Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2022-06-30 09:26:00

Ratownik Wodny Praca – obowiązki, wymagania, szkolenia, dlaczego warto?

Każdy z nas będąc na kąpielisku, czy basenie miał styczność z ratownikiem pilnującym bezpieczeństwa i porządku. Dla wielu ta praca wydaję się miła i spokojna, jednak wcale tak nie jest.
 
Praca Ratownika Wodnego to wielka odpowiedzialność, wymaga ona ukończenia wielu kursów oraz godzin ćwiczeń. Mówi się nawet, że Ratownik musi doskonalić swoje umiejętności nawet po skończeniu kursów i ćwiczeń. Ratownik cały czas musi zachowywać czujność, a nierzadko musi sam sprawować odpowiedzialność nad tysiącem ludzi kąpiących się w morzu, jeziorze, czy Aquaparku.

Ratownik wodny –Jakie ma obowiązki i czym się zajmuje?

zadanie ratownika to ochrona życia ludzkiego. Robią to głównie przez zapobieganie sytuacją, które mogą spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Pytając się wielu ratowników dowiemy się od nich, że ich zadaniem nie jest ratowanie, a zapobieganie niebezpiecznym sytuacją.
Ratownicy starają się utrzymywać porządek i dbają o tłumienie w zarodku lekkomyślnych zachowań.

Niestety prewencja może zawieść, a wtedy ratownik zobowiązany jest do ratowania ludzkiego życia. Taka osoba pełni służbę na terenie kąpielisk, morskich plaż, jezior, basenów, czy Aquaparków.

Ratownik wodny praca -Jak zostać Ratownikiem Wodnym?

Aby móc założyć czerwoną lub żółtą koszulkę z napisem „Ratownik” trzeba przejść odpowiednie szkolenie i ukończyć przydatne kursy oraz spełnić wymagania, które to umożliwią. Zgodnie z przepisami ratownikiem wodnym jest osoba pełnoletnia, która ukończyła kurs trwający minimalnie 63 jednostki dydaktyczne, które potem kończą się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Do tego ratownik musi spełniać dodatkowe wymagania.

Dodatkowe wymagania, jakie one są?

  1. Dobre umiejętności pływania.
  2. Posiadanie ukończonego kursu KPP.
  3. Posiadanie uprawnień do poruszania się żaglówkami, motorówkami lub posiadanie patentu instruktora pływania.
  4. Pełnienie służby lub zatrudnienie w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego (WOPR).

Jak szkolą się ratownicy?

Kurs na ratownika wodnego składa się z minimum 63 jednostek dydaktycznych, z czego 20 godzin to teoria, a 43 godziny to ćwiczenia praktyczne w wodzie. Sam kurs ma przygotować ratownika do zdania ostatecznego egzaminu, który także składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria wieńcząca kurs składa się z 30 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Aby zaliczyć część teoretyczną, przyszły ratownik wodny musi dobrze odpowiedzieć na co najmniej 80% pytań. Po zdaniu części teoretycznej czas na praktykę. Ratownik WOPR, starający się o status Ratownika Wodnego zostanie poddany kilku testom sprawności fizycznej na basenie.

Praca ratownik wodny - Dlaczego warto zostać Ratownikiem Wodnym?

Pracując jako ratownik poznamy wielu nowych ludzi. Praca ratownika wodnego jest bardzo atrakcyjna pod względem zarobkowym. Będąc ratownikiem wodnym masz ciekawe wakacje pełne „wrażeń”. Praca ratownika także rozwija. Praca ratownika wodnego może urozmaicić nam wczasy nad morzem. To prawda, że to wielka odpowiedzialność, ciągłe skupienie, ale po pracy przychodzi czas odpoczynku i relaksu, a dobrze wiem, że na Aquaparkach jest sporo do roboty.

Gdzie najlepiej wybrać prace?

W tym aspekcie znajdziemy coś dla każdego. Praca nad morzem jest jedną z najtrudniejszych, wymaga dobrego opanowania i czujności.
Dla osób, które nie czują się na siłach mogą spróbować na kąpieliskach nad jeziorem.
Wielu ratowników ostatnio decydują się na prace w hotelach nad morzem z basenem, czy Aquaparkach. Najłatwiejsza praca czeka nas właśnie tam, ale nie ma co lekceważyć zawodu, nieważne, gdzie pracujemy. Więc jeśli chodzi o miejsca pracy ich nie będzie brakować.

 
 
Podsumowując praca ratownika wodnego jest wymagająca, w pewnych momentach ciężka, ale tworzy wspomnienia, dla których warto ubrać koszulkę z napisem „Ratownik Wodny”. W wielu przypadkach praca ta zostaje z nami na długie lata i pomaga nam się kształcić.