Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2021-11-04 10:54:00

Temperatura wody w Bałtyku – Polskie wody coraz cieplejsze!

Zimna woda w Bałtyku to klasyk powtarzany przez tak wielu od tak dawna, że stał się już stereotypem, a nawet internetowym memem. Nie stało się tak bez powodu – klimat regionu raczej nie sprzyja występowaniu karaibskich upałów, a woda nagrzewa się znacznie wolniej od powietrza, dlatego nawet w ciepłe, letnie dni zdarzało się, że muśnięcie chłodnej fali przyprawiało plażowiczów o dreszcze. Chłód Bałtyku znalazł odzwierciedlenie w nastawieniu turystów, którzy wielokrotnie wskazywali właśnie temperaturę wody jako główny powód spędzenia wczasów nad morzem za granicą.
Tymczasem utarty slogan, choć wciąż żywy w umysłach Polaków, stał się… nieprawdziwym mitem.

Temperatura wody w Bałtyku –Jak wygląda średnia temperatura?

Zmiany tego kalibru rzadko mają charakter nagłego przewrotu – zwykle następują w długim procesie i nie da się ich zauważyć na bazie krótkiego wycinka czasu. Niemniej analizując pomiary na przestrzeni ostatniego wieku widać, że średnia temperatura Bałtyku wzrosła o około 2 stopnie Celsjusza. I choć pozornie jest to niewielka różnica, pociąga za sobą o wiele znaczniejsze, bardziej odczuwalne konsekwencje. Choćby i maksymalne temperatury wody w okresie letnim, które jeszcze niedawno nieśmiało oscylowały na granicy dwudziestu kilku stopni (w wyjątkowo ciepłych okresach). Obecnie latem możemy spodziewać się morza rozgrzanego do blisko trzydziestu stopni i powoli staje się to standardem. Jeśli same liczby nie są dość obrazowe, to charakter zmian można dobrze podsumować następującym porównaniem: nasz rzekomo zimny Bałtyk latem staje się niemal tak ciepły jak Morze Śródziemne.
  • Coraz więcej Polaków wybiera Polskie wakacje nad morzem, zamiast za granicą. W ostatnich latach letnia pogoda na Bałtyku rozpieszcza turystów, a wody Bałtyku zachęcają do kąpieli w jego temperaturze. Oczywiście bywają miesiące gdzie Bałtyk jest zimny, ale to nie przeszkadza wytrwałym turystom oraz morsom!
  • Średnio w lato temperatura wody trzyma się od 15 stopni, natomiast maksymalna dotychczas zarejestrowana temperatura to ok. 23 stopni. Bałtyk nie kojarzy się z ciepłym morzem, jednak media podają, że w ciągu ostatniego wieku temperatura wody wzrosła tam o około dwa st. C.

Temperatura wody w Bałtyku – uciecha dla turystów!

Wieści o niespotykanie ciepłej wodzie z pewnością ucieszą wielu turystów, którzy nie muszą już wybierać się na południe Europy, żeby zakosztować przyjemnej kąpieli wśród fal. Zwłaszcza że zmiana dotyczy nie tylko samego morza, ale też nadmorskiego klimatu – zimy stają się znacznie łagodniejsze, a lata ciepłe, momentami wręcz upalne. Innymi słowy warunki są idealne, by w przyszłym roku odpuścić sobie wyczerpujące, zagraniczne wyjazdy i dla odmiany zaplanować urlop nad morzem w obrębie własnego kraju.
  • Niestety wzrosty temperatur niosą swoje plusy i minusy
Badacze już od dłuższego czasu obserwują stopniowy wzrost temperatury bałtyckich wód. I nie chodzi bynajmniej o jednorazowe „skoki”, ale o stały, utrzymujący się trend. Nasze morze po prostu z roku na rok staje się cieplejsze! Mieszkańcy wybrzeża oraz przyjezdni, którzy kochają i odwiedzają Bałtyk mimo utrzymującej się reputacji „zimnego morza” zauważyli to już jakiś czas temu, ale wciąż króluje przekonanie, że nad polskim wybrzeżem woda jest zbyt chłodna.
Ocieplenie wód morskich niesie ze sobą także negatywne skutki, a to, co zadowala plażowiczów, nie zawsze jest korzystne w dłuższej perspektywie. Przez ocieplenie Bałtyku zagrożona staje się cała zimnolubna fauna oraz flora morska. Co gorsza, ciepła woda sprzyja rozwojowi sinic, których obecność powoduje okresowe wyłączanie z użytku niektórych kąpielisk. Może się okazać, że nawet w najpiękniejszą pogodę nie da się korzystać z plaży, ponieważ ta została już zaanektowana przez glony. Na szczęście są to rzadkie przypadki i większość kąpielisk jest otwartych.

Temperatura wody w Bałtyku – Od czego jest zależna?

Od czego zależy temperatura wody w Bałtyku?
 
Prawie każdemu, kto wybiera się na wakacje na plażę, zależy na dobrej pogodzie i wysokiej temperaturze wody. Plażowicze co roku sprawdzają aktualną temperaturę wody w Bałtyku, mając nadzieję, że oprócz opalania się, uda im się trochę przebić przez fale.

Należy jednak pamiętać, że położenie geograficzne utrudnia ogrzanie wody w Bałtyku, dlatego nie należy się tu spodziewać karaibskich temperatur. Średnia temperatura wody w Bałtyku podczas wakacji wynosi około 18 stopni Celsjusza, ale zawsze różni się w zależności od miejsca. Jak to bywa, tego samego dnia temperatura wody na różnych nadbałtyckich kąpieliskach wahała się od 14-20 stopni Celsjusza.

Jak się przygotować, żeby temperatura wody w Bałtyku nie okazała się przykrą niespodzianką?
  1. Sprawdź długoterminową pogodę nad morzem;
  2. Regularnie sprawdzaj doniesienia o zamkniętych kąpieliskach;
  3. Wybierz hotel nad morzem z basenem, żeby mieć alternatywę w przypadku niespodziewanego ochłodzenia.
A wiec cytując klasyka – cudze chwalicie, swego nie znacie! A nasz Bałtyk wzywa nie tylko w lato! Morze skrywa dla nas zdrowotne korzyści w postaci zimna –tak, morsowanie.
Więc nie ważna jest temperatura lecz nasze nastawienie. Nie bez powodu najwięcej turystów, decyduje się spędzić urlop w Polsce- wybiera wypoczynek nad Bałtykiem.