Hydroterapia – co to jest i na co pomaga?

19 Dec 2019

Hydroterapia – co to jest i na co pomaga?

Hydroterapia (inaczej wodolecznictwo , akwaterapia) - dział fizjoterapii (konkretnie balneoterapii) polegający na leczeniem różnego rodzaju schorzeń bądź dolegliwości przy użyciu wody. Stosowana w rehabilitacji nad morzem, w sanatoriach i ośrodkach fizjoterapeutycznych.

 

Hydroterapia – na co pomaga?

 Hydroterapia najczęściej stosowana jest przy schorzeniach takich jak:

 • schorzenia układu krążenia (m.in. nadciśnienie, miażdżyca, stany po zawale serca sercowego)
 • schorzenia układu ruchu (m.in. nadmierne napięcia mięśniowe, stany przewlekłe po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach)
 • schorzenia układu nerwowego (m.in. stan po udarze mózgu, zaburzenia czucia, nerwobóle)
 • schorzenia układu oddechowego (m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa)
 • choroby reumatyczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów)

 

Jeśli cierpisz na któreś z powyższych schorzeń, to wybierając turnus rehabilitacyjny nad morzem zapytaj ośrodek o metody hydroterapeutyczne.

 

Hydroterapia - rodzaje

W skład hydroterapii wchodzą m.in.:

 • Hydromasaż – jest to rodzaj masażu podwodnego, polegający na zanurzeniu się w wannie przypominającej jacuzzi, oraz ,,wyrzucaniu’’ wody z dysz pod silnym ciśnieniem na odpowiednie partie ciała. Masowane są przede wszystkim plecy, kark, nogi. Stosowany jest m. in. W schorzeniach układu krążenia, oddechowego, nerwowego

 

 

 • Masaż wirowy kończyn górnych i dolnych - jest to masaż przeprowadzany na kończynach górnych lub dolnych w specjalnych wanienkach, które różnią się od siebie kształtem oraz głębokością. Zabieg trwa 15 minut, a woda wirująca powoduje m.in. działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, rozluźnienie mięśniowe.

 

 • Masaż wirowy kończyn dolnych głęboki - Jest to masaż kończyn dolnych i dolnego odcinka kręgosłupa w specjalnej wannie z ciepłą wodą. Zabieg trwa 20 minut i wykorzystuje do celów leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym wody. Stosowany jest m.in. przy zaburzeniu krążenia kończyn dolnych, chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, stany pourazowe.

 

 

 • Kąpiel perełkowa – jest to zabieg polegający na zanurzeniu się w wannie w pozycji leżącej i masażu ciała poprzez wydostawanie się małych bąbelków na powierzchnię wody. Cały zabieg trwa 20 minut i powoduje on m.in. działanie przeciwbólowe, poprawę krążenia krwi, przyśpieszenie metabolizmu.

 

 • Kąpiel solankowa – Jest to zabieg polegający na zanurzeniu całego ciała (z wyjątkiem głowy) w wodzie wzbogaconej odżywczymi minerałami. Zabieg trwa 20 minut, a w trakcie jego trwania dochodzi do m.in. zmniejszenia dolegliwości bólowych, wzrostu przewietrzenia płuc, pobudzenia przemiany materii.

 

 

 • Kąpiel borowinowa - Jest to zabieg polegający na zanurzeniu całego ciała (z wyjątkiem głowy) w wodzie zawierającej borowinę. Temperatura wody powinna być nie niższa niż 40 stopni, aby organizm lepiej przyswoił jej działanie. Zabieg trwa 20 minut i ma ono działanie m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne, ujędrniające, nawilżające.

 

 • Kąpiel zmiennocieplna – polega na umiejscowieniu kończyn górnych oraz dolnych w specjalnych wanienkach, gdzie następnie są one natryskiwane na przemian: raz ciepłą i raz zimną wodą. Zabieg trwa 15minut i powoduje m.in. rozluźnienie napięcia mięśniowego, redukcję stresu, zwiększenie odporności organizmu.

 

 

 

Prehistoryczna hydroterapia, czyli… starożytne termy!

Hydroterapia znana była już w starożytnych Chinach, Japonii, Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Hipokrates dowodził, że zabiegi wodne mogą przynieść ulgę chorym na różne schorzenia i sam stosował w leczeniu balneoterapię. Publiczne łaźnie rzymskie, tzw. termy stanowiły nie tylko miejsce relaksu i higieny, ale także spotkań towarzyskich. Łaźnie wnoszone w ich imperium potrafiły pomieścić nawet do 6000 osób. Wystarczy wspomnieć, że łaźnie w Pompejach były tak duże, że mieściło się w nich kilka basenów z zimną i ciepłą wodą, a także łaźnie parowe i strefy relaksu. Słowianie natomiast z przyjemnością korzystali z saun, które zapewniały im zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Hydroterapia – doWODZI, że woda to zdrowie!

Jak widać, wodę zdrowo jest nie tylko pic – jest ona również nieoceniona w fizjoterapii i w rehabilitacji nad morzem. Jeśli więc interesują Cię turnusy rehabilitacyjne nad morzem, koniecznie weź pod uwagę ośrodek oferujący hydroterapię!

Did you like the article? Keep going and share

Loading
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close