi żadna tego typu reakcja, możemy być pewni, że nasz bursztyn nie jest prawdziwy.

 

JAK ROZPOZNAĆ BURSZTYN – TEST UV

Kolejny test, który możemy wykonać by sprawdzić bursztyn, to test UV. Wystarczy, że sprawdzimy, jak wygląda nasz bursztyn w świetle ultrafioletowym.

 

Tworzywo sztuczne pod wpływem światła UV nie zmieni koloru. Kopal stanie się po prostu biały. Bursztyn natomiast zmieni barwę na niebieską lub żółto-miodową.

 

BURSZTYN – JAK ROZPOZNAĆ? DODATKOWE, PROSTE SPOSOBY

Jeśli nadal nie mamy pewności, możemy spróbować także jeszcze innych, dodatkowych metod:

Spróbujmy zarysować powierzchnię bursztynu np. igłą – Jeśli jest to praktycznie niemożliwe, prawdopodobnie trzymamy w dłoniach plastik. Jeśli to, co wydłubiemy, będzie w postaci spiralek – nasz kamień to kopal. Jeśli jednak powstaną w ten sposób drobne okruszki, prawdopodobnie mamy do czynienia z bursztynem.

Przetrzyjmy powierzchnię bursztynu np. acetonem – jeśli nasz kamień potarty o zwykły zmywacz do paznokci stanie się matowy, lepki lub zmieni barwę, wówczas jest to podróbka. Bursztyn jest bardziej trwały na takie próby, powinien więc zareagować wolniej lub nie zareagować wcale.

 

JAK SPRAWDZIĆ BURSZTYN? ZAPYTAJ SPECJALISTY!

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy Twój bursztyn jest prawdziwy, możesz udać się do specjalisty, który to oceni – rzeczoznawczy bursztynu. Istnieją również specjalne urządzenia, tzw. spektrometry, dostępne między innymi w muzeach bursztynu, które sprawdzają ich autentyczność. Podczas kupowania biżuterii najpewniejszą metodą jest po prostu kupowanie wyrobów biżuteryjnych z certyfikowanych źródeł.

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij