Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2023-03-16 15:32:00

Zasady na plaży, których trzeba przestrzegać!

Wybierając się na wakacje nad morzem nastawiamy się głównie na intensywne plażowanie. Na piasku wygrzewamy się przez całe dnie, w między czasie jedząc, bawiąc się i rozmawiając. To jasne i zrozumiałe, że chcemy spędzić ten czas przyjemnie, ale niekiedy wypoczynek utrudniają nam inni plażowicze. Jakie zachowania są niedopuszczalne? Czego unikać? Na co zwracać uwagę? Jak postępować, by nie stać się utrapieniem dla innych urlopowiczów, a co gorsza - nie dostać mandatu?
 

Pamiętaj o zasadach na plaży

                Plaża to przestrzeń publiczna i jako taka podlega licznym zasadom – część z nich jest regulowana przepisami, inne to tak zwane „zasady niepisane”. Za nieprzestrzeganie tych pierwszych grożą konsekwencje i to nie tylko w postaci niewybrednych komentarzy ze strony innych osób wypoczywających przy brzegu morza: naganne zachowanie może skończyć się nawet interwencją policji i mandatem. Przy wejściu na każdą publiczną plażę powinien znaleźć się regulamin określający, jakie zachowania są dozwolone, a których lepiej się wystrzegać. Poszczególne rejony mogą różnić się nieco w kwestii wewnętrznych regulaminów, niemniej pewne podpunkty będą stałe dla plaż w całej Polsce.

Zasady na plaży - za to możesz otrzymać mandat:

  1. Śmiecenie na plaży

Puszki, butelki, opakowania po żywności, kartony po dmuchanych zabawkach do wody – to wszystko zalega na plażach, rujnując ich krajobraz, i nastrój. Nikt z nas nie lubi wypoczywać na stercie odpadków, nie wspominając już o fatalnym wpływie śmieci na środowisko naturalne. Warto więc zebrać siły i zrobić kilka kroków w stronę najbliższego śmietnika.
 

  1. Biwakowanie

W niektórych miejscach można rozbić namiot „na dziko”, ale plaże do nich nie należą. Biwakowanie na plaży wiąże się więc z ryzykiem otrzymania kary w postaci grzywny, chyba że postaramy się najpierw o specjalne pozwolenie ze strony Urzędu Morskiego. Wartość samego mandatu może też znacznie przekroczyć stawkę za dobę w wynajętym pokoju. Po co więc ryzykować? Lepiej od razu zarezerwować pobyt w przytulnym hotelu nad morzem.  
 

  1. Grillowanie i palenie ognisk

Jak wczasy, to i pieczone kiełbaski, kaszanki i szaszłyki! Na plaży ich jednak nie przygotujemy. Palenie ognisk oraz rozstawianie grilla na terenie przybrzeżnym jest surowo zabronione, ponieważ stwarza zagrożenie dla innych ludzi oraz przyrody. Wyobraźmy sobie tylko, co by było, gdyby wiatr rozniósł iskry z ognika po rozstawionych wzdłuż brzegu parawanach oraz ręcznikach i wdarł się na wydmę porośniętą suchymi trawami.
 

  1. Niszczenie nadmorskiej flory

Biegnący wzdłuż wybrzeża pas zieleni to obszar piękny i unikatowy, ale zagrożony ze względu na brak wyobraźni turystów, którzy zrywają roślinność oraz wchodzą na wydmy. Przyłapani na takim postępowaniu możemy uszczuplić nasz domowy budżet o kilkadziesiąt złotych. Trzymajmy się więc wytyczonych obszarów, na których będziemy wypoczywać bez szkody dla dzikiej przyrody i naszych portfeli.
 

  1. Pies-plażowicz

W tej kwestii przepisy są mocno zróżnicowane, ponieważ poszczególne kąpieliska regulują tę kwestię w ramach lokalnych przepisów. Warto więc zapoznać się z tymi przepisami, planując przyjazd na plażę z czworonogiem lub nawet zwykły spacer z psem o zachodzie słońca. Na naszych plażach pojawia się coraz więcej miejsc, które są wręcz dedykowane osobom wypoczywającym i spacerującym z psami – taka plaża to doskonały wybór dla psiarzy i gwarancja uniknięcia nieporozumień z innymi uczestnikami plażowego wypoczynku.
 

Uwaga! To że plaża jest przyjazna psom nie oznacza jeszcze, że nasi milusińscy mogą hasać po niej bez żadnego nadzoru. Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, jak ukochany pupil zachowa się w publicznym miejscu, pośród obcych ludzi (w tym dzieci) oraz innych zwierząt. A nawet najbardziej przyjazny z piesków może okazać się uciążliwy dla innych, gdy zacznie biegać po ręcznikach lub kopać doły, sypiąc piaskiem na opalające się osoby. Jako odpowiedzialni właściciele czworonożnych kanapowców pamiętajmy, aby zawsze mieć je pod nadzorem – dla spokoju naszego i innych. 

Niepisane zasady na plaży, czyli plażowy savoir-vivre

Nie wszystkie zasady na plaży są oficjalnymi przepisami. Wiele z nich ma podłoże w zwykłej przyzwoitości i odnosi się do zachowania, które może i nie jest zakazane przez ogóle czy lokalne przepisy, ale może zakłócić plażowanie innym osobom.
 

  1. Parawanowe zasieki

Znane nam tak dobrze z licznych żartów, a jednak wciąż stanowiące realny problem. Prawdziwi zapaleńcy plażowania potrafią zawłaszczyć naprawdę spore fragmenty plaży, utrudniając innym znalezienie choćby skrawka wolnego miejsca na rozłożenie ręcznika. Pamiętajmy, parawan służy  jako ochrona przed wiatrem i jasne, może też zapewnić nam większą dozę prywatności, ale budowanie prywatnego fortu  nie jest dobrym pomysłem.

 

  1. Prywatna impreza na plaży

Zabawa na plaży, tańce wśród piasku i fal? Jasne, czemu nie! Takie imprezy są niekiedy organizowane przez przybrzeżne bary, nie próbujmy jednak organizować ich samodzielnie, zwłaszcza w środku dnia w szczycie sezonu. Głośna muzyka i śmiechy mogą przeszkadzać innym wypoczywającym, na przykład osobom starszym, rodzicom z małymi dziećmi lub tym, którzy po prostu chcieli spędzić czas z książką w dłoni. To jasne, że na zatłoczonej plaży będzie panował radosny gwar, ale zmuszanie przypadkowych osób do udziału w prywatnej imprezie i narzucanie im swojego gustu muzycznego jest niekulturalne.

Podpowiedź: wczasowicze, którzy chcą przenieść imprezowy nastrój do wody lub w jej pobliże, mogą skorzystać z o wiele mniej inwazyjnego rozwiązania. Hotel z Aquaparkiem to świetna alternatywa: w jednym miejscu mamy zagwarantowane wodne szaleństwa, wesołą muzykę, imprezy taneczne i nie tylko, a Snack Bar i napoje w zasięgu ręki!
 

  1. Dzieci i zasady plażowania

Wiemy doskonale, że wychowanie dziecka to trudne i wymagające zadanie, a dziecięcym prawem jest popełniać błędy i uczyć się na nich.. Gdy nasze pociechy  irytują innych plażowiczów bardziej niż wieczorna chmara komarów, sypią piaskiem po oczach czy głośno krzyczą, jako rodzice mamy obowiązek zareagować i wytłumaczyć im, jakie zasady panują na plaży. Pamiętajmy również o tym, aby nasze dzieci nie zagubiły się w gąszczu parawanów i nie wchodziły do wody bez opieki osoby dorosłej.  Świetnym rozwiązaniem  może być wodoodporna opaska na ręka dla dziecka z naszym numerem telefonu. W razie zagubienia się dziecka, osoba która je napotka i będzie chciała pomóc w szybki sposób skontaktuje się z nami.
 

Zasady na plaży – to w trosce o komfort i bezpieczeństwo

W trosce o wszystkich wypoczywających na plaży, czy też innych kąpieliskach tworzone są regulaminy, które pomagają zachować bezpieczeństwo i porządek. Planując urlop nad morzem warto się z nimi zapoznać.  Nie zrażaj się jednak  patrząc na te wszystkie obostrzenia. Zapewniamy, że reguły i zasady zarówno te pisane, jak i niepisane pomogą zapewnić twojej rodzinie spokojny i bezpieczny wypoczynek. Kulturalne plażowanie na pewno ucieszy sąsiadów zza parawanu obok i przysporzy nowych znajomości.