Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2020-06-04 10:15:00

Praca dla maturzystów - gdzie wyjechać do pracy po maturze?

Szukasz pracy dla maturzystów? Chcesz trochę zarobić zanim pójdziesz na studia? Dziś radzimy jaka praca po maturze będzie dla Ciebie odpowiednia, a także podpowiemy jak szukać idealnej pracy dla maturzystów!

 

PRACA PO MATURZE – PIERWSZY KROK W DOROSŁE ŻYCIE

Maturzysto – przed tobą najdłuższe wakacje w życiu. Perspektywa kilkumiesięcznych wakacji jest piękna, jednak rzeczywistość jest okrutna – czas się usamodzielnić. Przed Tobą studenckie życie, które nie należy do najtańszych:

 

 

Warto więc pomyśleć o budżecie zanim rozpoczniesz studia, aby nie zacząć od zera – szczególnie, gdy zamierzasz iść na studia dzienne, przez co będziesz mógł pracować tylko w weekendy. Nawet jeśli część z tych wydatków zaspokajają rodzice, już najwyższy czas ich odciążyć i wziąć finanse w swoje ręce.

 

PRACA DLA MATURZYSTÓW – POŁĄCZ PRZYJEMNOŚĆ Z ZARABIANIEM

Aby ten pierwszy, poważny krok w stronę dorosłości nie był aż tak drastyczny, najlepiej jest połączyć pracę z wakacjami. W jaki sposób? To proste – wyjechać do pracy nad morzem!

Plan jest prosty – w ciągu godzin pracy wykonujesz swoje obowiązki, zaś po lub przed pracą opalasz się na plaży, kąpiesz się w morzu i korzystasz z życia. Brzmi nieźle? Jednak w ten sposób łączymy nie tylko pracę z wakacjami. To także świetna, życiowa lekcja z wielu dziedzin:

 

Praca nad morzem to jednocześnie najdłuższe, i najprawdopodobniej ostatnie kilkumiesięczne wakacje, a zarazem przedsmak dorosłego życia, w której trzeba wykazać się zaradnością. Musimy sami o siebie zadbać, podejmować samodzielne decyzje i odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości – nie ma obok mamy, która zrobi nam kanapki i posprząta pokój. Zyskujemy za to znajomości z całej Polski, cenne doświadczenie zawodowe oraz całą masę wspomnień do końca życia.

Praca nad morzem często weryfikuje także nasze plany zawodowe i pozwala nam poznać samych siebie. Może się bowiem okazać, że mając w planach studia prawnicze, podczas pracy jako kelner odkrywamy, że mamy problemy w kontaktach interpersonalnych i wybierzemy jednak takie studia, które nie wymagają kontaktu z ludźmi. Pracując jako animator czasu wolnego możemy także okryć, że wymarzone studia pedagogiczne nie są jednak dla nas gdyż nie dogadujemy się z dziećmi.  Warto przejść taki kurs własnych preferencji przed pójściem na studia, aby uniknąć rozczarowania i nie tracić czasu na kierunek, w którym się nie spełnimy.

 

PRACA PO MATURZE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ SZUKAJĄC PRACY?

Szukając pracy nad morzem należy zachować ostrożność – nieraz przemierzymy do miejsca pracy setki kilometrów, więc warto dokładnie sprawdzić, gdzie się wybieramy. To, co musimy wziąć pod uwagę, to przede wszystkim:

 

  1. Wygląd samego ogłoszenia o pracę

Weźmy za przykład dwa ogłoszenia o pracę – obydwa aplikują na to samo stanowisko i zostały zamieszczone na tym samym portalu z ofertami pracy (z tymi samymi możliwościami edycji, formatowania tekstu, dodawania treści i danych). Która oferta pracy wzbudza Twoje zaufanie?

TAKIE?

 

CZY TAKIE?

 

 

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to przede wszystkim:

  • Nazwa firmy – pracodawca jej nie podał? Pytanie – dlaczego?
  • Wynagrodzenie – nie jest podane? Czy to nie zastanawiające?
  • Brak zdjęcia i logo – skąd masz pewność, że to nie firma-krzak?

Z ogłoszenia możemy przede wszystkim wysunąć jeden, znaczący wniosek – jeśli pracodawca zadał sobie trudu, aby zamieścić precyzyjne i interesujące ogłoszenie, to mamy pewność, że zależy mu na pracowniku. Jeśli są to jednak dwa zdania bez żadnych konkretnych informacji i z minimalną ilością danych, cóż… świadczy to o braku profesjonalizmu. Czy chciałbyś w takim miejscu pracować?

 

  1. Czy pracodawca zapewnia zakwaterowanie?

Co z tego, że znajdziesz świetną pracę nad morzem, skoro pracodawca nie zapewni Ci zakwaterowania? Kto wynajmie Ci mieszkanie na dwa miesiące? Skąd pewność, że wynajem mieszkania oddalonego o kilkaset kilometrów nie okaże się oszustwem bądź też że właściciel nie wyrzuci Cię w połowie wakacji? Jeśli pracodawca nie zapewni zakwaterowania, powinieneś się poważnie zastanowić, czy warto ryzykować.

 

  1. Rzetelność firmy

Czy to praca w namiocie z pamiątkami, który ruszy dopiero w tym sezonie? A może zaplatanie warkoczyków dzieciom? Po takich firmach często nie ma śladu w Internecie – nie posiadają stron internetowych ani własnych profili w mediach społecznościowych. Pamiętaj – to zawsze jest ryzyko. Po pierwsze, nie możesz zaczerpnąć informacji od osób, które już w danym miejscu pracowały. Po drugie – skąd masz pewność, że firma w ogóle istnieje? Zawsze sprawdź, czy firma posiada własną stronę internetową oraz czy firma jest zarejestrowana. Warto także sprawdzić, jak długo firma istnieje na rynku – długoletni staż jest o wiele bardziej przekonujący niż stragan funkcjonujący od jednego sezonu.

 

  1. Komfort pracy

Wolisz chodzić podczas upału przez cały dzień w grubym, futrzanym stroju maskotki czy obsługiwać ludzi na klimatyzowanej sali? Chcesz dźwigać przez cały dzień kosz pełen róż i namawiać pary  do kupowania kwiatów czy nalewać zakochanym drinki przy barze? Różne stanowiska pracy wiążą się z różnymi wymogami oraz standardami pracy – poczytaj o obowiązkach pracy na stanowisku, na które chcesz aplikować, gdyż możesz się potem rozczarować.

 

PRACA DLA MATURZYSTÓW – CO MAMY DO WYBORU?

W zależności od naszych zainteresowań i preferencji, stanowisk, na które możemy aplikować, jest naprawdę wiele. Może być to np.:

 

PRACA PO MATURZE – PRZYGODA, KTÓRA PRZYGOTUJE CIĘ DO DOROSŁEGO ŻYCIA!

Praca nie musi być przykrym obowiązkiem. Nie musisz także wybierać, czy wolisz przez ostatnie i najdłuższe wakacje w Twoim życiu dobrze się bawić, czy też może pracować. Połącz przyjemne z pożytecznym i przeżyj przygodę życia przed skokiem w dorosłe życie!

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij